אחרי התקיפה הכימית: המורדים הודיעו כי הם נכנעים ומתפנים מהפרבר שנפגע

מקורות בסוריה מסרו שנחתם הסכם בין האופוזיציה לבין רוסיה. לפי ההסכם, המורדים יפונו מדומא לצפון סוריה וצבא רוסיה ייכנס לעיר. אם יושלם הפינוי, אידליב תהפוך למעוז המורדים האחרון במדינה

ג'קי חורי
רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי לוחמי הארגון מדומא, בשבוע שעבר
פינוי לוחמי הארגון מדומא, בשבוע שעברצילום: /אי־פי

המורדים בדומא הסכימו הערב (ראשון) להיכנע, יממה לאחר שהותקפו בנשק כימי, כך לפי מקורות מקומיים וצבא בשאר אל-אסד. לפי המקורות, נחתם הסכם בין האופוזיציה הסורית לבין רוסיה על פינוי לוחמי ארגון ג'ייש אל-אסלאם מדומא - האזור האחרון ברוטה שנשלט על ידי מורדים - וכניסת כוחות רוסיים.

מתווכי ההסכם אמרו כי ייפתחו מסדרונות פינוי מהעיר, שהיתה נתונה למצור, וכי המורדים יעברו לצפון סוריה. לדבריהם, המורדים שלא ירצו לעזוב יוכלו להישאר בדומא, ללא חשש שיועמדו לדין על ידי משטר אסד. בטלוויזיה הממלכתית בסוריה נראו משפחות ומורדים עוזבים. 

ההסכם הגיע שעות לאחר התקיפה הכימית בדומא, שלפי פעילים בשטח גבתה את חייהם של לפחות 70 בני אדם. איגוד ארגוני הסיוע הרפואי והרווחה (UOSSM) מסר כי רבים מהקורבנות הם נשים וילדים והנפגעים גילו סימפטומים שאופייניים לשאיפת גזים רעילים. אולם משטר אסד ורוסיה הכחישו כי נעשה שימוש בנשק לא קונבציונלי. 

כבר בשבוע שעבר הודיע משטר אסד כי חתם על הסכם פינוי עם ארגון ג'ייש אל-אסלאם. בתקשורת הממלכתית פורסמו תמונות של המורדים עוזבים באוטובוסים, אולם חלקם סירבו לעזוב את דומא. אם הפעם יושלם פינוי דומא ממורדים, אידליב תישאר מעוז המורדים האחרון בסוריה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ