הבנק העולמי: רמת החיים בגדה הפסיקה לעלות לראשונה זה שנים; עזה עומדת בפני קריסה

תושבי הגדה סובלים מעליית מחירים בעוד רמת הכנסתם לא עולה. הדו"ח מתריע כי רצועת עזה זקוקה בדחיפות לכספי התרומות שקוצצו - ירידה מ-400 מיליון ב-2016 ל-55 מיליון בשנה שעברה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית לחם, בינואר
ג'קי חורי

דו"ח של הבנק העולמי שמתפרסם היום (חמישי) מצביע כי רמת החיים בגדה המערבית הפסיקה לעלות, בפעם הראשונה זה שנים. לפי הדו"ח, הרשות הפלסטינית בגדה התייעלה והיקף ההכנסות בה זינק ב–22% עקב שיפור בגביית המסים, אולם התוצר המקומי הגולמי בגדה עלה ב–2017 ב–2.4%, נתון שמשמעו ירידה בתוצר לנפש כאשר משווים אותו לגידול באוכלוסייה שעמד בשנה שעברה על 3.7%.

בנוסף, הדו"ח שיוגש לוועידת המדינות התורמות שתתכנס בשבוע הבא בבריסל מזהיר מפני הקריסה הכלכלית ברצועת עזה, אשר מאיימת על השירותים החברתיים הבסיסיים בה. "יש צורך בוער בנזילות כדי להקל את תנאי החיים הקשים, ובה־בעת, יש צורך במהלכים אסטרטגיים מתוכננים, כולל פתיחת הגישה לשווקים חיצוניים והרחבת הפעילות המסחרית, כדי להביא להתאוששות ברת-קיימה", נכתב.

לפי הנתונים, האבטלה בגדה המערבית עומדת על 18%, ובקרב הצעירים מתחת לגיל 30 אחוז האבטלה עולה לכ–40%. בדו"ח מנומקת אחת הסיבות לדעיכה הכלכלית בהחמרה בתקנות להלבנת הון בישראל, שהביאה לכך שבנקים ישראלים מסרבים לעבוד עם בנקים בגדה המערבית, וכך נוצרת מצוקת אשראי קשה. בנוסף, תושבי הגדה סובלים גם מעליית מחירים בשל תופעה דומה בישראל, בעוד רמת ההכנסה לא עולה בקרב רוב הציבור הפלסטיני.

הפגנה ברפיח, השבועצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

הדו"ח מתריע כי "הרצועה זקוקה בדחיפות לכספי התרומות כדי להתמודד עם המצוקה הכלכלית וההומניטרית. מצב השירותים הבסיסיים כמו חשמל, מים וביוב והגישה של התושבים לשירותים הללו מידרדרים במהירות וגורמים לסיכונים בריאותיים, הפך לאיום אמיתי". לפי הדו"ח, הצמיחה הכלכלית ברצועה הסתכמה ב–2017 ב–0.5% בלבד — כלומר, רמת החיים ירדה — לעומת צמיחה של כ–8% ב-2016. בנוסף, האבטלה בעזה עלתה מ–41.7% בשנת 2016 ל–43.6% ב–2017.

הדו"ח מתייחס לקיצוצים הצפויים בתקציב אונר"א, סוכנות האו"ם לפליטים, שיפגעו אף הם ביכולת לספק שירותים ותעסוקה, ועלולים להביא לפיטוריהם של כ–18 אלף אנשי הצוות של הארגון. אולם, הדו"ח לא מזכיר באופן מפורש את החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקצץ בסיוע לארגון הבינלאומי, אך באונר"א מייחסים לה חשיבות רבה ומזהירים מהמשך הקיצוץ. אונר"א מסייעת לכ–80% מתושבי רצועת עזה ומחזיקה בה ב–275 בתי ספר ו–22 מרפאות. בארגון מחלקים מזון לכמיליון פלסטינים, והתרומות אליו הן חלק מכריע מהתוצר ברצועה.

"הרצועה זקוקה לסיוע שיביא להקלה במצב ההומניטרי בטווח הקצר, אך הסיוע אינו פותר את מצבה הירוד של הסביבה העסקית בעזה", אמרה מרינה ווס, מנהלת אזורית בבנק העולמי בגדה המערבית ורצועת עזה. "המצב דורש פעולה של כל הצדדים לחידוש הצמיחה ויצירת מקומות עבודה כדי ליצור את התנאים הנכונים לשיקום המגזר העסקי הפרטי. בלא הסרת המגבלות על המסחר, הרצועה תמשיך לסבול מקיפאון והאוכלוסייה תמשיך לשלם עליו מחיר כבד, עם השלכות הומניטריות שאיש אינו מעוניין בהן".

דו"ח הבנק חושף ירידה חדה במתן התרומות לרצועת עזה, מ–400 מיליון דולר ב–2016 ל–55 מיליון דולר ב–2017. ירידה זו פגעה באספקת המזון והתרופות של כרבע מיליון פלסטינים. מעבר לכך, בבנק העולמי מדגישים שקיצוץ נוסף בתקציב אונר"א עלול להחמיר את המצב אף יותר, ולהביא לצמצום במזון ובתרופות של כמיליון פלסטינים. הדו"ח מסמן את הרשות הפלסטינית, שמעסיקה כ–80 אלף עובדים ברצועה, כגורם נוסף להידרדרות ברצועה שכן היא לא שילמה את שכרם במשך כחצי שנה ב–2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ