אי-פי וד-פ-א

פלג מורדים סורים הסכים להתפנות מהעיר דומא במזרח רוטה. זאת במסגרת השיחות על הסרת המצור מעל העיר. לפי פרסום מהיום (ראשון) של סוכנות הידיעות הסורית, ממשלת סוריה שלחה אוטובוסים לדומא כדי להעביר את הלוחמים מארגון פיילק אל-רחמן למחוז אידליב, שנותר האזור המרכזי שנמצא בשליטת המורדים.

זהו הפינוי המאורגן הראשון של מורדים מדומא, שהיתה אחד ממעוזי ההתקוממות נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד. לפי ארגון זכויות אדם בסוריה, כ-1,300 לוחמים ואזרחים הסכימו להתפנות. המורדים, הפעילים ואלפי אזרחים הסכימו כעת לעזוב, במקום להיכנע לכוחות אסד.

פיילק אל-רחמן אינו הארגון המשמעותי ביותר בדומא, הקרובה לדמשק. אנשי הארגון נדחקו לעיר בשל ההתקפות משטר אסד שהצליחו לשבור את שורות המורדים וביתרו את מזרח רוטה לשלושה חלקים. כוחות אסד העמיקו את שליטתם באזורים אלו בהתקפה בת חמישה שבועות, שבה נהרגו לפחות 1,600 אזרחים, ועשרות אלפים נוספים נעקרו ממקומם.

חרף הפינוי, דומא נותרה בשליטת כוחות מורדים איסלאמיים. פעילים מקומיים ציינו כי למעלה ממאה אלף אזרחים עדיין לכודים בעיר, שסובלת מנזקים משמעותיים בשל התקפות צבא אסד, שמגובה על ידי הצבא הרוסי.

פינוי פצועים ונכים מדומא, לפני שבועצילום: BASSAM KHABIEH/רויטרס

בנוסף, צבא אסד הודיע כי מורדים השייכים לארגון ג'ייש אל-אסלאם - השולט בדומא - הסכימו להתפנות מהעיר. לפי סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק, גם רוסיה הודיעה על קיומו של ההסכם, אולם המורדים הכחישו שהסכימו להתפנות. לפי הדיווח, רוסיה וג'ייש אל-אסלאם הגיעו להסכם הפסקת אש שלפיו יתפנו הלוחמים ובני משפחותיהם מהאזור.

לפני שבוע חתם צבא רוסיה על הסכם דומה עם ארגון פיילק אל-רחמן. בעקבות ההסכם, עשרות אלפי אזרחים ולוחמים התפנו מארבע ערים במזרח רוטה - ארבין, זמלכה, עין טרמה וג'ובאר - בהן שלט הארגון. 

הארגון הראשון שהסכים לחתום על הסכם הפסקת אש עם צבא רוסיה היה אהרר א-שאם, ארגון קטן יחסית ששלט בעיירה הרסטה. לפי הסכם זה, כ-7,500 מורדים חמושים ובני משפחותיהם פונו מהרסטה לאידליב בעשרת הימים האחרונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ