ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו בסוריה בתגובה לתקיפה הכימית של משטר אסד

בין המטרות שהותקפו: מרכזי מחקר, מתקנים לאחסון נשק כימי ובסיסים ששימשו כוחות איראניים ■ טראמפ: התקיפות כוונו נגד מתקני נשק כימי, מציע לפוטין לשקול את תמיכתו באסד ■ רוסיה: הזהרנו שלפעולות כאלה יהיו השלכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיצוץ בפרברי דמשק, הלילה

ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו לפנות בוקר (שבת) בסיסים צבאיים, מכוני מחקר ומתקנים לאחסון נשק כימי בסוריה. הנשיא טראמפ וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעו על הפעולה המשותפת לשלוש המדינות. הפעולה בוצעה בתגובה לתקיפה הכימית המיוחסת למשטר אסד בעיירה דומא בפרברי דמשק, שלפי דיווחים נהרגו בה כ-70 בני אדם. שרת ההגנה הצרפתית מסרה כי רוסיה הוזהרה לפני המתקפה, אך שר ההגנה האמריקאי אמר כי היא לא קיבלה את פירוט המטרות. רוסיה מסרה שלתקיפה המשולשת יהיו השלכות. 

טראמפ אמר כי ארה"ב ביצעה "תקיפות מדויקות" נגד מטרות בסוריה שקשורות ליכולתו של משטר אסד להשתמש בנשק כימי. מקור בממשל אמר כי שוגרו טילי שיוט מסוג טומהוק, בדומה לתקיפה הקודמת שביצעה ארה"ב נגד משטר אסד אשתקד, אחרי התקיפה הכימית בעיירה חאן שייחון. 

דיווח על פיצוץ בדמשק
דיווח על פיצוצים בדמשק

פיצוצים עזים נשמעו בדמשק, חאלב וחומס. על פי הדיווחים, הותקפו שמונה מטרות ב-30 טילים, בהן שני מרכזי מחקר בדמשק שלפי הערכות עסקו בייצור נשק כימי. בעבר יוחסו לישראל תקיפות של שני המכונים, ג'ומראיא וברזה. הותקפו גם שדות תעופה צבאיים בדמשק ובסיסים ששימשו את הכוחות האיראניים ואת כוחות חיזבאללה. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי לפי משרד ההגנה הרוסי, במהלך התקיפות נורו מעל למאה טילים.

בריטניה שיגרה טילים למתקן צבאי ליד חומס שבמרכז סוריה, שלפי החשד משמש לאחסון נשק כימי. משרד ההגנה הבריטי הודיע כי ארבעה מטוסים המריאו משדה תעופה בקפריסין כחלק מהתקיפות על חומס. מקור צבאי סורי דיווח כי לפחות שישה חיילים סורים נפצעו בתקיפות על חומס. לדבריו, התקיפות הרסו בסיס צבאי באזור שין, ממערב לעיר. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנא דיווחה כי לפחות שלושה אזרחים נפצעו במהלך המתקפה, וכי התקיפות באזור ברזה, צפונית מזרחית לדמשק, גרמו רק לנזק ברכוש.

לפי דיווחים, הותקף גם בסיס צבא סוריה באזור אל-קלמון בגבול לבנון, שלפי הערכות גורמי אופוזיציה, שימש את חיזבאללה. בטלוויזיה הסורית הממלכתית דווח כי מערכות הגנה אווירית יירטו 13 טילים באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. עוד היא דיווחה כי מכוניות עם רמקולים יצאו לרחובות הבירה כדי להשמיע שירים לאומיים לתושבים.

לפי משרד ההגנה הרוסית, שום טיל שנורה לא פגע במטרות רוסיות בשטח סוריה. יחד עם זאת, שגריר רוסיה בארה"ב אנטולי אנטונוב מסר: "שוב, רוסיה מאויימת. הזהרנו שלפעולות כאלו יהיו השלכות". 

נאום טראמפ
תגובת ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי

נשיא ארה"ב טראמפ הטיל על רוסיה את האחריות למצב בסוריה. לדבריו, "התקיפה הכימית של אסד והתגובה שלנו היום, הן תוצאה ישירה של כישלונה של רוסיה לקיים את הבטחתה לפרק את אסד מנשק כימי. רוסיה חייבת להחליט אם היא רוצה להמשיך בנתיב הנוכחי". טראמפ קרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

"אני שואל את איראן ואת רוסיה: אילו מדינות רוצות להיות שותפות של רוצח המונים של גברים, נשים וילדים תמימים?", הוסיף טראמפ. "מדינות העולם נשפטות לפי החברים שלהן. אף מדינה לא יכולה להצליח בטווח הרחוק באמצעות תמיכה במדינות נבזיות, טיראנים אכזריים ורודנים רצחניים".

עוד אמר טראמפ: "התקיפות הכימיות האלה בסוריה הן לא מעשי ידי אדם, אלא הן פשעים של מפלצת...המטרה של התקיפות שלנו הלילה היא ליצור הרתעה חזקה נגד ייצור, הפצה ושימוש בנשק כימי. ההרתעה הזאת היא אינטרס לאומי חיוני של ארה"ב. התגובה המשותפת של בריטניה, צרפת וארה"ב לזוועות האלה תערב את כל הכלים של הכוח הלאומי שלנו – צבאיים, כלכליים ודיפלומטיים. התגובה הזאת תימשך כל עוד משטר אסד לא יפסיק את השימוש האסור בגזים כימיים...היום מדינות בריטניה, צרפת וארה"ב ניצלו את הכוח ההגון שלהן נגד הברבריות והאכזריות".

מטוסים צרפתיים ממריאים לתקיפות בסוריה

"דפוס ההתנהגות הזה חייב להיפסק", הוסיפה ראשת ממשלת בריטניה מיי. "לא רק כדי להגן על חפים מפשע בסוריה מפני מוות נורא ופגיעות מנשק כימי, אלא גם כי לא נרשה פגיעה בנורמות הבינלאומיות שמונעות שימוש בכלי נשק כאלה". נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי הוא החליט לפעול משום "שנחצה קו אדום".

שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן אמר כי התגובה הצבאית היתה לגיטימית וכי היא כוונה נגד היכולות הכימיות של משטר אסד. לדבריו התקיפה היתה "פרופורציונלית ונועדה למנוע עוד שפיכות דמים". שרת ההגנה של צרפת, פלורנס פרלי, אמרה כי בתקיפה היה שימוש בכוח ימי ואווירי צרפתי. לדבריה, טילי שיוט מספינה שעוגנת בים התיכון ומטוסי קרב צרפתיים שהמריאו מבסיסים צרפתיים לקחו חלק בתקיפה.

שר ההגנה ג'יימס מאטיס אמר כי מטרת הפעולה היא "למנוע ממשטר אסד להשתמש שוב אי פעם בנשק כימי". הוא הוסיף כי מדובר בתקיפות ממוקדות לשם מטרה זו בלבד. "משטר אסד לא הבין את המסר בשנה שעברה," אמר. לדבריו, כרגע לא מתוכננות תקיפות נוספות. 

לפי פרסום מוקדם יותר בוול סטריט ג'ורנל, טראמפ היה מעוניין בתקיפה נרחבת מהאפשרויות שהוצגו בפניו. בכיר בבית הלבן אמר לוול סטריט ג'ורנל כי טראמפ מבקש להעניש גם את בעלות בריתו של הנשיא הסורי – רוסיה ואיראן. "הוא רוצה לדחוף את הגבולות קצת יותר", אמר הבכיר לוול סטריט ג'ורנל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ