לאחר מחאות הענק: מלך ירדן קרא לממשלתו החדשה להגיע להסכמה על חוק המסים

עבדאללה אמר כי על הממשלה לפתוח בדיאלוג על החוק, שהיה אמור להטיל מס קנייה על 165 מוצרים והצית הפגנות המוניות. המלך שיבח את המחאה: "מימוש חכם וראוי לאזרחות אפקטיבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחאות בעמאן, אתמול

מלך ירדן עבדאללה קרא היום (שלישי) לממשלה החדשה בראשות ד"ר עומר א-רזאז, שכיהן בממשלה הקודמת כשר חינוך, לפתוח בדו-שיח עם הפרלמנט וארגוני החברה האזרחית והאיגודים המקצועיים. זאת במטרה להגיע להסכמות סביב חוק המסים החדש, שהביא לפרוץ המחאה העממית שהתפשטה ברחבי המדינה בשבוע האחרון.

א-רזאז, באפרילצילום: MUHAMMAD HAMED/רויטרס

במכתב שפורסם היום בתקשורת הירדנית שיבח המלך את המחאה העממית והגדיר אותה כ"מימוש חכם וראוי לאזרחות אפקטיבית". המלך הדגיש גם כי ההתנהלות המכילה של מנגנוני הביטחון אפשרה את המחאה. האתגר הראשון שמוצב בפני הממשלה החדשה, לדבריו, הוא המיתון הכלכלי שהביא לעלייה באבטלה, בעיקר בקרב הצעירים.

המלך ציין במכתבו כי המשבר בכלכלה הירדנית החל לפני כמה שנים בשל סיבות רבות שהצטברו. חלק מהסיבות הן אזוריות, כמו הירידה החדה בייצור בשל סגירת הגבולות עם סוריה ועיראק לאור המצב הביטחוני. גם הפסקת הזרמת הגז המצרי תרמה למשבר כשהביאה לעלייה במחירי האנרגיה, בנוסף לעלייה הגדולה בתקציבי מערכת הביטחון והצבא, נוכח האתגרים הביטחוניים שעמם מתמודדת ירדן.

המחאה בירדן לא דעכה גם לאחר התפטרות ממשלת האני אל-מולקי אתמול, מכיוון שלא פורסמה הודעה על ביטול החוק או על הסכמה להכנסת שינויים בסעיפיו השונים. הקריאה של המלך לדו-שיח נוסחה בכתב ההסמכה להרכבת הממשלה החדשה שהועבר לפני הצהריים לא-רזאז, מומחה לכלכלה שעמד בראש הדירקטוריון של הבנק אל-אהלי הירדני, וששימש בעבר גם בתפקידים בכירים בבנק העולמי.

חוק המסים החדש ומעורר המחלוקת כלל הטלת מס קנייה על 165 מוצרים, בהם מוצרי יסוד, העלאת מחיר הדלק, החשמל והמים. זינוק המס על טבק בשיעור של 20% והעלאת מחירי התחבורה ב-9% נועדו לעמוד בדרישות קרן המטבע הבינלאומית, שהעניקה הלוואה לירדן, ולצמצם את היקף החוב הציבורי שעומד על למעלה מ-40 מיליארד דולר. הציבור התקשה לקבל את ההסבר הכלכלי לאור השחיתות הביורוקרטית במדינה והפערים בין האליטות המקורבות לחצר המלך לבין מי שצריך לעבוד בשתיים או שלוש משרות כדי לגמור את החודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ