המתקנים שהותקפו בסוריה הושמדו, אך חשיבותם עבור משטר אסד מוטלת בספק

תמונות לוויין של המתקנים שהותקפו בדמשק ובחומס מראות את הצלחת התקיפה. לצד זאת, לפי גורמים בממשל בארה"ב ייתכן שהאתרים לא היו פעילים והמשטר הסורי עדיין מסוגל לייצר נשק כימי

הארץ וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ וניו יורק טיימס

תמונות לוויין שפורסמו אתמול (שבת) מציגות את הנזק הרב שספגו שלוש מטרות שהופגזו בהתקפה המשולבת בסוריה. התמונות מציגות אתר מחקר בברזה שצפונית לדמשק ושני מתקנים לאחסון נשק כימי בחומס כפי שהם נראים לפני התקיפה ואחריה. יחד עם זאת, גורמים בממשל האמריקאי מעידים כי ייתכן שהאתרים שהותקפו כלל לא היו פעילים ומשטר אסד יוכל להמשיך לייצר נשק כימי על אף הריסתם.

שלושת היעדים, אמר אתמול הגנרל האמריקאי קנת' פ. מקנזי, היו חלק מרכזי מתשתית הנשק הכימי של המשטר. "אני מאמין שפגענו בלב התשתית של תוכנית הנשק הכימי של סוריה", אמר, אך הוסיף שאין כל הבטחה שהמשטר לא יוכל לייצר נשקים כימיים בעתיד. מקנזי, כמו אחרים בממשל, הקפיד שלא לומר אתמול שהמתקנים היו פעילים בזמן התקיפה.

מרכז המחקר בברזה, לפני ואחרי

המתקפה האמריקאית בסוריה - סיקור נרחב |  -  |  |  / עמוס הראל |  |  |  |  / צבי בראל |  / ג'קי חורי |  / אנשיל פפר

לפי גורמים בממשל, ייתכן שהמתקנים היו פעילים בעבר אבל פעילותם הופסקה. העובדה שלא היו הרוגים בתקיפה מעידה שהמתקנים היו נטושים בליל התקיפה או שננטשו בעבר. בנוסף, לא נמצאו סימנים לדליפה של חומרים כימיים, זאת למרות שהמתקנים הותקפו על ידי עשרות טילים ולפי תמונות הלוויין ספגו נזקים כבדים.

בין אם היו פעילים או לא, ניסיון העבר מוכיח שאמנם קל לפגוע במפעלים לייצור נשק כימי של המשטר הסורי, אבל גם קל למשטר לבנות אותם מחדש. בנוסף, המשטר יכול לייצר נשק בעזרת חומרים חוקיים ונפוצים כמו כלור. אין צורך במתקנים מתוחכמים כדי לייצר כלור, חומר שייתכן ונעשה בו שימוש . את החומר הנוסף שייתכן ונעשה בו שימוש בהתקפה, סארין, ניתן לייצר כמעט בכל בכל מקום, כפי שנכתב בדו"ח מודיעין צרפתי שפורסם אתמול.

מרכז המחקר בברזה:

אתר זה היה מרכז לפיתוח וייצור נשקים כימיים וביולוגיים שהיה מוכר לארה"ב מזה תקופה ארוכה, כך על פי בכירים במשרד ההגנה. במקום היו שלושה בניינים, וכעת לא נותר "דבר פרט להריסות", אמרו בפנטגון. לדברי גורמים בממשל, הריסת המבנים תחזיר את תוכניותיו של אסד חודשים או שנים אחורה.

מרכז המחקר בברזה, לפני ואחרי התקיפה
צילום: /אי־פי

בונקר ומתקן לאחסון נשק כימי בחומס:

לפי הגנרל ג'וזף אי. דנפורד, אחד מאתרים אלו היה "המקום המרכזי שבו סוריה ייצרה גז סארין". באתר השני היו "מתקן לאחסון נשק כימי ומרכז פיקוד חשוב", הוסיף. מקנזי אמר כי בניגוד לאתר בברזה, הצבא העריך שככל הנראה היו במטרות אלה נשקים כימיים. אך גם אם היו סימנים להמצאות נשקים באתרים אלו, ייתכן שהם שרידים של שימוש קודם והמתקנים ננטשו מזמן.

מרכז לאחסון נשק כימי בחומס, לפני ואחרי התקיפה
צילום: /אי־פי
בונקר לאחסון נשק כימי בחומס, לפני ואחרי
בונקר לאחסון נשק כימי בחומס, לפני ואחריצילום: /אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ