גרדיאן, אי-פי וד-פ-א

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן זכה אמש (ראשון) בבחירות לנשיאות, כך הכריזה ועדת הבחירות במדינה. על פי ספירת 98% מהקולות, ארדואן זכה ל-53% תמיכה. באופוזיציה הודו בהפסד אך טוענים לזיופים. לפי התוצאות שפורסמו, ארדואן ביצר את כוחו בשלטון ולא יידרש לסיבוב בחירות נוסף. "זה שיעור בדמוקרטיה", אמר ארדואן כשהכריז על נצחונו, והתייחס לשיעור ההצבעה הגבוה, שעמד על 87%.

לאחר ההכרזה על נצחונו, ארדואן פנה לתומכיו ואמר כי יחל לעבוד על מימוש הבטחות הבחירות שלו כבר מחר. ארדואן הבטיח כי טורקיה תיאבק באופן נחרץ יותר בארגוני טרור, ואמר כי טורקיה תמשיך לפעול בשטח סוריה כדי להבטיח שהפליטים שהגיעו למדינה בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה יוכלו לעזוב ולחזור לביתם.

תומכי ארדואן באיסטנבול, הערבצילום: Emrah Gurel/אי־פי

יריבו המרכזי של ארדואן, מוהרם אינג'ה העומד בראש המפלגה הרפובליקאית (CHP) החילונית, זכה ב-30% מהקולות. אינג'ה וגורמי אופוזיציה נוספים הודו בהפסד לאחר נאום הנצחון של ארדואן, אך טענו כי למרות הכרזת הניצחון עשוי להיות סיבוב בחירות שני. "סוכנות הידיעות אנאדולו מבצעת מניפולציות", כתב אינג'ה בטוויטר, "התוצאות החלקיות מציגות רק את הקלפיות שבהן ניצח ארדואן. אל תתייאשו". המפלגה הרפובליקאית של אינג'ה מסרה כי אין הלימה בין התוצאות שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית אנאדולו לבין התוצאות שדווחו בקלפיות". אינג'ה מתכנן לכנס מסיבת עיתונאים בהמשך היום (שני).

הבחירות בטורקיה סיקור נרחב: טורקיה מחכה לקולות הצעירים // צבי בראלארדואן עשה את שלו, עכשיו תורה של טורקיהגם אם יזכה בנשיאות בבחירות ביום ראשון, האתגר מחכה לארדואן בפרלמנט // צבי בראל; שאלות ותשובות: האם הכיסא של ארדואן מתנדנד?

ארדואן באיסטנבול, היוםצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

הבחירות לפרלמנט היו צמודות יותר. לפי ספירת הקולות, נחלש כוחה בפרלמנט של מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) שמוביל ארדואן, והיא זכתה ב-42% מהקולות. בעלת בריתה המפלגה הלאומנית (MHP) זכתה ב-11%. מול מפלגתו של ארדואן עומדת ברית של מפלגות אופוזיציה שהתאחדו נגדו. המפלגה הגדולה ביותר, הרפובליקאית, זכתה ב-23%, מפלגת הטוב (IYI) ל-10%, ומפלגת האושר (SP) השמרנית לפחות מ-2%. המפלגה הפרו-כורדית (HDP) זכתה ב-11% מהקולות, והצליחה לעבור את אחוז החסימה על אף שמנהיגה בכלא. כניסתה לפרלמנט צפויה להוות אתגר למפלגתו של ארדואן. 

כדי שארדואן יוכל להקים ממשלה ללא קואליציה, צריכה מפלגתו לזכות בלפחות 301 מושבים בפרלמנט מתוך 600. אבל כדי שיוכל להעביר חוקים ומדיניות כרצונו הוא יצטרך לפחות 330 מושבים, ואם ישאף להכניס עוד תיקונים בחוקה הוא יזדקק לתמיכת שני שלישים מחברי הפרלמנט.

אינג'ה מצביע, הבוקרצילום: STR/אי־פי

הבחירות יאפשרו לנשיא ליישם את השינוי בשיטת הממשל – שיהפוך מפרלמנטרי לנשיאותי. נוכח השינויים שהעביר ארדואן בחוקה, ואושרו בדוחק על ידי האזרחים במשאל עם בשנה שעברה, לנשיא יהיו סמכויות נרחבות - לרבות הוצאת צווים ללא אישור הפרלמנט, הכרזת מצב חירום ובחירת מחצית משופטי העליון.

"בבחירות האלה, טורקיה מממשת מהפכה דמוקרטית", אמר ארדואן לאחר שהצביע באיסטנבול ושיבח את שיעור ההצבעה שלדבריו "לא גבוה כל כך אפילו במדינות המפותחות ביותר". תומכיו מחוץ לקלפיות צעקו את שמו וקראו לו להישאר חזק מול האופוזיציה.

ספירת הקלפיות בטורקיה, הערבצילום: SERTAC KAYAR/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ