הכוחות המיוחדים האמריקאיים מסייעים לסעודים בלחימה בתימן

בניגוד להצהרות הפנטגון על היקף התמיכה האמריקאית בקואליציה שמובילה סעודיה נגד החותים בתימן, 12 אנשי הכוחות המיוחדים האמריקאים הגיעו בדצמבר לגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכוחות המיוחדים בתרגיל בפלורידה, ב-2016
הכוחות המיוחדים בתרגיל בפלורידה, ב-2016צילום: בלומברג

12 אנשי הכוחות המיוחדים הגיעו בשנה שעברה לגבול סעודיה עם תימן. אנשי הקומנדו האמריקאים מסייעים לסעודים לאתר ולהשמיד מאגרים של טילים בליסטיים בהם משתמשים המורדים החותים בתימן כדי לתקוף את ריאד וערים נוספות בסעודיה. 

הפרטים שהגיעו לידי ניו יורק טיימס מפי בכירים אמריקאים ודימפלומטים אירופאים סותרים הצהרות של הפנטגון על כך שהסיוע של ארה"ב לכוחות הסעודיים בתימן מוגבל לתדלוק מטוסים, לוגיסטיקה ושיתוף פעולה מודיעיני. הבכירים שמסרו מידע נשארו בעילום שם - כיוון שאינם מורשים לדון בפעילות הזאת באופן ציבורי.

הכוחות המיוחדים הגיעו לגבול תימן בדצמבר, כמה שבועות לאחר שטיל שוגר מתימן לעבר ריאד, ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן חידש את בקשתו מארה"ב לשלוח כוחות שיסייעו במאבק בחותים. הכוחות האמריקאים מאמנים את הסעודים באבטחת הגבול שלהם, ועובדים עם אנשי מודיעין אמריקאים בנג'ראן, עיר סעודית הסמוכה לגבול, כדי לאתר אתרי טילים של החותים בתוך תימן. לאורך הגבול, האמריקאים עובדים עם כלי טיס שאוספים אותות חשמליים כדי לעקוב אחר כלי הנשק החותיים ואחר אתרי השיגור שלהם. 

אין מידע על כניסה של כוחות אמריקאיים לתימן כחלק ממשימתם הסודית, אך נוכחותם של הכוחות המיוחדים בגבול מעידה על עליית מדרגה בסיוע המערבי נגד הלוחמים החותים, שארה"ב לא מגדירה כארגון טרור. באפריל, סגן שר ההגנה, רוברט קארם, אמר לוועדת הסנאט ליחסי חוץ שישנם כ-50 אנשי צבא אמריקאים בסעודיה "שמסייעים בעיקר מול איום הטילים הבליסטיים".

שליחת חיילי הקומנדו לגבול היא "טשטוש מכוון של הגבולות בין משימות אימונים וציוד לבין קרב", אמר הסנאטור הדמוקרטי טים קיין בשבוע שעבר. בעקבות הדיווח על פעילות הקומנדו, קיין קרא להצביע מחדש בקונגרס על האישור לשימוש בכוח צבאי - חקיקה שנשיאי ארה"ב נעזרים בה להתערבות באזורי סכסוך ברחבי העולם.

מלחמת האזרחים בתימן החלה ב-2014, כאשר המורדים החותים השתלטו על הבירה צנעא והדיחו את ממשלתו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי. האדי היה שותפה הראשי של ארה"ב בפעילות נגד טרור בתימן, ששימשה במשך שנים בסיס הפעילות של אל-קאעדה בחצי האי. ב-2015 קואליציה בהובלת סעודיה החלה להפציץ את החותים, שהגיבו בשיגור טילים לעבר סעודיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ