רויטרס, גרדיאן והארץ
חנות שניזוקה מרעידת האדמה בעיראק, אתמול
חנות שניזוקה מרעידת האדמה בעיראק, אתמולצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס
רויטרס, גרדיאן והארץ

הטלוויזיה המלכתית באיראן מדווחת כי 407 בני אדם נהרגו ו-6,600 נפצעו ברעידת אדמה חזקה שאירעה אמש (ראשון) סמוך לגבול איראן ועיראק. השירות הגיאולוגי של ארה"ב הודיע כי רעידת אדמה בעוצמה 7.3 פגעה באזור, ומוקד הרעש היה דרום-מזרחית לעיר סולימאניה שבמחוז כורדיסטאן, בעומק 23.3 קילומטרים מתחת לפני הקרקע. גם בכמה אזורים בישראל הורגש הרעש, אך לא דווח על נזק או על נפגעים.

מחלצים עבדו באיראן לאורך הלילה כדי לאתר לכודים בבניינים שקרסו. "יש עדיין אנשים תחת ההריסות", אמר מוג'טבה ניקרדר, "אנחנו מקווים שמניין ההרוגים והפצועים לא יעלה יותר מדי - אבל הוא יעלה". שר הפנים של איראן הוסיף בראיון כי הרשויות במדינה מודאגות ממצבם של האזורים המרוחקים, שכן קשה להגיע אליהם. "הלילה הקשה על טיסת המסוקים לאזורים שנפגעו, וחלק מהכבישים נותקו", אמר. רבים מהבתים באזורים אלה בנויים מלבני בוץ, ועלולים לקרוס. ראיון בטלוויזיה הכורדית שהופסק עקב רעידת האדמה:

לפי הטלוויזיה באיראן, הרעש הורגש היטב בכמה ערים ברפובליקה האיסלאמית, שמונה כפרים ניזוקו ובכמה נוספים נותקה אספקת החשמל. 236 מהקורבנות נהרגו בעיירה סרפול א-זהאב, הנמצאת כעשרה קילומטרים מהגבול. לפי פרהד טג'ארי, חבר פרלמנט המייצג את המחוז, בית החולים המרכזי בה נפגע קשה מאוד באירוע ואינו יכול לטפל במאות הפצועים. "יש רק בית חולים אחד בסרפול א-זהאב, שנהרס באירוע. כל המטופלים והרופאים נקברו תחת ההריסות, והוא אינו יכול להציע שירותי רפואה", אמר. לדבריו, 15 מבני משפחתו נהרגו ברעש.

רעידת האדמה הורגשה גם בחלקים גדולים מעיראק, כולל בבירה בגדאד, שם נמדדה בעוצמה של כ-6.5. מקורות בעיראק אמרו כי לפחות שבעה אזרחים נהרגו, ויורת מ-500 נפצעו. 

נפגעי רעידת אדמה בבית חולים בעיראק, הלילה
נפגעי רעידת אדמה בבית חולים בעיראק, הלילה צילום: SHWAN MOHAMMED/אי־אף־פי

הנזק הקשה ביותר בעיראק נרשם בעיירה דרבנדחאן, הנמצאת 75 קילומטרים מזרחית לסולימאניה שבמחוז הכורדי. ראש העיר אמר לסוכנות הידיעות AFP כי נהרגו בה ארבעה בני אדם. שר הבריאות של כורדיסטאן העיראקית אמר כי המצב בדרבנדחאן "קריטי מאוד". לדבריו, בית החולים המרכזי במחוז ניזוק מאוד, ונותק מחשמל - והחולים עוברים למוסדות אחרים. 

רעידת האדמה זרעה בהלה רבה בקרב התושבים, ובבירת עיראק התקיימו תפילות במסגדים באמצעות מגפונים. על פי אתר החדשות IRINN, צוותי חילוץ נשלחו לחלקים המערביים של המדינה. 

נפגע רעידת אדמה בבית חולים בעיראק, הלילה
נפגע רעידת אדמה בבית חולים בעיראק, הלילה צילום: SHWAN MOHAMMED/אי־אף־פי

קבוצות חילוץ נשלחו גם לעיר הגבול האיראנית ג'אסר א-שירין, שעל פי דיווחים במדינה ספגה נזק רב. גורמים רשמיים אמרו כי מסוקים וכלבי גישוש יוכלו להתחיל לעבוד רק עם אור ראשון, וכי הם מצפים שיימצאו נפגעים נוספים מתחת להריסות. 

כתב אל-ג'זירה אימראן חאן, השוהה בבגדד, סיפר כי בעוד תנועת המכוניות קפאה, הבניינים החלו לנוע. "בגדד לרוב אינה סובלת מרעידות אדמה, אז כשאנשים יצאו החוצה, ההלם על פניהם היה ברור", אמר. "בשניות הראשונות הייתי בטוח שאירע פיצוץ, אבל אחרי דקה הבנתי שזו רעידת אדמה". 

אזרחים רבים בבגדד נחפזו לצאת מבתים ומבניינים גבוהים. "ישבתי עם הילדים שלי לארוחת ערב, ופתאום הבניין רקד באוויר", סיפרה מג'ידה אמיר לרשת האמריקאית cnbc. "בהתחלה חשבתי שזאת פצצה ענקית, אבל אז שמעתי שכולם סביבי צורחים 'רעידת אדמה!'".

אנשים עומדים מחוץ לבניין מגורים בבגדד לאחר שהורגשו רעידות משנה, אתמול
אנשים עומדים מחוץ לבניין מגורים בבגדד לאחר שהורגשו רעידות משנה, אתמולצילום: Hadi Mizban/אי־פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ