בעולם הערבי מגנים את ההתקפה בסוריה: הפרה בוטה של ריבונות אסד

איראן הודיעה כי ההתקפה לא תסייע לפתרון המשבר בסוריה, סעודיה וקטאר הביעו את תמיכתן בהפצצות, ומצרים אמרה כי היא "תומכת בשאיפות של העם הסורי לחיות בביטחון"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המנהיג העליון חמינאי נואם בטהראן, היום
המנהיג העליון חמינאי נואם בטהראן, היוםצילום: /אי־פי

ההתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד סוריה לפנות בוקר (שבת) הובילה לשורה ארוכה של תגובות בעולם הערבי, כולל בזירה הפלסטינית ובחברה הערבית בישראל. סעודיה וקטאר הביעו כצפוי תמיכה בהתקפה, בעוד שיתר המגיבים גינו אותה או לכל הפחות לא נקטו נגדה עמדה חד משמעית.

המנהיג הרוחני של איראן עלי חמינאי התייחס לתקיפה ואמר כי "ציר ההתנגדות, שנאבק בארה"ב ובסוכנים שלה, הצליח להציל את סוריה ואת עיראק, וימשיך להציל אותם בעתיד". הוא קרא למבצעי התקיפה "פושעים שביצעו בעבר פשעים גם בעיראק וגם באפגניסטאן, ולא הרוויחו כלום". לדברי חמינאי, התקיפה היא התרסה של ארה"ב, שבאה ללא קשר להתקפה בנשק כימי שיוחסה לאסד.

משרד החוץ באיראן פרסם הודעה, לפיה "ההתקפה רק תחליש את סיכויי השלום והיציבות בזירה הבינלאומית, ותחזק את גורמי הטרור". משמרות המהפכה ציינו כי ארה"ב נושאת באחריות להשלכות המתקפה, וכי "מדיניות זו של ארה"ב לא תחליש את ציר ההתנגדות - אלא להיפך, ותחזק את כוח הרצון להתמודד עם המעורבות החיצונית של המערב".

המתקפה האמריקאית בסוריה - סיקור נרחב | ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוריה - דיווחים שוטפים | כל מה שידוע על התקיפה | טראמפ בחר שלא איים על משטר אסד. פוטין יחליט אם להסלים את המצב / עמוס הראל | רוסיה ואיראן: לתקיפה יהיו השלכות | במערב מברכים על התקיפה | האו"ם עומד להתחיל בחקירת זירת התקיפה הכימית | נקמה אפשרית של פוטין על התקיפה: הגבלת פעילות ישראל בסוריה / צבי בראל | בקרב על אהדת העולם הערבי, התקיפה האמריקאית היא הישג לאסד / ג'קי חורי | התקיפה בסוריה לא מטשטשת את המסר: המערב הפקיר את אזרחי סוריה / אנשיל פפר | טראמפ מפחד מחוקריו בוושינגטון יותר מאשר מאסד בסוריה / חמי שלו

דובר ממשלת ירדן ושר ההסברה, מוחמד אלמומני, אמר כי ארצו תמכה מאז ומעולם בהסדר מדיני על פני פתרון צבאי. "המשבר בסוריה נכנס לשנתו השמינית, והפתרון המדיני הוא המתווה היחיד שמבטיח את יציבות סוריה ואחדותה, ואת ביטחון אזרחיה", אמר אלמומני. לדבריו, "המשך האלימות רק יוביל לאלימות, הרס ושפיכות דמים, שאת מחירם משלם בעיקר העם הסורי".

נשיא לבנון מישל עאון אמר כי ארצו מתנגדת לכל מתקפה על מדינה ערבית מצד גורמי חוץ, ללא קשר לנסיבות ולסיבות לה. לדבריו, "המתקפה מובילה ליותר מעורבות ולהסתבכות של המעצמות במה שקורה בסוריה". ארגון חיזבאללה גינה את ההתקפה ביתר חריפות, ואמר כי "המתקפה המשולשת מהווה הפרה בוטה לריבונות הסורית, והמשך ברור לתוקפנות הישראלית ולמתקפה האחרונה על סוריה, במטרה להמשיך ולתמוך בארגוני הטרור שקיבלו את הגנתן של אותן מדינות".

בעיראק קרא המנהיג השיעי מוקתדא אסדר לקיים מחר הפגנת ענק נגד המתקפה, ולאות תמיכה בעם הסורי. "השלכות התוקפנות הזו יהיו הרות אסון, לא רק עבור סוריה אלא גם עבור עיראק והאזור כולו".

מצרים פרסמה הודעה שבה לא גינתה או תמכה במתקפה. משרד החוץ בקהיר אמר כי "מצרים תומכת בשאיפות של העם הסורי לחיות בביטחון וביציבות, והביעה דאגה מההסלמה הצבאית והשלכותיה". לפי ההודעה, "המצרים מתנגדים בתוקף לשימוש בנשק האסור על פי החלטות הקהילה הבינלאומית, וקוראים לערוך חקירה בלתי תלויה ושקופה בעניין".

סעודיה הביעה תמיכה במתקפה, ובהודעה של משרד החוץ בריאד נמסר: "מדובר בתגובה מתבקשת על רקע הפשעים שמבצע המשטר הסורי נגד אזרחיו והשימוש בנשק כימי נגד נשים ותינוקות". לפי ההודעה, המשטר בדמשק נושא באחריות המלאה להשלכותיה של המתקפה.

גם קטאר הביעה את תמיכתה במתקפה. "המשך השימוש בנשק כימי נגד אזרחים תמימים מחייב את הקהילה הבינלאומית להגיב על פשעים אלה", נכתב בהודעת משרד החוץ בדוחא. "יש לפעול כדי למנוע מהמשטר להמשיך לפגוע באזרחים, ועל הקהילה הבינלאומית להמשיך במאמצים להשגת פתרון מדיני על פי עקרונות מועצת הביטחון", נכתב.

התנועה האיסלאמית גינתה חרף עמדתה נגד אסד

הפלגים הפלסטיניים, חמאס, הג'יהאד האיסלאמי והפתח פרסמו הודעת גינוי למתקפה. בחמאס אמרו כי הטענות של ארה"ב בדבר הגנה על אזרחים היא "מגוחכת נוכח ההתעלמות מסבל הפלסטינים". בפתח הדגישו כי בתנועה מתנגדים לכל תוקפנות שפוגעת בריבונות הסורית ובאחדות המדינה.

גם בתנועה האיסלאמית פרסמו הודעת גינוי למתקפה, וזאת על אף עמדתם המוצהרת נגד המשטר הסורי. "מדובר בתוקפנות שאין לה שום משמעות והשפעה, ושנותנת לגיטימציה למשטר הבעת להמשיך ולטבוח בעם הסורי", לשון התגובה. "הקהילה הבינלאומית נושאת באחריות לכישלון להפסיק את רצח העם הסורי", אמרו בתנועה האיסלאמית, "על העולם הערבי והאיסלאמי והקהילה הבינלאומית לפעול מיד כדי לעצור את הפשעים של אסד ולהוביל מתווה שיסיים את המלחמה בסוריה וישמור על כבודו וחירותו של העם הסורי".

המפלגות הערביות בישראל גינו את המתקפה אף הן. בחד"ש מסרו כי לארה"ב "היסטוריה עשירה של תוקפנות ובריונות באזור, באמתלות של נשק להשמדה המונית שהתבררו כשקריות". במפלגה הדגישו את עמדתם לפירוז המזרח התיכון כולו, כולל ישראל, מנשק להשמדה המונית. "חד"ש מדגישה כי הפתרון בסוריה הוא פוליטי - פתרון שמבטיח את עצמאותה ואחדותה של סוריה ואת זכות העם הסורי לדמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי", נכתב בתגובה.

בבל"ד טענו כי ארה"ב ובעלות בריתה תקפו אתרים לייצור ואחסון נשק כימי, "לא למען השמירה על האזרחים הסורים, אלא למען שמירה על היתרון הצבאי הישראלי". לפי בל"ד, "אותן מדינות פעלו ממניעים של אינטרסים קולוניאליים, והפתרון בסוריה אמור להיות פתרון מדיני, שמבטיח שלום ויציבות לכל העם הסורי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ