סכסוך משפחתי ויורש עצר שאפתני מערערים את יציבותה של סעודיה - המזרח התיכון - הארץ
פרשנות

סכסוך משפחתי ויורש עצר שאפתני מערערים את יציבותה של סעודיה

המלחמה בשחיתות היתה רק תירוץ למעצרם של בכירי המתנגדים לשלטון המלך סלמאן. ברקע, מדיניות החוץ שלו סופגת כישלון אחר כישלון

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צעירים מניפים את תמונתו של בן סלמאן, לפני חודש בג'דהצילום: STR/אי־פי
צבי בראל

האם שורת המעצרים הרועשת בה פצח יורש העצר הסעודי תסתפק רק ב-11 אילי הון ויריבים פוליטיים, או שהיא מעידה על תחילתו של מהלך להכתרתו של מוחמד בן סלמאן למלך? האם העיתוי נובע מפרץ פתאומי של מוסר שנועד לטהר את השחיתות, או מתחושת דחיפות להעביר את השלטון בעוד המלך בחיים?

הטלטלה הזו, שאת תוצאותיה עדיין קשה לחזות, היא תולדה של שורת מהלכים שהחלו מיד עם הכתרתו של סלמאן למלך בשנת 2015, שלוותה כבר מראשיתה בסילוק מאסיבי של נאמני המלך עבדאללה המנוח. סלמאן בן ה-82 הוא האח האחרון מבין "שבעת הסודיירים", (שבעת האחים שנועדו לרשת את השלטון, צאצאיו של המלך עבד אל-עזיז ושל חוסה אל-סודיירי). כס המלוכה אמור מעתה לעבור לדור השני שבו מצטופפים מועמדים רבים, חלקם יריביו של מוחמד בן סלמאן ואחרים שאינם רואים עצמם מועמדים או חסרי סיכוי.

את היריב הקשה יותר, מוחמד בן נאיף, שבשנת 2015 מונה ליורש העצר, סילק המלך סלמאן בחודש יוני השנה ושלל ממנו את מעמדו כאשר מינה את בנו ליורש במקומו. דיווחים שהוכחשו בסעודיה סיפרו אז שהנסיך נאיף נעצר או הושם במעצר בית. עכשיו נותר לבצר את החומה כנגד מי שעלול לפגוע בהעברה חלקה של השלטון מהאב לבן.

רשימת העצורים מעידה על בחירה קפדנית של יריבים מן האלפיון הכלכלי והפוליטי. ביניהם נמצאים הנסיך אל־ווליד בן טלאל, שנחשב לאיש העשיר ביותר בממלכה; סאלח כאמל, ששמו נכלל תדיר ברשימת עשירי העולם ואשר פרסם בפומבי את תמיכתו בבשאר אסד; חאלד א־תוויג'רי, שהיה ראש החצר המלכותית בתקופת המלך עבדאללה וסולק מתפקידו סמוך להכתרתו של סלמאן בשל המחלוקות שהתגלעו בינו לבין מוחמד בן סלמאן; מותעב בן עבדאללה, בנו של המלך עבדאללה ששימש כמפקד המשמר הלאומי והתנגד למדיניותו של סלמאן בתימן ובסוריה; הנסיך תורכי בן עבדאללה, בן אחר של המלך עבדאללה שהיה מושל ריאד. השניים האחרונים נעצרו לא בגלל שבלטו באופן יוצא דופן במעשי שחיתות, אלא משום שהם נחשבים לבני הפלג היריב במשפחה.

צילום: none

חלק מאישים אלו לא היסס לבקר את התנהלותם של המלך ובנו, ועל מדיניות החוץ אשר ספגה כישלון אחרי כישלון: המלחמה בתימן רחוקה מהכרעה, כאשר הצבא הסעודי שקוע עמוק בבוץ התימני. ניהול המשבר בסוריה נשמט מידיה של סעודיה ועל אף הון התועפות שנאמד במאות מיליוני דולרים שהורעפו על מיליציות נבחרות, לא הצליחה הממלכה לגרום להפלתו של בשאר אסד. הקרע העמוק עם קטאר והסנקציות שהוטלו עליה על ידי סעודיה, במהלך שאליו הצטרפו איחוד הנסיכויות, בחריין ומצרים, נראה עכשיו כטעות מדינית קשה אשר הביאה לפיצול במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ ולא חוללה שינוי במדיניותה של קטאר. מעורבותו של מוחמד בסכסוך הישראלי–פלסטיני לא הניבה תוצאות עד כה, ואילוצו של ראש ממשלת לבנון סעד אל־חרירי להתפטר מתפקידו היא צעד סעודי נואש שספק אם ישיג עבורה את מטרתה לכלוא את המדינה הקטנה לכאוס כדי להפריע לאיראן לנהלה. נראה כי שיתוף הפעולה ההדוק עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוא ההישג היחיד שבו יכולה הממלכה להתפאר.

יתכן ששכרון הכוח שמצוי בידיו וחוסר ניסיונו הפוליטי הוא שגורם למוחמד בן סלמאן בן ה-33 להפעיל את עוצמתה הקשה של סעודיה, בניגוד לשיטה הדיפלומטית שפעלה מאחורי הקלעים ושאיפיינה את תקופת כהונתו של המלך עבדאללה. למפגן הכוח של הנסיך אפשר לצרף גם את הצהרות הראווה כמו "פרויקט סעודיה 2030" שצופה פיתוח כלכלי אדיר, גיוון מקורות המימון והפחתת התלות בנפט, או התוכנית להקמתה של עיר העתיד במסגרת פרויקט NEUM בהשקעה של 500 מיליארד עד טריליון דולר, כמו גם הצעד הסמלי שמתיר לנשים לנהוג. כל אלה יוצרים אמנם דימוי של מדינה שפוסעת לעבר קדמה וחדשנות, אבל מנין יגיעו העובדים שייבנו את הפרויקטים הללו?

סעודיה היא מדינה עשירה מאוד ויתרות המט"ח שלה נאמדות בכ-700 מיליארד דולר, אבל היא תלויה לא רק בנפט אלא גם בכעשרה מיליון עובדים זרים. מצד אחד הכריזה הממשלה על תוכנית שאפתנית לצמצם את מספרם של הזרים, ומצד שני היא שואפת להקים פרויקטים גרנדיוזים מבלי שיהיו לה את כוח העבודה המקצועי המקומי שיוכל לבצעם. זוהי רק דוגמה אחת לפער שבין החלטות לביצוע.

גם המלחמה בשחיתות, שסיפקה את התירוץ למעצרים האחרונים, לא רשמה הישגים של ממש עד כה. זאת משום שהשחיתות בסעודיה היא מבנית ואינה מצטמצמת לשורה של אילי הון. המנגנונים הביורוקרטיים מחייבים תשלום מתחת לשולחן, יבואנים ויצואנים מחויבים לשלשל סכומים לנותני הרישיונות, קשרים עם השלטון כדי להשיג הטבות עולים כסף, ציונים טובים בבתי הספר או באוניברסיטאות שמורים בעיקר לבעלי ייחוס וכמוהם גם המשרות הממשלתיות שמבטיחות שכר הגון ופנסיה אבל אינן מחייבות עבודה של ממש. מוטב בינתיים שלא לעצור את הנשימה בציפיה למדד טוהר המידות בממלכה.

תגיות:

תגובות