מיהו טורקי? מרשם האוכלוסין נותן תשובה מפתיעה

טורקים רבים נכנסו לארכיון שנפתח לציבור וגילו שהמוצא האתני של משפחותיהם לא מתיישב עם "הטורקיות הטהורה". רעיון הגזע הטורקי, שנוצר ונאכף על ידי השלטונות, מתחיל להיסדק

קאיה גנץ', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת תמיכה בארדואן באיסטנבול, בשנה שעברה. ממשלו מוביל לאומיות אסלאמית
עצרת תמיכה בארדואן באיסטנבול, בשנה שעברה. ממשלו מוביל לאומיות אסלאמית צילום: בלומברג

הממשלה הטורקית פתחה בתחילת השנה את ארכיון מרשם האוכלוסין שלה, שרישומיו החלו בתקופה העותמאנית ועד כה היה שמור בקפדנות. באמצעות כניסה לאתר השירותים הציבוריים של טורקיה, גולשים יכולים לבחון ולהוריד מסמכים עם מידע על משפחותיהם. הארכיון כולל מסמכים מ–1882 ואילך.

מאז הופעת השירות החדש, תושבי טורקיה דנים בווטסאפ ובבתי התה בשורשים, הגירה, גזע טהור ובני תערובת. ביומיים בלבד, יותר מחמישה מיליוני טורקים נכנסו לארכיון וחיפשו מידע על שורשיהם. עקב הביקוש הרב, האתר קרס לכמה שעות והממשלה נאלצה להפסיק את השירות לכמה ימים.

במשך יותר ממאה שנה, השלטונות הטורקיים כפו על אזרחיהם זהות לאומית נוקשה, שהמעיטה בחשיבות המוצא האתני והדגישה "טורקיוּת" טהורה. פתיחת הארכיון הממשלתי הדהימה את התושבים. לאחר שהטורקים החלו להיות מודעים לשונות האתנית ביניהם, הרעיון בן המאה על טוהר הגזע הטורקי, שנוצר ונאכף על ידי השלטונות, החל להתפוגג.

במשך תקופה ארוכה הזהות האתנית בטורקיה נתפסה כקשורה לביטחון הלאומי. רוב הארמנים שחיו באימפריה העותמאנית נספו בתקופת הגירושים ההמוניים של 1915. אלו שהתאסלמו נותרו בחיים. ההתאסלמות נשמרה בסוד במסגרת המשפחתית, כך שרבים מצאצאי המתאסלמים למדו על מוצאם רק לאחר שהתבגרו, וטורקים רבים גילו רק לאחרונה שיש להם קרובי משפחה או צאצאים ארמנים.

עצרת אופוזיציה באיסטנבול, בתחילת השבועצילום: ADEM ALTAN/אי־אף־פי

חלק מהטורקים, בעיקר אלה שמשפחותיהם חיו באותן ערים במשך דורות, מצאו בארכיון הוכחה לשורשיהם העמוקים. אחרים מצאו הפתעות, חלקן מתסכלות. ללאומן טורקי נודע כי אם־סבתו היתה ממוצא כורדי. סופר טורקי הופתע לגלות ששם אבי־סבו היה יצחק. אשה טורקית גילתה שיש לה שורשים אירופיים והחליטה להגיש בקשה לאזרחות כפולה. "התברר לי שהמוצא של משפחת אמי הוא מירוואן (בירת ארמניה) ומשפחת אבי באה מגיאורגיה", כתב אחד הגולשים באתר Eksi Sozluk, שבו הופיעו אלפי תגובות בנושא. "אני המום". הנתונים בארכיון נועדו לשימוש פרטי בלבד, והם חושפים את הקפדנות שבה עקבה המדינה הטורקית אחרי אזרחיה ב–200 השנים האחרונות.

בשמאל הטורקי חששו שהעניין בגנאלוגיה יוביל לשבטיות ואף למלחמת אזרחים, אבל עורך השבועון הארמני "אגוס" קידם את פתיחת הארכיון בברכה. הוא ראיין פרופסור לאנתרופולוגיה שאמר כי מדובר בצעד "מהפכני" וכי הוא מסמן צעד משמעותי לכיוון הפרכת ההמצאה של הטוהר האתני הטורקי. במחקר מ–2012 שהופיע בכתב העת Annals of Human Genetics נכתב כי מוצא האבות הקדמונים הטורקים הוא 38% אירופי, 35% מזרח תיכוני, 18% דרום אסיאתי ו–9% מרכז אסיאתי.

העותמאנים טיפלו במורכבות האתנית באימפריה באמצעות מה שכונה שיטת המילט (מלה שמשמעותה דת, קהילה דתית ואומה). במסגרת השיטה, מוסלמים, קתולים, יוונים האורתודוקסים ויהודים היו כפופים לחוקים שונים. כל קהילה דתית יכלה לסחור באופן חופשי, לנהל בתי ספר ולתחזק בתי חולים משלה, כל עוד שילמה מסים לסולטן. בשנות ה–30 של המאה ה–19 חדר לאימפריה הרעיון המערבי של אזרחות, והמודרניסטים ביטלו את שיטת המילט. קבוצה של אינטלקטואלים מוסלמים שכונו "העותמאנים הצעירים" התנגדו בתוקף לשינוי.

בשנות ה–70 של המאה ה–19 הצליחו "העותמאנים הצעירים" לקדם תפיסה של אזרחות עותמאנית אחידה, ששילבה את חוקי האיסלאם עם עקרונות שאומצו מהחוקות האירופיות. הם טענו שהזהות של האימפריה צריכה להתבסס על האיסלאם הסוני, תוך מתן חופש לדתות האחרות. לתפיסתם, אם האופי הסוני של הממלכה יאבד, היא עלולה להתפורר.

המודרניזציה הואצה בתחילת המאה ה–20 ואיתה גברה בעיית המורכבות הגנאלוגית: מפלגת "הטורקים הצעירים", שרצתה להפוך את טורקיה למערבית ולחילונית, ביקשה ליישב בין הלאומנות המוסלמית לאזרחות ואימצה את רעיון החילוניות הצרפתית: הפרדת הדת מהממשלה. את בעיית המורכבות האתנית בטורקיה הם ניסו ליישב בכוח ובחילופי אוכלוסיות: יותר מ–1.2 מיליוני יוונים תושבי טורקיה הוחלפו ביותר מ–300 אלף טורקים שחיו ביוון. ליוונים ולארמנים המעטים שהמשיכו לחיות בטורקיה נאמר שעליהם לשכוח את שורשיהם האתניים.

בשנות ה–40 של המאה ה–20, לאחר מות אטאטורק, מועדונים גזעניים הפכו את הזהות הלאומית ל"טורקית טהורה". לטענתם, הטורקים באו ממרכז אסיה, הכורדים היו פעם "טורקים הררים" וכל ההשפעות האתניות האחרות נחשבו סטיות מסוכנות.

כיום, תחת ארדואן, הזהות הלאומית המבוססת על "טורקיות טהורה" הומרה בהדרגה בלאומיות המוסלמית של העותמאנים הצעירים. ראשי מפלגת השלטון AKP מאמינים כי מחיקת הדת והמוצא האתני מהזהות הלאומית תהיה חזרה על טעויות המודרניסטים משנות ה–30 של המאה ה–19. אבל בפתיחת ארכיון מרשם האוכלוסין, ייתכן שהממשלה הטורקית שמה קץ, שלא במתכוון, למיתוס טוהר הגזע הטורקי. יחד עם זאת, תזמון פתיחת הארכיון הוא חלק מחישוב פוליטי. בעזרת הפעילות הצבאית של טורקיה בצפון סוריה והבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה, הממשלה מקווה לקדם לאומנות מוסלמית כמרכז הזהות הטורקית.

חשיפת המידע האתני היא דרכה של מפלגת השלטון לטעון שלאומנות מוסלמית היא שונה מהלאומנות הרפובליקאית: שהמדינה, כעת שאימצה את האיסלאם, בטוחה בעצמה מספיק כדי לאפשר לאזרחים לגלות את שורשיהם האתניים. הארכיון נועד להזכיר לטורקים לא רק את השונות הנרחבת של אבותיהם, אלא גם את גודלה ועוצמתה של האימפריה העותמאנית, שבעבר שלטה על שלוש יבשות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ