יומיים לבחירות בטורקיה: למה הן חשובות כל כך והאם הכיסא של ארדואן מתנדנד?

הנשיא ניסה להפתיע את האופוזיציה בהקדמת הבחירות, אבל ברית של מפלגות יריבות מצליחה לאתגר אותו. הקרב בין ארדואן, מורה לפיסיקה, אשה ופוליטיקאי שנתון במעצר עשוי להיות צמוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת בחירות למען ארדואן באיסטנבול, היום

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן דילג היום (שישי) בין שבע עצרות בחירות באיסטנבול לקראת הבחירות בארצו שייערכו בעוד יומיים, ונחשבות לחשובות ביותר בטורקיה המודרנית עד כה. "נותר לנו רק עוד יום אחד", קרא הנשיא לתומכיו, "אני סמך על העם, אני אוהבת את העם, והעם ייתן להם (לחברי האופוזיציה) את התשובה". הבחירות לפרלמנט ולנשיאות יהיו הראשונות במדינה מאז השינוי בשיטת הממשל ונחשבות מבחן לכוחו של ארדואן.

למה הבחירות מתקיימות עכשיו?

הבחירות אמורות היו להיערך בנובמבר 2019 אולם ארדואן הודיע על הקדמתן באפריל בטענה שארצו צריכה להתגבר על חוסר היציבות הביטחונית באזור. מבקריו, עם זאת, אומרים כי הכלכלה מידרדרת וארדואן רוצה להיבחר שוב לפני שהמצב הכלכלי ישפיע על עמדת האזרחים. אחרים סבורים כי הוא עשה זאת כדי לנצל את ניצחון צבא טורקיה על הלוחמים הכורדים בעפרין שבסוריה.

אם אף מועמד לא יזכה ברוב מוחלט בסבב הראשון, ייערך סבב נוסף ב-8 ביולי, בין שני המועמדים המובילים.

למה הבחירות חשובות כל כך?

הנשיא החדש ייכנס לתפקיד עם סמכויות נרחבות בהרבה, שאושרו במשאל עם שנערך בשנה שעברה. אלה כוללות את ביטול תפקיד ראש הממשלה, מינוי קבינט, סגני שרים ושופטים והעברת צווים ללא אישור הפרלמנט. אם ארדואן ינצח, הוא ימשיך לעצב את אופייה של טורקיה במשך שנים.

מי רץ לנשיאות?

בראש המועמדים נמצא כמובן ארדואן, שנותר הפוליטיקאי האהוד ביותר בטורקיה. אולם מולו עלו כמה יריבים, שהצליחו בקמפיין הרבה מעל למשוער - וכתוצאה מכך סבב שני בחירות הוא התוצאה הסבירה ביותר לפי הסקרים.

אינג'ה בעצרת בחירות בצ'ורלו, ביום רביעיצילום: Ziya Koseoglu/אי־פי

בין המועמדים, מוהרם אינג'ה, מורה לפיסיקה שעומד בראש המפלגה הרפובליקאית שבאופוזיציה (CHP) ומראל אקשנר, מנהיגת מפלגה חדשה בשם "הטוב" שאהודה על צעירים וטורקים ממעמד הביניים. בנוסף מתמודד טמל קרמולאלו, מנהיג מפלגת האושר, שמפלגתו חולקת אידיאולוגיה עם ארדואן אך הפכה למבקרת חשובה של נשיאותו.

סלאהטין דמירטאש שכונה "אובמה הכורדי" ומוביל את "מפלגת העם הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP) רץ לנשיאות מתא המעצר שלו. הוא מחכה למשפט בגין אישומי טרור.

ומה קורה בפרלמנט?

שתי קואליציות מרכזיות רצות לפרלמנט. הראשונה היא מפלגת השלטון של ארדואן – מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) – שכרתו ברית עם הלאומנים.

פוסטרים של אקשנר באיסטנבול, אתמולצילום: Emrah Gurel/אי־פי

בצד השני עומדת ברית מפלגות אופוזיציה שכוללת את הרפובליקאים החילונים, לאומנים שפרשו ממפלגת הטוב והאיסלאמיסטיים מהאושר. במערכת הפוליטית באנקרה – שבה חילונים ואיסלאמיסטים נחשבים ליריבים מרים – זו קואליציה מוזרה. אבל נוכח חשיבות הבחירות האלה המפלגות התאחדו כדי להתנגד לארדואן. המפלגה הפרו-כורדית רצה לבדה.

אחוז החסימה בטורקיה עומד על 10%, כלומר שהוא מטיב עם המפלגות הגדולות. אבל אם ברית האופוזיציה תצליח כמו שחזו הסקרים והמפלגה הכורדית תחצה את 10% מהקולות – מפלגת השלטון של ארדואן עשויה לאבד את הרוב בפרלמנט.

אז מי ינצח?

ארדואן קיווה להפתיע את מפלגות האופוזיציה כשהקדים את ההצבעה, אבל ההשתתפות בעצרות הבחירות שלו היתה דלה יחסית, והוא לא בשיא כוחו. גם הכלכלה מוסיפה לכאב הראש של ארדואן. עדיין רוב הפרשנים מעריכים שהנשיא צפוי לחזור למושבו ולקבל את הסמכויות הנרחבות שלהן פעל.

הסקרים בטורקיה לא נחשבים למדויקים, אבל לפיהם הוא ינצח בסיבוב הראשון אך לא ישיג את הרוב הדרוש לו וייאלץ לרוץ שוב בסיבוב שני. מירוץ מול אקשנר או אינג'ה נראה צמוד מאוד, אף שעדיין נוטה לטובת ארדואן. התוצאות יהיו תלויות ביכולות האופוזיציה למשוך קולות של שמרנים ולאומנים וכן מצביעים כורדים.

מצב נוסף שעשוי לקרות הוא שארדואן ינצח במירוץ לנשיאות אבל יפסיד בפרלמנט לאופוזיציה – שמפלגותיה התחייבו להחזיר את שיטת הממשל לקדמותה. במצב כזה ארדואן יוכל לפרק את הפרלמנט – דבר שעלול להוביל לבחירות נוספות במדינה. על פי בכירים במפלגתו של ארדואן, הוא ירצה לעשות זאת כדי לתת למפלגתו סיכוי להשתלט מחדש על הפרלמנט – אבל בחירות נוספות יערערו את המצב הטורקיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ