במערב מברכים על המתקפה; טראמפ: התקיפה הכימית בסוריה היתה מעשה ידי מפלצת

מנהיגי גרמניה, קנדה ואוסטרליה הביעו תמיכה בתקיפות. גורם מדיני ישראלי: "טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם"

גרדיאן, ד-פ-א ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיגי מדינות המערב בירכו היום (שבת) על התקיפה האמריקאית, בריטית וצרפתית על מטרות של צבא אסד בסוריה, בתגובה לתקיפה הכימית בשבוע שעבר בפרברי דמשק. זמן קצר לפני שהטילים שוגרו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא נאום והטיל על רוסיה את האחריות למצב בסוריה.

לדברי טראמפ, "התקיפה הכימית של אסד והתגובה שלנו היום הן תוצאות ישירות של כישלונה של רוסיה לקיים את הבטחתה לפרק את אסד מנשק כימי. רוסיה חייבת להחליט אם היא רוצה להמשיך בנתיב הנוכחי". טראמפ קרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשקול מחדש את תמיכתו באסד.

נאום טראמפ

המתקפה האמריקאית בסוריה - סיקור נרחב | ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה - דיווחים שוטפים | כל מה שידוע על התקיפה | טראמפ בחר שלא איים על משטר אסד. פוטין יחליט אם להסלים את המצב / עמוס הראל | טראמפ מפחד מחוקריו בוושינגטון יותר מאשר מאסד / חמי שלו | רוסיה ואיראן: למתקפה יהיו השלכות | האו"ם עומד להתחיל בחקירת זירת התקיפה הכימית

"אני שואל את איראן ואת רוסיה: אילו מדינות רוצות להיות שותפות של רוצח המונים של גברים, נשים וילדים תמימים?", הוסיף טראמפ. "מדינות העולם נשפטות לפי החברים שלהן. אף מדינה לא יכולה להצליח בטווח הרחוק באמצעות תמיכה במדינות נבזיות, רודנים אכזריים ודיקטטורים רצחניים".

עוד אמר טראמפ: "התקיפות הכימיות האלה בסוריה הן לא מעשי ידי אדם, אלא הן פשעים של מפלצת.. מטרת התקיפות שלנו הלילה היא ליצור הרתעה חזקה נגד ייצור, הפצה ושימוש בנשק כימי. ההרתעה הזאת היא אינטרס לאומי חיוני של ארה"ב. התגובה המשותפת של בריטניה, צרפת וארה"ב לזוועות האלה תערב את כל הכלים של הכוח הלאומי שלנו – צבאיים, כלכליים ודיפלומטיים. התגובה הזאת תימשך כל עוד משטר אסד לא יפסיק את השימוש האסור בגזים כימיים...היום מדינות בריטניה, צרפת וארה"ב ניצלו את הכוח ההגון שלהן נגד הברבריות והאכזריות".

תגובת ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי

שר ההגנה האמריקאי, ג'יימס מאטיס, אמר הלילה כי התקיפות היו "הזדמנות חד פעמית" וכי הן היו "חזקות יותר" מאלה שבוצעו בשנה שעברה, בתגובה על התקיפה הכימית בעיירה חאן שייחון. "אני רוצה להבהיר כי התקיפות האלה מכוונות נגד משטר אסד. התקיפות האלה בוצעו בטווח רחב כדי להימנע מפגיעה באזרחים ובזרים", הוסיף מאטיס וציין כי מספר הטילים ששוגרו היום כפול ממספר הטילים שנורו בשנה שעברה.

"דפוס ההתנהגות הזה חייב להיפסק", אמרה ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. "לא רק כדי להגן על חפים מפשע בסוריה מפני מוות נורא ופגיעות מנשק כימי, אלא גם כי לא נרשה פגיעה בנורמות הבינלאומיות שמונעות שימוש בכלי נשק כאלה". בהמשך הוסיפה בהודעה שמסרה מחוץ למעונה בלונדון כי מטרת המתקפה היא להרתיע מפני כל שימוש ברברי בנשק כימי בסוריה ומחוץ לה. בהקשר זה הזכירה את ההרעלה של המרגל הרוסי סרגיי סקרפיאל, שהתרחשה על אדמת בריטניה. לדבריה, המטרה היא להרתיע את "אלו שמאמינים שהם יכולים להשתמש בנשקים כימיים ולא להיענש".

בתשובה לשאלה אם ייתכנו תקיפות נוספות, מיי כי "למשטר אסד לא צריכות להיות ספקות לגבי נחישותנו". לדבריה, הממשלה בטוחה שהתקיפות בסוריה היו מוצלחות. היא גם התייחסה לטענות רוסיה לפיהן התקיפה הכימית בדומא בשבוע שעבר זויפה על ידי בריטניה ואמרה שמדובר בטענות "מגוחכות ואבסורדיות".

ראש המטות המשולבים, ג'וסף דנפורד (במרכז) והשר מאטיס, היוםצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי הוא החליט לפעול משום "שנחצה קו אדום". שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, אמר כי התגובה הצבאית היתה לגיטימית וכי היא כוונה נגד היכולות הכימיות של משטר אסד. לדבריו, התקיפה היתה "פרופורציונלית ונועדה למנוע עוד שפיכות דמים". לדבריו, ייתכנו עוד תקיפות "אם אסד ישתמש שוב בנשק כימי".

בוושינגטון התגובות היו ברובן חיוביות. מחוקקים רפובליקאים רבים שיבחו את התקיפות בעוד שהדמוקרטים התמקדו בעיקר בביקורת על היעדר אישור מהקונגרס. מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי "התקיפה הכימית האחרונה נגד העם הסורי היתה פשע מלחמה אכזרי ולא אנושי שדרש תגובה חזקה, חכמה ומחושבת. לילה אחד של תקיפות הוא לא בסיס לאסטרטגיה ברורה בסוריה". מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, אמר כי "פעולה מוגבלת ומדויקת להענשת, ובתקווה גם להרתעת אסד מלעשות זאת שוב היא הולמת, אבל הממשל צריך לנהוג בזהירות בכך שהוא לא מערב אותנו יותר במלחמה בסוריה". 

גורם מדיני ישראלי אמר: "בשנה שעברה, הנשיא טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, בהובלה אמריקאית, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם. סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהבהירה השבוע כי ארצה לא תיקח חלק בתקיפה, הצהירה היום כי המתקפה על סוריה היא תגובה "הכרחית והולמת" למתקפה הכימית בדומא. ראשי הממשלות של קנדה ואוסטרליה, ג'סטין טרודו ומלקולם טרנבול, הביעו אף הם את תמיכתם בתקיפות על סוריה. "קנדה מגנה באופן הנחרץ ביותר את השימוש בנשק כימי בסוריה", מסר טרודו בהודעה רשמית. "קנדה תומכת בהחלטה של ארה"ב, בריטניה וצרפת לפעול על מנת לפגוע ביכולתו של משטר אסד לתקוף בנשק כימי את עמו שלו".

ראש ממשלת אוסטרליה טרנבול הצהיר: "השימוש בנשק כימי על ידי כל גורם, בכל מקום, בכל תנאי – הוא בלתי חוקי וראוי לגנאי". לדבריו, המתקפה על סוריה היא מסר חד משמעי למשטר אסד שהשימוש בנשק כימי לא יעבור על סדר היום. במקביל, גם בסעודיה הביעה היום הממשלה תמיכה בתקיפות בסוריה בתגובה לשימוש בנשק כימי.

משרד החוץ של ספרד תיאר את התקיפות כתגובה "לגיטימית ופרופורציונלית" לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי נגד אוכלוסייה אזרחית. "תקיפה בנשק כימי היא פשע נגד האנושות", נאמר בהודעת מדריד, "אלה שאחראים לזה ולתקיפות קודמות צריכים לעמוד לדין. אנו מצרים על השיתוק של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא... אלה שתומכים במשטר אסד צריכים להטיל את כל הלחץ האפשרי כדי למנוע התקפות כאלה על אזרחים...לצערנו זאת לא היתה הפעם הראשונה, אבל אנחנו מקווים שהיא תהיה האחרונה".

מזכ"ל נאט"ו, יינס סטולטנברג, הודיע גם הוא על תמיכתו בתקיפות נגד משטר אסד בסוריה. לדבריו, "זה יפחית את יכולת המשטר לבצע תקיפות נוספות בנשק כימי נגד העם הסורי". שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הצהירה שהאיחוד מגבה כל מאמץ שמטרתו למנוע את השימוש בנשק כימי. לצד זאת, הוסיפה: "לא יכול להיות שום פתרון לקונפליקט הסורי מלבד פתרון פוליטי". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ