משטר אסד: כל כוחות המורדים סולקו מדמשק, לראשונה מזה שבע שנים

המורדים האחרונים עזבו אתמול את פרבריה הדרומיים של בירת סוריה והשיבו אותה למשטר. חיילי הצבא ירו באוויר ונופפו בדגלי סוריה, מתנגדי המשטר רואים בנסיגה סימן להידרדרות במצבם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים הנאמנים לאסד לצד אוטובוסים המפנים את לוןחמי דאעש מירמוכ, אתמול
חיילים הנאמנים לאסד לצד אוטובוסים המפנים את לוןחמי דאעש מירמוכ, אתמולצילום: SANA/רויטרס

משטר אסד הודיע אתמול (שני) כי בפעם הראשונה מזה שבע שנים אין לוחמים של המורדים בבירת סוריה על כל פרבריה. ההישג נרשם לאחר שאחרוני הלוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית  (דאעש) הגיעו להסכם עם המשטר שאפשר את יציאתם ממחנה הפליטים אל־ירמוכ ומהעיר הסמוכה אל־חג'ר אל־אסווד בדרכם לאחד ממעוזי הארגון הקיצונית במזרח סוריה. נסיגתם הביאה לקצם שבועות של לחימה שהפכו את המחנה, שבעבר חיו בו כ–160 אלף נפש, לתלי חורבות המעלים עשן ואבק.

לאחר ששיירת הלוחמים האחרונה עזבה, פרסמה הממשלה הודעה שלפיה "מפקדת הצבא והכוחות הצבאיים של סוריה מודיעה כי דמשק והאזור סביבה הפכו בטוחים לחלוטין לאחר טיהורם של בסיסי הטרור". הטלוויזיה הממלכתית של סוריה שידרה צילומים של חיילי הממשלה החוגגים לאחר חזרתם לאזור. החיילים ירו באוויר והניפו את דגלי סוריה, שעה שהתושבים צפו באוטובוסים שחלונותיהם מכוסים בווילונות שחורים, בהם הוסעו האחרונים מ–1,600 לוחמי המדינה האיסלאמית ששהו במחנה.

הקרבות על דרום דמשק

שליט סוריה בשאר אל־אסד איבד את השליטה בחלקים נרחבים של ארצו בשנותיה הראשונות של המלחמה שהחלה ב–2011, ונראה כמי שהיה בדרך לתבוסה לפני תחילת המעורבות הרוסית לטובתו ב–2015. השילוב של כוח אווירי רוסי עם כוחות הקרקע האיראנים שינה את המצב והוביל להודעה שפורסמה היום.

בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר במוסקבה בין אסד לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נרמז כי נוכח תום הקרבות הגיע הזמן להסדר פוליטי שיאפשר לכל הכוחות הזרים לסיים את פעילותם ולחזור לארצותיהם. אולם כשטורקיה מחופרת בצפון במטרה להגן על קו הגבול שלה עם סוריה, ארה"ב יושבת בשטחים במזרח המדינה וישראל מחליפה מהלומות צבאיות עם הכוחות האיראנים בדרום, הסיכוי לא נראה סביר בעתיד הקרוב. הקרמלין הודיע על תיקון להודעה מהשבוע שעבר, ולפיו פוטין התכוון בדבריו רק לכוחות איראניים.

מול חגיגות השמחה של תומכי אסד, מתנגדיו ראו בנסיגת המדינה האיסלאמית עוד עדות לגורלם. "כן, המשטר בסיוע רוסיה הצליח לחסל את האופוזיציה החמושה סביב דמשק", אמר רמי אל־סייד, סורי תושב אל־ירמוכ, "אבל, האופוזיציה עדיין קיימת. רוסיה השיגה את מטרותיה בתחום הפוליטי והצבאי בסוריה בגלל בורותה של האופוזיציה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ