הארגון הסורי לזכויות אדם: כוחות איראניים וחיזבאללה נערכים לנסיגה מדרום סוריה

לפי הודעת הארגון, הלוחמים צפויים לסגת מדרעא ומקונייטרה, הסמוכות לגבול עם ישראל. נתניהו ופוטין קיימו היום שיחת טלפון בה שוחחו על ההתפתחויות האחרונות בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח או"ם בצפון רמת הגולן, בפברואר

הארגון הסורי לזכויות אדם הודיע היום (חמישי) כי כוחות איראניים ואנשי חיזבאללה נערכים לנסיגה מדרום סוריה. על פי הודעת הארגון, הכוחות ייסגו מדרעא ומקונייטרה הסמוכות לגבול עם ישראל. גורם רשמי הפועל עם הכוחות האיראניים בסוריה הכחיש את הדיווח וסירב להזדהות או למסור פרטים נוספים.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין קיימו היום שיחת טלפון בה שוחחו על ההתפתחויות האחרונות בסוריה. מוקדם יותר היום נפגש שר הביטחון אביגדור ליברמן עם מקבילו הרוסי, סרגיי שויגו, ודן עמו במתיחות בין ישראל לכוחות האיראניים בסוריה. "מדינת ישראל מעריכה את ההבנה של רוסיה לצרכינו הביטחוניים ובמיוחד למצב בגבולנו הצפוני", כתב ליברמן בטוויטר בתום הפגישה, "נמשיך בדיאלוג עם רוסיה בכל הנושאים שעל הפרק". לפי הודעתו, הפגישה התקיימה במשרד ההגנה הרוסי במוסקבה וארכה למעלה משעה וחצי.

אתמול אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מגבולה הדרומי של המדינה עם ישראל בהקדם האפשרי. מוקדם יותר השבוע אמר לברוב כי רק כוחות המשטר בדמשק צריכים להימצא בגבול הדרומי. בשנה שעברה נקבע כי כוחות איראן והמיליציות השיעיות המזוהות עמה יורשו להישאר במרחק של כחמישה עד 20 קילומטרים מהגבול עם ישראל, אך אנשי משמרות המהפכה והמיליציות נראים מפעם לפעם בקרבת הגבול. 

רוסיה חידשה באחרונה את המאמצים לנסות ולשלב את ארצות הברית בהסכמים להסדרת יציבות בסוריה, והנכונות רוסית להרחקת האיראנים מהגבול עם ישראל מובנת כחלק מהמגעים. להערכת המודיעין הישראלי, שוהים כיום בסוריה קרוב לאלפיים קצינים ויועצים איראניים, אנשי משמרות המהפכה, לצד קרוב ל-9,000 אנשי מיליציות שיעיות מאפגניסטן, פקיסטן ועיראק, וכ-7,000 לוחמים של ארגון חיזבאללה. בישראל סבורים כי האמריקאים נמצאים כעת בעמדת מיקוח טובה להגיע להסדרה אפקטיבית יותר בסוריה, בתיאום עם הרוסים, תחת הכותרת "בלי איראן ובלי דאעש".

בנובמבר אשתקד גיבשו רוסיה וארצות הברית, בתיאום עם ירדן, הסכם להפחתת אזורי החיכוך בדרום סוריה, בהמשך לסדרת הניצחונות של משטר אסד על ארגוני מורדים במרכז המדינה. כפי שדווח ב"הארץ", ביקשה ישראל להרחיק את האיראנים ואת המיליציות השיעיות למרחק של כ-60 קילומטרים מגבולה עם סוריה ברמת הגולן, ממזרח לכביש דמשק-דרעא. ולפי גרסה אחרת, מדובר אף ממזרח לכביש דמשק-סווידה, כ-70 קילומטרים מן הגבול). המעצמות לא נענו לדרישה ובהסכם נקבע כי האיראנים והמיליציות יישארו במרחק של כחמישה קילומטרים מקווי המגע בין המשטר למורדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ