בבחירות הכלליות הראשונות בעיראק מאז הבסת דאעש, הכל עדיין פתוח

למרות שרבים מייחסים לראש הממשלה הנוכחי חיידר אל-עבאדי את הניצחון על ארגון המדינה האיסלאמית, המצב הכלכלי והשחיתות השלטונית עומדים כנגדו בבחירות שנערכו היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר עיראקי מצביע בקלפי במוסול, הבוקר
גבר עיראקי מצביע בקלפי במוסול, הבוקרצילום: Khalid Al Mousily/רויטרס

בעיראק נערכו היום (שבת) בחירות כלליות, לראשונה מאז הכריזה המדינה על הבסת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לאחר שבועות של תעמולת בחירות, הבחירות בעיראק נותרו פתוחות למדי, וראש הממשלה הנוכחי חיידר אל-עבאדי עומד בפני התמודדות קשה מול כמה יריבים פוליטים, שחלקם נתמכים ישירות על ידי איראן.

בקלפי במרכז בגדאד, קבוצת של מצביעים תומכי אל-עבאדי סיפרו שהם נותנים את קולם לראש הממשלה כי הוא אחראי לניצחון על דאעש. "אל-עבאדי נקם את מותם של אזרחים עיראקים רבים בניצחונו על דאעש", הסבירה פליחה חסן, מצביעה בת 71. חסן התייחסה לקיץ 2014, אז שלט ארגון המדינה האיסלאמית בשליש משטחה של עיראק, והחל לשלוח מחבלים מתאבדים לבצע פיגועים נגד אזרחים ברחבי המדינה. תוך שיתוף פעולה עם הקואליציה הצבאית בראשות ארה"ב, הצליחה הממשלה להביס את הלוחמים עד להכרזת הניצחון על הארגון בדצמבר 2017.

תחילת ההצבעה בעיראק, אתמול

אך למרות ההישגים המרשימים המיוחסים לאל-עבאדי, המצב הכלכלי בעיראק והשחיתות השלטונית פועלים כנגדו ומעניקים ליריביו הפוליטיים רוח גבית. המועמדים הבעייתיים ביותר עבור אל-עבאדי הוא ראש הממשלה הקודם נורי אל-מאלכי, והאדי אל-אמירי, שר לשעבר ומפקד בכיר בכוחות שנלחמו בדאעש, שמוביל קבוצת מפלגות שמשתפות פעולה תחת שם אחד.

ברחוב העיראקי יש תמיכה רבה בקואליציית המפלגות, בין השאר בגלל שרבים ממוביליה לחמו בארגון המדינה האיסלאמית בעצמם. "אני אבחר בהם בגלל שהם הקריבו מעצמם בשביל המדינה", הסביר ג'אסים מוחסן, מצביע בן 58. תוצאות ההצבעה הסופיות צפויות להתפרסם כ-48 שעות לאחר סגירת הקלפיות.

על המצביעים העיראקים לבחור מבין כ-7,000 מועמדים, השייכים לעשרות מפלגות וארגונים פוליטיים. 329 מהמועמדים יבחרו בסופו של דבר לשבת בפרלמנט. זוהי הפעם הראשונה שההצבעה בעיראק מתבססת על הצבעה אלקטרונית, בניסיון לצמצם ולמנוע זיופים. קלפיות הוצבו גם באזורים בהם יושבו למעלה מ-2 מיליון האזרחים העיראקים שטרם שבו לבתיהם באזורים שנכבשו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ