ברט סטיבנס, ניו יורק טיימס

חיל האוויר הטורקי קיבל בשבוע שעבר את מטוס ה"חמקן" F–35A הראשון שלו בטקס מפואר שנערך בטקסס ולפי הדיווחים כלל "מוזיקה ושירים מסורתיים בליווי רקדן שלגופו הוצמדו זוג כנפיים ענקיות מעור". אם המופע הזה נשמע מוזר, הרקע הפוליטי שלו היה אף מוזר יותר. במלה אחת: טראמפ.

בתקופה שבה ארה"ב שולחת תינוקות לכלא, קשה להקדיש תשומת לב לאירועים שבעבר נחשבו לחשובים. אז הנה כמה עובדות על טורקיה, שאזרחיה הלכו לבחירות היום (ראשון): הכלכלה שלה במשבר; יו"ר אחת ממפלגות האופוזיציה הגדולות בכלא; ניסיון ההפיכה הכושל ב–2016 הוביל לכליאת 140 אלף איש, סגירת 189 כלי תקשורת ומעצר 300 עיתונאים. בשנה שעברה כמעט פרצה מלחמה בין צבא טורקיה לבין הכוחות האמריקאים הנלחמים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה.

כל אלה הם מעשי ידיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, איסלאמיסט ואנטישמי ארסי, שגיבש בהדרגה סמכויות אוטוריטריות ב–15 שנותיו בשלטון. ארדואן נהנה פעם מפופולריות אמיתית, אך על ניצחונותיו האחרונים בבחירות העיבו טענות, שחומרתן גברה והלכה, על הפחדת מצביעים ותרמית בחירות.

הבחירות בטורקיה סיקור נרחב: טורקיה מחכה לקולות הצעירים // צבי בראלארדואן עשה את שלו, עכשיו תורה של טורקיהגם אם יזכה בנשיאות בבחירות ביום ראשון, האתגר מחכה לארדואן בפרלמנט // צבי בראל; שאלות ותשובות: האם הכיסא של ארדואן מתנדנד?

טראמפ וארדאן בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: בלומברג

המשמעות של כל אלה היא שאל לארה"ב לנקוף אצבע למען ארדואן. ברק אובמה ניסה בתחילת נשיאותו להציג אותו כדוגמה לדמוקרטיה מוסלמית, מדיניות שהוכחה כחסרת תכלית. טראמפ, שעדיין לא מינה שגריר לאנקרה, הרחיק לכת עוד יותר ואמר שארדואן הוא "ידיד שלי" ונתן לו "ציונים גבוהים מאוד" על מנהיגותו. אולי זה לא צריך להפתיע, מאחר שעוד לא קרה שטראמפ פגש בריון שאותו אין הוא רוצה לחקות ולא רוצה להחמיא לו. אך אי אפשר לתפוס מדוע הממשל ממשיך במסירת מטוסי ה–F35 לטורקים, שסנאטורים רפובליקאים ודמוקרטים התנגדו לה.

המטוסים יכלו להיות אמצעי, אבל ארה"ב בזבזה אותם. גרוע מכך, היא עשתה זאת ימים ספורים לפני הבחירות והעניקה לארדואן מתנה, שאותה הוא יכול להציג כהוכחה שארה"ב איננה מעזה להתנגד לו והוא יכול להמשיך לעשות כרצונו. בינתיים, טורקיה מתקרבת לרוסיה ותרכוש את אחת המערכות הצבאיות המתוחכמות והמתקדמות ביותר שנוצרו אי פעם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ