בעקבות המהומות: ראש ממשלת ירדן התפטר

האני אל-מולקי הגיש את ההתפטרות למלך במהלך פגישה ביניהם. במהלך ההפגנות שפרצו בסוף השבוע דרשו ההמונים להדיח אותו. המלך הטיל את הרכבת הממשלה על שר החינוך בממשלה, שהוא מומחה לכלכלה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המוני ירדנים מפגינים ברבת עמון, ב-2018
המוני ירדנים מפגינים ברבת עמון, ב-2018צילום: Raad Adayleh/אי־פי

ראש ממשלת ירדן האני אל-מולקי הגיש היום (שני) את התפטרותו למלך עבדאללה במהלך פגישה בין השניים, כך הודיע גורם רשמי בממלכה. המהלך בוצע בניסיון להרגיע את העם הירדני שזועם על שורה של רפורמות כלכליות.

לפי דיווחים בירדן הטיל המלך את הרכבת הממשלה החדשה על ד"ר עומר ארזאז ששימש כשר החינוך בממשלה היוצאת. ארזאז הוא מומחה לכלכלה שעמד בראש הדירקטוריון של הבנק אל-אהלי הירדני, ושימש בעבר בתפקידים בכירים בבנק העולמי.

הפגנות בירדן

במהלך סוף השבוע נערכו הפגנות המוניות במוקדים רבים בירדן במחאה על הרפורמות שמובילה הממשלה. המפגינים חסמו צירים מרכזיים, הבעירו צמיגים, התעמתו עם כוחות הביטחון וקראו להדיח את ראש הממשלה, האני אל-מולקי, ולהקים "ממשלת הצלה לאומית". היום התברר כי 60 אזרחים ירדנים נעצרו במהלך ההפגנות.

המחאה החלה ביום חמישי בערב, עם שבירת צום הרמדאן. רבבות מפגינים יצאו לרחובות בכל רחבי הממלכה - במחוזות ארבד וג'רש, בערים עמאן, עקבה, אסלט ואל-כרכ ובבקעת הירדן, ודרשו לבטל את העלאת המחירים של מוצרי היסוד והעלאת המסים, שלדבריהם רק יגבירו את העוני והמצוקה בממלכה.

בנוסף, מאות רבות של מפגינים מחו מול מטה הממשלה בעמאן. הם האשימו את הממשלה ואת העומד בראשה בהעמקת העוני ואמרו כי היא מנסה לצמצם את הגירעון התקציבי מכיסו של האזרח הפשוט באמצעות החלטות דרקוניות. למרות זעם המפגינים, נראה כי ברוב המקרים כוחות הביטחון מגלים איפוק וכי המפגינים עצמם מנסים למנוע התנגשויות ועימותים עמם.

המלך עבדאללה נושא דברים במהלך כנס שנערך בטורקיה בחודש שעברצילום: /אי־פי

ביום שישי התערב המלך עבדאללה השני בסוגיה והורה לעכב יישום החלטה הנוגעת להעלאת מחירי הדלק. במקביל, ארמון המלוכה מקיים שיחות עם מארגני המחאה במטרה להרגיע את השטח. בשלב זה נשקלת האפשרות להיענות לדרישות נוספות של המפגינים, וייתכן שהמלך אף יורה להרכיב ממשלה חדשה ולערוך בחירות חדשות לפרלמנט.

המצב הכלכלי בירדן הידרדר בשנים האחרונות מכמה סיבות, בהן התנהלות כושלת של הממשלות וקליטת יותר ממיליון פליטים סורים, שהעמיסו על כלכלת המדינה. למרות המחאה, בחוגי האופוזיציה לא קוראים בשלב זה להפלת המשטר או המלך שנתפס כגורם מייצב במדינה וכמי ששומר על מוסדותיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ