פרטים קשים על תקיפות כימיות של צבא אסד בסוריה הושמטו מדו"ח של האו"ם

טיוטה מקדימה של ממצאי ועדת החקירה של האו"ם, הבוחנת את המלחמה במדינה המדממת, דלפה לידי הניו יורק טיימס. אולם בגרסה הסופית התקצרו שבעה עמודים לשתי פסקאות בודדות בלבד

ריק גלדסטון ומגי הברמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריק גלדסטון ומגי הברמן, ניו יורק טיימס

לפחות פעמיים השנה ירה צבא נשיא סוריה בשאר אל-אסד על אזרחים פגזים מתוצרת איראן המכילים חומר דמוי כלור. הצבא העניק לאותם אזרחים רק דקות ספורות לנוס על נפשם. בתקיפה אחרת, כוחות אסד הפילו פצצה כימית על מרפסת בקומה האחרונה של בניין דירות והרגו 49 בני אדם, בהם 11 ילדים. גופות הנפגעים נצבעו בכחול.

הפרטים הקשים האלה, כמו גם תיאורי זוועות אחרים שביצע צבא אסד במזרח רוטה שבפרברי דמשק, נחשפו על ידי ועדת החקירה של האו"ם החוקרת ומתעדת פשעי מלחמה שמתבצעים במלחמת האזרחים במדינה. אולם בדו"ח שפרסמה הוועדה אתמול (רביעי) הפרטים האלה הושמטו - שבעה עמודים שנכללו בטיוטת הדו"ח המוקדמת, והודלפו מבעוד מועד לניו יורק טיימס, התקצרו לשתי פסקאות בלבד בדו"ח הסופי.

חלוקת מזון לתושבים בדומא, בחודש שעבר
חלוקת מזון לתושבים בדומא, בחודש שעברצילום: Hassan Ammar/אי־פי

הדו"ח שחיברה ועדת החקירה של האו"ם בחן כיצד כבשה ממשלת אסד את מזרח רוטה, שהיתה מעוז המורדים סמוך לבירה, בארבעת החודשים הראשונים של 2018. מהממצאים עולה כי כוחות אסד הטילו מצור על האזור, הפציצו אותו, הרעיבו את תושביו ולא היססו לעשות שימוש בנשק כימי.

החומרים שהופיעו בטיוטה שהודלפה לעיתון מציירים תמונה קשה הרבה יותר מכפי שדווח בעבר באשר לשימוש בנשק כימי שנעשה במזרח רוטה. הם מאשרים ללא סייג כי כוחות אסד ובעלות בריתם אחראים למעשים, למרות ההכחשות החוזרות ונשנות של ממשלת אסד ותומכיו ברוסיה ובאיראן.

האני מגאלי, עורך דין לזכויות אדם ממצרים החבר בוועדה, שניסה להסביר את השמטת החומרים, אמר כי רבים מהפרטים בטיוטה המוקדמת היו זקוקים להרחבה או לבדיקת אמינות וייתכן שהם ייכללו בדו"ח אחר, שיפורסם בספטמבר. לדבריו, לא היה שום לחץ חיצוני למנוע מהמידע להתפרסם. "סברנו שנדרשת עוד עבודה, זו חקירה מתמשכת", הוסיף מגאלי, "אז החלטנו לקצר את הדו"ח".

התקיפה הכימית בדומא, ב-7 באפריל
התקיפה הכימית בדומא, ב-7 באפריל צילום: /אי־פי

עם זאת, נראה שהמסקנות שהושמטו מהדו"ח דווקא כן היו חד משמעיות. למשל, בטיוטה המוקדמת נכתב: "באחת התקיפות הכי מבעיתות שתועדו במהלך התקופה שעמדה למבחן, כוחות הממשלה ו/או מיליציות המסייעות להם המשיכו להשתמש בנשק כימי באזורים אזרחיים המאוכלסים בצפיפות במזרח רוטה".

תוך תיאור פרטים מדוייקים, ספרו מחברי הדו"ח שש תקיפות בנשק כימי על אזרחים מחודש ינואר עד 7 באפריל – התאריך בו בוצעה התקיפה הקטלנית ביותר. בתקיפות ב-13 וב-22 בינואר תיאר הדו"ח כיצד ירו כוחות הממשלה נשק כימי "ככל הנראה גז כלור" על שכונה בדומה שבמזרח רוטה, סמוך למגרש ספורט. לפי הדו"ח, בידי הוועדה היתה ראיה שאישרה כי מתקן השיגור של כלי הנשק היה משגר טילים קרקע-קרקע מתוצרת איראנית "שידוע כי נמצא בשימוש של כוחות הממשלה בלבד, ובאופן נדיר יותר בידי מיליציות המסופחות אליהם".

אולם בגרסה הרשמית והסופית של הדו"ח, שתימסר בשבוע הבא למועצת זכויות האדם של האו"ם, נרשמה זהירות יתרה כלפי התקיפות הכימיות שנמצאות במחלוקת. בשתיים מהתקיפות, למשל, נרשם בדו"ח כי הוועדה "לא היתה מסוגלת להשיג עדויות מספקות כדי להסיק בעזרתן מאיזו מערכת שוגרו כלי הנשק". הדו"ח הסופי כן דאג לגנות את כוחות המורדים בגין הפגזות חסרות הבחנה על אזורי מגורים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ