מועצת הביטחון לא הצליחה לקבל החלטה בנושא המתקפה הכימית בסוריה

ארה"ב ורוסיה חסמו הצעות הדדיות בנוגע למתקפה המיוחסת למשטר אסד בדומא. השגריר הרוסי טען כי ארה"ב מנסה להצדיק שימוש בכוח נגד סוריה, השגרירה היילי האשימה: "רוסיה מגנה על מפלצת"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגרירים היילי ונבנזיה במועצת הביטחון, השבוע
אי-פי

מועצת הביטחון של האו"ם לא הצליחה לקבל החלטה אמש (שלישי) בשאלת האחריות למתקפות הכימיות בסוריה. הצעות מתחרות של ארה"ב ורוסיה טורפדו במועצה, ושגריר רוסיה באו"ם ואסילי נבנזיה האשים כי זו התוצאה שארה"ב רצתה בה, כדי "להצדיק את השימוש בכוח נגד סוריה".

המועצה דנה ארבע פעמים בשבוע החולף בסוגיית הנשק הכימי בסוריה. רוסיה הקפידה לעמוד לימינו של אסד, והתעקשה כי לא נעשה כל שימוש בנשק כימי בדומא. היא הטילה וטו על הצעה אמריקאית לגינוי חריף לאירועים בדומא ולהקמת גוף חקירה עצמאי לבחינת שאלת האחריות למתקפה. 12 חברות הצביעו בעד, בוליביה הצטרפה לרוסיה בהצבעה נגד, וסין – החברה החמישית הקבועה במועצה – נמנעה.

ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, אמשצילום: Julie Jacobson/אי־פי

בנוסף, דחתה המועצה טיוטת הצעה רוסית נוספת לחקירה של האירוע בסוריה בסוף השבוע, שבו מואשם משטר אסד בשימוש בנשק כימי נגד מורדים ואזרחים בדומא, פרבר של דמשק. ארה"ב, בריטניה וצרפת התנגדו לחקירת האירוע על ידי הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPWC), בטענה שהחוקרים כבר יצאו למקום וכי הטיוטה לא כללה דרכים חדשות להעריך את מידת האחריות למתקפה.

"ההיסטוריה תרשום שהיום, רוסיה בחרה בהגנה על מפלצת על פני חייהם של בני העם הסורי", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. היא אמרה שארה"ב עשתה מאמצים חריגים כדי להשיג את תמיכת רוסיה להחלטה כדי לוודא שגוף החקירה החדש יהיה בלתי מוטה, עצמאי ומקצועי – בניגוד להצעה הרוסית. לדבריה, הטיוטה שהציגה מוסקבה היתה מאפשרת לרוסיה לבחור את החוקרים ולהשפיע על תוצאות החקירה. "האם זה נשמע עצמאי או בלתי מוטה?", שאלה היילי.

נציג מטעם האו"ם בודק שימוש בנשק כימי בסוריה, ב-2015צילום: /אי־פי

לאחר כשלון ההצעות הרוסית, אמר השגריר הרוסי נבנזיה להיילי: "אני מבקש ממך פעם נוספת, מפציר בך, להימנע מיישום התוכנית שאתם מקדמים כרגע בסוריה". לדבריו, איום ארה"ב לפעול צבאית נגד סוריה "צריכה להדאיג אותנו, את כולנו".

שגריר שבדיה באו"ם אולוף סקוג, שניסה ללא הצלחה להביא לפשרה בין הצדדים, אמר למועצה לאחר ההצבעה השלישית כי הוא מאוכזב. "אני רק מקווה שזה לא יהיה סוף המאמצים להבטיח שהעובדות מבוססות ושיש לקיחת אחריות אמיתית, ושהאחרים לזוועה לא יהיו פטורים עוד מעונש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ