נשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סאלח נהרג בידי המורדים החותים

סאלח נהרג בהתקפה של החותים על מכוניתו בעת שניסה לברוח מהבירה צנעא. מנהיג המורדים: סאלח נהרג בגלל בגידתו, מותו הוא תבוסה היסטורית של הקואליציה בראשות סעודיה

ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפצצות בצנעא, אתמול
הפצצות בצנעא, אתמולצילום: MOHAMMED HUWAIS/אי־אף־פי
ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי

נשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סאלח נהרג היום (שני) בתקיפה של המורדים החותים על מכוניתו בעת שניסה להימלט מהבירה צנעא, כך אישרו מקורות במפלגתו של סאלח ובקרב המורדים. לפי החותים, כוחותיהם עצרו את מכוניתו של סאלח דרומית לבירה בירי רקטות אר-פי-ג'י ומקלעים, ולאחר מכן הוציאו אותו להורג. יחד עמו נהרג גם עוזר המזכ"ל של מפלגתו, ובנו של סאלח, חאלד, נפצע ונלכד.

החותים, שנתמכים על ידי איראן, היו בעלי בריתו של סאלח, אך באחרונה הוא ניתק עמם את הקשר ובבירת תימן נערכו בימים האחרונים קרבות בין נאמניו לכוחות החותים. שלשום הודיע סאלח, ששלט בתימן במשך 33 שנה לפני שהודח בעקבות האביב הערבי ב-2011, כי הוא מוכן לפתוח בשיחות עם נציגי הקואליציה בראשות סעודיה. מוקדם יותר פוצצו החותים את ביתו של סאלח בצנעא והשתלטו על בתיהם של חלק מקרוביו בבירה.

סאלח ב-2011
סאלח ב-2011צילום: AMMAR AWAD/רויטרס

מנהיג החותים, עבד אל-מלכ אל-חותי, אמר בנאום שנשא אחר הצהריים כי ההתקפה על על עלי עבדאללה סאלח יצאה לפועל לאחר שהוא דחה "כל פניה וכל קריאה" לחזור בו מתמיכה בקואליציה בהובלת סעודיה. "האיש התהפך בן לילה - מתומך בעם התימני לתומך במדינות המשתתפות במתקפה על תימן", אמר. בנאום ארוך ששודר ברשת הטלוויזיה של החותים הוסיף מנהיג המורדים כי כוחותיו הרגו את סאלח "בגלל בגידתו". הוא תיאר את המעשה כ"תבוסה היסטורית של כוחות הקואליציה".

היום הגבירה הקואליציה את תקיפותיה בבירת תימן, שנמשכות כבר כשבוע. על פי הצלב האדם לפחות 125 בני אדם נהרגו בהפצצות ובקרבות בעיר, ועוד 238 נפצעו. תושבים דיווחו על לחימה אינטנסיבית במהלך הלילה שנמשכה גם בבוקר, והמשפחות נאלצו להסתתר בבתים. עדי ראייה דיווחו כי הותקפו עמדות של חותים, בניסיון לחזק את כוחות סאלח שנאמנים כעת לקואליציה. עם זאת, גם החותים דיווחו על התקדמות בלחימה. הסעודים פרסמו לתושבי צנעא הודעה לפיה עליהם להתרחק מאזורים בשליטת החותים מחשש שייפגעו בהפצצות.

"היה לילה קשה בצנעא", כתב מנהל סניף המזרח התיכון של הצלב האדום, רוברט מרדיני, "יש עימותים קשים בעיר, וכן ירי ארטילרי ותקיפות אוויריות". לדבריו, אזרחים רבים תקועים בבתיהם וחוששים לצאת החוצה. "הגבלת הגישה למים, שירותי בריאות, אוכל ודלק מגבירה את הפגיעות של האזרחים", כתב.

הקואליציה בהובלת סעודיה, הנלחמת במורדים החותים, לא הגיעה להישגים משמעותיים בשלוש שנות הלחימה, שנועדה להחזיר את הכוח לנשיא עבד רבו מנסור האדי, המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית. האדי, שבו נלחמו כוחותיו של סאלח כבעלי בריתם של החותים עד לפני מספר ימים, הביע את תנחומיו על מותו של הנשיא לשעבר. הוא הודיע שכוחות הממשל יתמכו ב"הפיכה" נגד החותים בצנעא, וקרא לעם "להתאחד כדי לשים קץ לסיוט הזה". עוד כינה את החותים "מיליציה איראנית".

תמיכת נאמניו של סאלח בכוחות הסעודיים יכולה להשפיע על הלחימה במדינה, שמהווה חלק ממאבק כוחות גדול יותר בין איראן לסעודיה. סאלח היה שותף של החותים במאבק נגד האדי, אך חילוקי דעות על השטחים שבשליטתם, לרבות הבירה צנעא שאותה כבשו המורדים ב-2014, הפכו בימים האחרונים לעימות צבאי.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא היום לצדדים להפסיק את לחימה. הוא הוסיף כי יש לחדש את הייבוא לתימן, ואמר כי ילדים נשים וגברים נתונים בסכנת רעב, מחלות ואף מוות.  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ