גרדיאן
רויטרס
ד-פ-א
בחינה בתיכון בטהרן, ב-2009
בחינה בתיכון בטהרן, ב-2009צילום: אי־אף־פי
גרדיאן
רויטרס
ד-פ-א

איראן הוציאה את הוראת האנגלית בבתי הספר היסודיים אל מחוץ לחוק - כך אמר אתמול (שבת) בכיר במערכת החינוך במדינה. בשנת 2016 אמר המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כי לימודי האנגלית פתחו את הדלת לפלישה תרבותית של המערב.

ראש המועצה להשכלה גבוהה של איראן, מהדי נאוויד-אדהאם,אמר אתמול לערוץ הטלוויזיה הממלכתי כי "הוראת האנגלית בבתי הספר היסודיים הממשלתיים והלא ממשלתיים בתוכנית הלימודים הרשמית היא נגד החוק". 

נאוויד-אדהאם הסביר כי "הסיבה לכך היא כי בבית הספר היסודי מונח היסוד לתרבות האיראנית", והוסיף כי ייאסר ללמד אנגלית גם מחוץ למסגרת תוכנית הלימודים הרשמית. לימוד האנגלית באיראן מתחיל בדרך כלל בחטיבת הביניים, בגילאים 12 עד 14, אך ישנם בתי ספר יסודיים שגם בהם מלמדים את השפה.

חלק מהתלמידים לומדים גם במוסדות פרטיים ללימוד שפות אחרי תום יום הלימודים הרגיל שלהם. ילדים רבים ממשפחות עשירות, שלומדים בבתי ספר לא ממשלתיים, לומדים אנגלית מגיל הגן עד החטיבה העליונה.

המנהיגים האיסלאמיים של איראן הזהירו פעמים רבות מפני "הפלישה התרבותית", והאייתוללה עלי חמינאי התבטא בכעס ב–2016 על "לימוד השפה האנגלית שמתפשט לגני הילדים". 

חמינאי, שהמלה האחרונה בענייני המדינה היא שלו, הוסיף כי "אין זה אומר שיש התנגדות ללימוד שפה זרה, אך מדובר בקידומה של תרבות זרה במדינה אצל ילדים, בני נוער וצעירים".

"הוגי דעות מערביים אמרו פעם אחר פעם כי במקום ההתפשטות הקולוניאליסטית, הדרך הטובה והפחות יקרה תהיה החדרת החשיבה והתרבות לדור הצעיר של מדינות רבות", אמר חמינאי, בהתאם לנוסח הנאום שהועלה לאחר האינטרנט של המשרד שלו.

סרטון וידאו, שבו הוכרז האיסור על לימוד האנגלית, הופץ היום ברשתות החברתיות באיראן. האיראנים כינו את הצו "סינון האנגלית", והשוו אותו בלגלוג לחסימת אפליקציית טלגרם הפופולרית על ידי הממשלה. בהודעה לא הוזכרו אמנם ההפגנות, הנמשכות באיראן יותר משבוע, אך משמרות המהפכה הודיעו שמדינות זרות אחראיות למהומות.

יו"ר הפרלמנט: אנחנו לא רוצים שזכויות אדם יופרו בגלל ביקורת

בכירים איראנים אמרו כי 22 בני אדם נהרגו ומספר בלתי ידוע של אנשים — בין 1,000 ל–1,800 — נעצרו בהפגנות שהתפשטו ליותר מ–80 ערים ועיירות. היום פורסם כי 70 ממשתתפי ההפגנות שוחררו ממעצר לאחר ישיבה מיוחדת של הפרלמנט.

"מגמת השחרור תימשך", פרט למקרים שבהם מעורבים ראשי המפגינים וחוליגנים, הודיעה סוכנות הידיעות ISNA, שציטטה את עבאס ג'אפארי דולאטבאדי, התובע הכללי של טהראן. אחת המטרות העיקריות של ישיבת הפרלמנט, שזומנה על ידי הרפורמיסטים ונערכה מאחורי דלתיים סגורות, היתה להבטיח כי מפגינים עצורים ובעיקר סטודנטים יקבלו סיוע משפטי סביר, וכי עצירים שמעצרם שנחשב ל"טעות" ישוחררו מיד.

"אנחנו לא רוצים שזכויות אדם יופרו משום שלאנשים היתה ביקורת", אמר דוברו של עלי לריג'אני, יו"ר הפרלמנט, לתקשורת האיראנית. עם זאת הוא הזהיר שלא תהיה כל אהדה למעוררי מהומות. "הממשלה חייבת להוסיף את טענות המפגינים ללוח הזמנים שלה ולבדוק אותן בקפידה", הוסיף הדובר.

בעקבות הישיבה המיוחדת, חייבות כל רשויות השלטון הרלוונטיות להציג דיווחים מלאים על סיבות ההפגנות נגד הממשלה, ומספרים מעודכנים של העצורים. דוברו של לריג'אני ציין כי חשוב במיוחד שההפגנות לא יפגעו באחדות הלאומית של איראן. הרפורמיסטים חוששים שהקיצונים השמרנים עלולים לנצל את המהומות כאמתלה לדרוש שינויים בהתנהלות המתונה של הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ