עולות על ההגה: הוסר האיסור על נהיגת נשים בסעודיה

הוראת המלך סלמן להסיר את האיסור על נהיגת נשים בממלכה השמרנית נכנסה היום לתוקפה ונשים רבות נהגו לראשונה בחייהן. סעודיה היתה המדינה האחרונה בעולם שאסרה על אזרחיותיה לנהוג

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוגגות בסעודיה את האישור לנהוג, היום
חוגגות בסעודיה את האישור לנהוג, היוםצילום: HUSSAIN RADWAN/אי־אף־פי

נשות סעודיה עלו היום (ראשון) על הכביש ונהגו באופן חוקי לראשונה בהיסטוריה של הממלכה השמרנית. בכך הושם קץ לאיסור האחרון שהיה קיים בעולם על נהיגת נשים. "זה מרגיש מוזר, אני שמחה כל כך", אמרה בהתרגשות מג'דולין אל-אטיק בת ה-23 שנהגה בלקסוס השחורה שלה בפעם הראשונה ברחבי ריאד.

הסרת האיסור, כפי שהורה בחודש ספטמבר המלך סלמן, נכנסה היום לתוקף והיא חלק מסדרה של רפורמות מרחיקות לכת אליהן דחף יורש העצר הצעיר ובנו של המלך, הנסיך מוחמד בן סלמן, כדי לשנות את הכלכלה במדינה, שתלויה כיום בעיקר על הסחר בנפט, ולפתוח את החברה המסוגרת שלה. "אנחנו מוכנות וזה לחלוטין משנה את החיים שלנו", הוסיפה סמירה אל-רמדי, פסיכולוגית בת -47 מג'דה – אחת מהנשים הראשונות שקיבלו רישיון נהיגה מהמדינה.

צילום: FAYEZ NURELDINE/אי־אף־פי
חניות ורודות לנשות סעודיה

על היום ההיסטורי המשמח העיבה העובדה שבבתי הכלא במדינה עדיין כלואות יותר מ-12 פעילות למען נשים שנעצרו בחודש שעבר. פעילים ודיפלומטים טוענים כי מעצרן של הפעילות נועד לפייס גורמים שמרניים במדינה שלא היו מרוצים מהמהלך או לשלוח מסר לפעילים חברתיים נוספים שלא יגזימו עם דרישותיהם.

אשה נוהגת בסעודיה, לראשונה בהיסטוריה, היוםצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס
אשה נוהגת בחובאר סיטי בסעודיה, היוםצילום: HUSSAIN RADWAN/אי־אף־פי
מג'דולין מתדלקת את רכבה בדרך לעבודה, היוםצילום: FAISAL AL NASSER/רויטרס
אשה נוהגת בג'דה, היוםצילום: ZOHRA BENSEMRA/רויטרס
ברכת הדרך מההורים - חגיגה בסעודיה, היוםצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ