על רקע התקיפות בסוריה: פקחי האו"ם מתכננים להתחיל בחקירת זירת התקיפה הכימית בדומא

הארגון למניעת הפצת נשק כימי אישר כי פקחים מטעמו אמורים להתחיל היום לאסוף עדויות וממצאים מהשטח שיוכיחו אם נעשה שימוש בנשק כימי בתקיפה השבוע שעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתנדבים שוטפים אזרח שנפגע בתקיפה הכימית בדומא, בשבוע שעבר

פקחים מהארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) צפויים להתחיל היום (שבת) את חקירתם בזירת התקיפה הכימית בדומא שבפרברי דמשק, כך מאשרים שני מקורות בארגון לרויטרס. הפקחים יגיעו לשטח שעות לאחר התקיפה שביצעו היום ארה"ב, צרפת ובריטניה שורה על יעדי צבא אסד בסוריה. על פי ההערכות, בתקיפה הכימית בדומא, המיוחסת למשטר אסד, נהרגו יותר מ-70 בני אדם ונפצעו כ-500.

שלשום אישר דובר הארגון כי הארגון שלח צוות פקחים לזירה בדומא והוא צפוי להתחיל את עבודתו בשבת. אולם למרות הדיווחים, לנוכח התקיפות בסוריה הלילה לא ברור אם הצוות יוכל לפעול כמתוכנן. דומא היתה מעוז המורדים האחרון באזור רוטה שבפרברי דמשק, והיא נכבשה סופית על ידי משטר אסד השבוע לאחר שהתקיפה הכימית הביאה לכניעת המורדים שם.

בעוד שמדינות המערב גינה את התקיפה וייחס אותה למשטר אסד, בסוריה וברוסיה הכחישו כי היא קרתה. ברוסיה אף טענו כי היא זויפה על ידי בריטניה במטרה לגרור את ארה"ב להחרפת המשבר. עם זאת, בארגון הבריאות העולמי אמרו כי כ-500 בני אדם טופלו במתקנים רפואיים עם סימפטומים שנגרמים מחשיפה לכימיקלים רעילים כמו גז כלור או גז עצבים. מקורות אמריקאים אמרו כי סימנים לגז עצבים נמצאו בשתן של נפגעי התקיפה.

פקחי OPCW יתמקדו באיסוף דגימות מאנשים שנפגעו ומהסביבה הקרובה. הם גם יראיינו רופאים, חולים ועדי ראייה. מומחים אמרו כי אם נעשה שימוש בגז כלור יהיה קשה למצוא לו עדויות, שכן הגז כמעט ולא נשאר בדגימות דם ושתן של הנפגעים בפרק זמן ארוך כל כך, ויהיה מאתגר עוד יותר למצוא עקבות שלו בסביבה עצמה. הכלור עצמו אומנם נשאר, אולם הגז מתנדף ובשל העובדה כי בסביבה יש המון כלור באופן תמידי, יהיה קשה לאשר שנוכחותו באזור נגרמה כתוצאה מתקיפה כימית כלשהי. לכן, הפקחים צפויים לחפש רכיבים אחרים בסביבה שנוצרים רק בנוכחות גז כלור.

צוותים מטעם צבא רוסיה כבר הגיעו השבוע לזירת התקיפה ובחנו את הבתים שנפגעו והצהירו כי דבר לא נמצא שם. משפחות הקורבנות הביעו חשש שמא הצוותים הללו שיבשו את הראיות בזירה. עם זאת מומחים מציינים כי גם אם נעשו ניסיונות של טיהור וניקוי העדויות, אם נעשה שימוש בגז עצבים, עקבות לשימוש שורדים ונותרים על חומרים שונים, בהם שמשות וחלונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ