התקיפה בסוריה: מה הותקף, היכן - ומי אחראי?

מה אירע הלילה בסוריה, מה מידת המעורבות האיראנית ומה שונה מתקיפות קודמות - מה שידוע עד כה על התקיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד של אחד הפיצוצים בסוריה, כפי שפורסמו ברשתות החברתיות

מה קרה הלילה בסוריה?

בסיסים צבאיים במחוז חמה ובמחוז חאלב הותקפו. לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, מדובר בבסיס האם של הבריגדה ה-47, מתקן צבאי ליד בית ספר לכבאים באזור הכפר סלחב בפרבר הצפוני מערבי של חמה ומתקן צפונית לשדה התעופה הבינלאומי של חלב, שנמצא במתחם כפר אל-מאלכייה. ההערכות הן שבתקיפה נפגעו טילי קרקע-קרקע שאיראן התכוונה לפרוס בסוריה. בסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נראים פיצוצים גדולים. 

■ הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח על 26 הרוגים, רובם איראנים. לפי סוכנות הידיעות האיראנית איסנא, 18 לוחמים איראנים נהרגו בתקיפה. בכלי תקשורת נוספים דווח על מספר הרוגים גבוה יותר.

■ בעקבות התקיפה, הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 2.6 באזור.

התקיפה בסוריה - סיקור נרחב: הערכות: בתקיפה נפגעו טילי קרקע-קרקע שאיראן התכוונה לפרוס בסוריה // צבא סוריה: בסיסינו הותקפו בחמה ובחאלב; דיווחים על עשרות הרוגים, רובם איראנים // מקור בטהראן מכחיש: בתקיפה בסוריה לא נהרגו איראנים //לפני הדיווחים על התקיפה בסוריה, טראמפ ונתניהו שוחחו על איראן // סוכנות ידיעות איראנית: 18 מלוחמינו נהרגו בתקיפות על הבסיסים בסוריה

מפת הבסיסים האיראנים בסוריה, כפי שפורסמה בניו יורק טיימס

מי אחראי לתקיפה?

■ כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד מייחסים את התקיפה לישראל.

■ מחסני נשק שהותקפו באמצעות טילים חודרי בונקרים, מחזקים את ההערכה שהתקיפה בוצעה מהאוויר.

כבר היו תקיפות בסוריה. מה שונה הפעם?

■ תזמון התקיפה מגיע בתקופה מתוחה מאוד בין ישראל לאיראן. לפני שבועיים וחצי, יוחסה לישראל תקיפה של בסיס חיל האוויר T-4 בסוריה שבמסגרתה נהרגו 14 בני אדם, רבים מהם איראנים.

■ מאז, נשמעו חילופי איומים בין המדינות. ימים אחדים לאחר התקיפה, אמר סגן מפקד משמרות המהפכה באיראן: "האצבע על ההדק והטילים מוכנים לשיגור. בכל רגע נתון שהאויב יבצע משהו נגדנו, אנחנו נשגר אותם". אתמול אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן: "ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מבצעי מלא בכל סוריה. איראן מנסה להפוך את סוריה לבסיס קדמי נגד מדינת ישראל. לא נאפשר זאת, נמנע את זה בכל מחיר".

מה אומרים בישראל?

בישראל שומרים בינתיים על שתיקה. הבית הלבן מסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחחו אמש בטלפון על "הבעיות שנגרמות על ידי הפעילות מערערת היציבות של המשטר האיראני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ