רויטרס והארץ
טכנאים עובדים על מטוס קרב מדגם סוחוי 34 בבסיס חיל האוויר חמיימים, בשנה שעברה
טכנאים עובדים על מטוס קרב מדגם סוחוי 34 בבסיס חיל האוויר חמיימים, בשנה שעברהצילום: Vasily Maximov / MOY / AFP/ וא
רויטרס והארץ

רוסיה החלה לבסס נוכחות אווירית קבועה בסוריה, כך הודיע היום (שלישי) שר ההגנה סרגיי שויגו, לפי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית RIA. לפי הדיווח, הודעתו של שויגו באה לאחר שהפרלמנט הרוסי אישרר הסכם בעניין זה, שנחתם עם משטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד בינואר. שויגו אמר כי "המפקד העליון אישר את המבנה והצוות (בבסיסים) בטרטוס ובחמיימים. התחלנו בהקמת נוכחות (צבאית) קבועה שם".

לדברי ויקטור בונדרוב, ראש ועדת ההגנה והביטחון בבית העליון בפרלמנט הרוסי, ההסכם מתיר לרוסיה להרחיב את הבסיס הימי בטרטוס - היחיד שלה בים התיכון - ומעניק לספינות רוסיות אישור להיכנס למים הטריטוריאליים של סוריה ולהשתמש בנמליה. ספינות מלחמה גדולות אינן מסוגלות כיום לעגון בבסיס בטרטוס, שפעיל מאז ימי המלחמה הקרה, עקב קוטנו.

לפי הדיווח ב-RIA, ההסכם יתיר לרוסיה להשאיר 11 ספינות מלחמה בטרטוס, כולל כלי שיט המונעים בגרעין. כמו כן, היא רשאית להשתמש בבסיס חמיימים ללא הגבלה. ההסכם נחתם לתקופה של 49 שנה וניתן להאריכו.

ב-11 בדצמבר הגיע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לביקור פתע בבסיס חיל האוויר חמיימים, שם ונפגש עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד. הביקור נערך שבוע לאחר שפוטין הודיע כי רוסיה סיימה את משימתה במדינה. על פי הודעת הקרמלין, פוטין הכריז שם פעם נוספת כי רוסיה תסיג את כוחותיה מהמדינה, אך תותיר כוחות מצומצמים בבסיס חמיימים וכן בבסיס חיל הים בטרטוס.

לפי סוכנות הידיעות ספוטניק, הממומנת על ידי הקרמלין, על בסיס חמיימים מגנות מערכות ההגנה האווירית המתקדמת S-400. על הבסיס הימי בטרטוס מגנה סוללת טילים נגד מטוסים מדגם S-300, כמו גם מערכות הגנת חוף עם טילים נגד ספינות מסוג "באסטיון".

רוסיה החלה את התערבותה הצבאית הישירה במערכה בסוריה בספטמבר 2015. הקרמלין תירץ את המהלך כסיוע למשטר אסד, בעל בריתה, במלחמתו בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אולם המורדים שנאבקו באסד טענו מההתחלה כי הרוסים תוקפים דווקא אותם, כדי לסייע להישרדות המשטר. כעבור שנה, נמצא שכ-85% מהתקיפות האוויריות של צבא רוסיה היו נגד ריכוזי אוכלוסייה בשטחים בהם שולטים מורדים מתונים בהרבה, שחלקם פועלים בתמיכה מערבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ