ארדואן כופף את האמריקאים: הלוחמים הכורדים ייסוגו ממובלעת בצפון סוריה

הישג לנשיא הטורקי לפני הבחירות: וושינגטון ואנקרה הסכימו על נסיגת המיליציה הכורדית מהעיר מנביג', למרות התנגדות מוקדמת של האמריקאים. אנקרה: "לא רוצים נוכחות טרור מתחת לאף שלנו"

קרלוטה גול, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמים כורדים במנביג', לפני כחודשיים
קרלוטה גול, ניו יורק טיימס

ארצות הברית וטורקיה הסכימו אתמול (שני) על תוכנית להסגת לוחמים כורדים מהעיר מנביג' שבצפון סוריה כצעד בדרך לפתרון הסכסוך שפרץ בין שתי המדינות סביב הסוגיה הנפיצה. שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו ושר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו "אימצו מפת דרכים להבטיח ביטחון ויציאות במנביג'", נמסר בהודעות משרד החוץ לאחר ששני האישים הבכירים נפגשו בוושינגטון.

אף אחד מהצדדים לא פרסם את פרטי התוכנית שעליה הוסכם, אולם גורמים טורקיים ואמריקאיים אישרו שהיא כוללת נסיגה של הכוחות הכורדיים מהעיר הסורית. השגת ההסכם נחשבת להישג משמעותי של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שבועות ספורים לפני שהוא מתמודד שוב לנשיאות ארצו.

ארדואן בעצרת בחירות בעיר דיארבקיר, מעוז כורדי בטורקיה, שלשוםצילום: /אי־פי

גורמים טורקיים מסרו שמפת הדרכים קוראת למיליציה הכורדית במנביג', "היחידות להגנת העם" (YPG), וכן למפקדים ולמנהיגים הפוליטיים הכורדים לסגת מהעיר. את מקומם בעיר יתפסו מנהיגים מקבוצות אתניות אחרות. עוד נמסר שהתוכנית קוראת לכוחות טורקיים ואמריקאיים לפקח במשותף על פעולות לייצוב האזור.

בממשל האמריקאי לא אישרו את פרטי התוכנית, אולם שני גורמים בממשל אמרו שהתוכנית קוראת לנסיגה סופית של המיליציה הכורדית במנביג'. לפי שעה לא ברור אם טורקיה וארה"ב ישגיחו על ניהול העיר.

מאוחר יותר הודיעה המיליציה הכורדית שהיא נסוגה מהמובלעת בצפון סוריה, ככל הנראה מתוך רצון להפיג את המתיחות בין ארה"ב לבין טורקיה. בהודעה שפרסמה המיליציה נמסר שיועציה השלימו את משימתם לאמן אתת הכוחות המקומיים, "המועצה הצבאית של מנביג'", כדי להגן על העיר מנביג'.

מנביג' הפכה למוקד חיכוך ביחסי ארה"ב-טורקיה, שתי חברות בברית נאט"ו, לאחר שארדואן שלח בחודש ינואר כוחות צבא טורקיים להשתלט על מובלעת המורדים במחוז עפרין הסורי. ארדואן הבטיח להמשיך את המבצע הצבאי למנביג' ולגרש מהאזור את לוחמי המיליציה הכורדית. אלא שהלוחמים הכורדים, שנחשבים לבעלי ברית של האמריקאים, אמרו מנגד שיתנגדו לכל מתקפה טורקית.

אנקרה רואה במיליציה הכורדית שלוחה של "מפלגת הפועלים הכורדית" (PKK), שמוגדרת כארגון טרור על ידי טורקיה וארה"ב. טורקיה אמרה לא פעם שתמיכה אמריקנית במיליציה הכורדית בסוריה שוות ערך לחימוש המחתרת הכורדית שמנהלת נגדה מלחמה זה 30 שנה. עם זאת, בפנטגון מחשיבים את המיליציה הכורדית לשותםה אמינה במלחמה בסוריה, בין היתר נגד ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

משרד ההגנה האמריקאי לא מתלהב מהרעיון לנטוש את הלוחמים הכורדים ברגע שהמלחמה נגד דאעש תסתיים. לדבריו, המבצעים שמנהל צבא טורקיה נגד הכורדים הסורים מערערות את המאבק נגד הקיצונים האיסלאמיסטים.

למרות הרטוריקה החריפה מצד אנקרה, ארה"ב וטורקיה ניהלו במשך כמה חודשים שיחות בנוגע למצב במנביג'. עם זאת, הסכם בין שתי המדינות עדיין לא הושג באופן רשמי ונדחה כמה פעמים בשל מחלוקות ביניהן בסוגיות שונות.

טורקיה כבר הודיעה כמה פעמים שהגיעה להסכם על מנביג', פעם אחת ביחד עם שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון לפני שהודח מתפקידו בחודש מארס. ארה"ב מסרה מצדה חזור ושוב שלא הושג הסכם בסוגיית העיר הסורית. גם כעת מסרבים האמריקאים לאשר מידע שמגיע מהטורקים בנוגע לתוכנית הנסיגה של הכורדים.

שר החוץ הטורקי צ'בושולו מסר שיש "לוח זמנים ברור" לתוכנית הנסיגה. "אנחנו מדברים על כחודשיים, לא על שישה חודשים", הוא אמר לכתבים טורקים. "זה צריך להיות פחות משישה חודשים". גם דובר ממשלת טורקיה בקיר בוזדג, אמר אמש שנקבע לוח זמנים לנסיגת ה-YPG מהאזור. מנגד, גורמי ממשל אמריקאיים מסרו שההסכם בין שתי המדינות מבוסס על התנאים בשטח ושלא נקבע לוח זמנים לנסיגת הכוחות הכורדיים.

גורמי ממשל טורקיים ופרשנים פוליטיים שרטטו בשבוע שעבר מפת דרכים שקוראת למפקדים הכורדים לסגת ממנביג' תוך 30 יום מרגע חתימת ההסכם על הנסיגה. לפי מפת דרכים זו, כוחות אמריקאיים וטורקיים יבצעו סיורים משותפים כדי לפקח על הביטחון בעיר הסורית ויעבירו את השליטה על העיר למפקדים סורים ולגורמי ממשל מקומיים תוך כמה חודשים. האמריקאים לא אישרו את פרטי מפת דרכים זו.

עוד עולה ממפת הדרכים שהכוחות שנלחמים בדאעש בהובלת ארה"ב, המוכרים בשם ארגון המורדים "הכוחות הדמוקרטיים הסוריים" (SDF) שמורכב בעיקר מלוחמים ערבים, יישארו במנביג'. אלא שהמפקדים הכורדים יעזבו את העיר ויוחלפו במפקדים ערביים מקומיים. כמו כן, מנהיגים מקומיים ייבחרו כדי לנהל את מועצת העיר, שבשנים האחרונות נשלטה על ידי "המפלגה הדמוקרטית המאוחדת" (PYS), מפלגה כורדית סורית שמסונפת ל-PKK.

מהמט אקארג'ה, ראש לשכת העיתונות והמידע של טורקיה ויועץ של ארדואן, מסר שטורקיה תקים בסיס בפאתי מנביג', הסמוכה לגבול הטורקיה, ותשמור על מעמדה כמשקיפה באזור ביחד עם האמריקאים. לדבריו, טורקיה לא תצא למבצעים צבאיים נוספים כמו זה שהיה בעפרין. "הדבר העיקרי הוא שאנחנו לא רוצים נוכחות טרוריסטית ממש ליד הגבול שלנו", אמר אקרצ'ה. "הם נמצאים ממש מעבר לגבול שלנו, בקצה האף שלנו".

הסכם הנסיגה במנביג' יאפשר לארדואן לטעון לניצחון משמעותי עם סילוק הנוכחות הצבאית והפוליטית של הכורדים בצפון סוריה, שהוגדרו על ידי טורקיה כאיום טרור. ההסכם גם יפתח למעשה את שערי העיר הערבית לפליטים סורים ששוהים כיום בטורקיה. העיר עצמה לא סובלת מתקיפות של הצבא הסורי וזוכה להגנה אווירית אמריקאית. אלא שסורים ערבים רבים סירבו לחיות בה תחת שלטון כורדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ