פוטין: המערב השתמש בתקיפה כימית מבוימת כדי להצדיק את המתקפה שלו בסוריה

רוסיה ואיראן הזהירו כי לתקיפות שביצעו בריטניה, ארה"ב וצרפת יהיו השלכות אזוריות ■ דוברת משרד החוץ הרוסי: לתקשורת המערבית יש אחריות על המצב ■ חיזבאללה: המשך ברור לתוקפנות הישראלית ■ התקשורת הממלכתית בסוריה: התקיפות הן הפרה של החוק הבינלאומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין בקרמלין, החודש

רוסיה אמרה היום (שבת) כי החלטת ארה"ב לתקוף מטרות של ממשלת נשיא סוריה בשאר אל-אסד "לא תיוותר ללא השלכות". שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר בתגובה למתקפה בה לקחו חלק גם צרפת ובריטניה, שבוצעה בתגובה לתקיפה הכימית המיוחסת לאסד בעיירה דומא בשבוע שעבר, כי "כל האחריות על ההשלכות האלה תיפול על וושינגטון, לונדון ופריז". 

לדבריו, "ארה"ב, מדינה שיש לה את ארסנל הנשק הכימי הגדול ביותר, אין שום זכות מוסרית להטיל אשמה על מדינות אחרות". אנטונוב הוסיף כי התקיפות היוו איום על מוסקבה. "העלבת נשיא רוסיה אינה מתקבלת על הדעת והיא בלתי קבילה". 

המתקפה האמריקאית בסוריה - סיקור נרחב | ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה - דיווחים שוטפים | כל מה שידוע על התקיפה | טראמפ בחר שלא איים על משטר אסד. פוטין יחליט אם להסלים את המצב / עמוס הראל | טראמפ מפחד מחוקריו בוושינגטון יותר מאשר מאסד / חמי שלו | במערב מברכים על התקיפה | האו"ם עומד להתחיל בחקירת זירת התקיפה הכימית

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי צבאות המערב השתמשו בתקיפה כימית מבוימת כדי להצדיק את התקיפות היום על סוריה. פוטין, שקרא לכינוס של מועצת הביטחון של האו"ם, אמר כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי וכי זהו צעד אגרסיבי נגד מדינה ריבונית. לדבריו, התגובה רק תחריף את ה"קטסטרופה ההומניטרית" בסוריה. "ההתקפה תביא סבל לאוכלוסיה שוחרת שלום, מספקת את היצרים של הטרוריסטים שמענים את העם הסורי זה שבע שנים, ותגרור גל חדש של פליטים מהמדינה".

דוברת משרד החוץ של רוסיה, מריה זכרובה, גינתה את ארה"ב על התקיפות בסוריה. היא אמרה כי התקיפות כוונו נגד מדינה שפגועה זה זמן רב "ושבמשך שנים רבות מנסה לשרוד תוקפנות של טרוריסטים". בפוסט שהועלה לפייסבוק, זכרובה גם מתחה ביקורת על הסיקור התקשורתי בכלי תקשורת מערביים שהזין את הבית הלבן.

"הבית הלבן ציין שהמידע שהיה ברשותו על התקיפה הכימית בדמשק היה מבוסס על 'תקשורת המונים, דיווחים על סימפטומים שחוו הנפגעים, סרטונים ותמונות לצד מידע אמין'. לאחר ההצהרה הזאת, על תקשורת ההמונים המערבית והאמריקאית להבין מהי האחריות שלהם במה שמתרחש עכשיו". זכרובה השוותה את המצב לתחילת המלחמה בעיראק ב-2003, שפרצה בשל טענות להימצאות נשק להשמדה המונית בשטחה.

איראן הגיבה אף היא לתקיפות והזהירה כי יהיו לכך "השלכות אזוריות". המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, מתח ביקורת על המדינות שתקפו הלילה בסוריה: "המתקפה כושלת ומבצעיה לא ירוויחו שום דבר". עוד אמר: "מי שעומד מאחורי המתקפה היום הם אותם פושעים שביצעו את המתקפה בזמנו נגד עיראק ואפגינסטאן. מדובר בפשע ולא ניתן להגדיר את נשיאי ארה"ב וצרפת וראש ממשלת בריטניה אלא כפושעים שלא ירוויחו דבר". נשיא איראן חסן רוחאני הצהיר היום כי "תקיפת ארה"ב בסוריה תוביל להרס במזרח התיכון".

גם סוריה גינתה את התקיפות "באופן החמור ביותר" ואמרה כי הן משקפות את האגרסיביות של ארה"ב, בריטניה וצרפת על השטחים שלה. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנא ציטטה מקור במשרד החוץ בדמשק שאמר כי "סוריה מגנה בחומרה את האגרסיביות הבריטית-צרפתית-אמריקאית האכזרית, שמהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי.

בהמשך הצהיר נשיא סוריה בשאר אל-אסד כי המתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת גורמת לארצו להיות נחושה יותר "במאבק מול הטרוריסטים". לדבריו, סוריה "תמחץ את הטרור בכל סנטימטר של המולדת". 

בין המטרות שהותקפו: בסיסים צבאיים, מכוני מחקר ומתקנים לאחסון נשק כימי בסוריה. בריטניה תקפה ליד חומס. צרפת ובריטניה היו היחידות שלקחו חלק במתקפה של ארה"ב אחרי שגרמניה ובעלות ברית אחרות כמו קנדה ואיטליה הודיעו שלא יתקפו, אך יסייעו לוגיסטית לפי הצורך.

כלי תקשורת ממלכתיים בסוריה דיווחו כי התקיפות של צרפת, בריטניה וארה"ב הן "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי וממחישות את הבוז של המדינות האלה כלפי חוק הזה". הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות ממרכז דמשק, חאלב וערים נוספות שהציגו מעין שגרה למרות התקיפות. מאות אזרחים סורים, מניפים דגלי סוריה ותמונות של בשאר אל-אסד, יצאו לכיכר אל-אמאווין בדמשק, קראו בשבחו של מנהיגם וגינו את התקיפות המוגדרות כמתקפה משולשת.

באופוזיציה הסורית אמרו לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי התקיפות שהובילה ארה"ב הן מסר לממשל רוסיה ולאיראנים, "שהוכיחו כי מעצמות המערב יכולות לפעול מחות למועצת הביטחון של האו"ם. "התקיפות היו מכה לווטו הרוסי באו"ם", אמר אחמד רמדאן, המוביל את מחלקת ההסברה בארגון הקואליציה הלאומית הסורית.

לפי מקור צבאי סורי, המתקפה לא השיגה את מטרותיה בזכות מערכת יירוט הטילים הסורית ואזהרה שרוסיה מסרה לסוריה לגבי המתקפה. בכיר בברית האזורית של סוריה, איראן ורוסיה אמר כי המטרות שהותקפו פונו לפני כמה ימים הודות לאזהרות. "הצלחנו לספוג את התקיפה בהצלחה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו, כ-30 טילים נורו במהלך התקיפות ושליש מתוכם יורטו. "אנחנו בוחנים עכשיו את המתקנים שנפגעו", הוסיף.

בתגובה רשמית של חיזבאללה למתקפה, הארגון גינה את "התוקפנות המשולשת שמהווה הפרה בוטה לריבונות הסורית ומהווה המשך ברור לתוקפנות הישראלית". "אנו עומדים בצורה איתנה עם העם הסורי ומדגישים כי התוקפנות הזו שמובילה ארה"ב נגד עמי האזור וציר ההתנגדות לא תשיג את מטרותיה", הוסיפו.

במשרד החוץ הסיני הצהירו כי התקיפה בסוריה מפרה את החוק הבינלאומי וקראו לקיים חקירה אובייקטיבית על החשד לתקיפות הכימיות של משטר אסד. לדבריהם, פשרה פוליטית היא הדרך היחידה לפתור את המצב בסוריה.

אתמול האשים משרד ההגנה הרוסי את בריטניה כי זייפה את התקיפה הכימית בדומא במטרה לגרור את ארה"ב להחרפת מעורבותה במשבר באזור. בהודעת משרד ההגנה במוסקבה נכתב כי הראיה היחידה לתקיפה כימית באזור שנמצא תחת שליטת המורדים סמוך לדמשק היא סרטון מזויף שהוכן "בלחץ ישיר מלונדון".

מוקדם יותר אמר שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי התקיפה הכימית בעיירה הסורית דומא פוברקה בעזרת סוכנות מודיעין זרה. לברוב הוסיף בשיחה עם כתבים כי מומחים רוסים בחנו את זירת התקיפה לכאורה בדומא ולא מצאו אף עקבות לנשק כימי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ