לאור ההתקדמות של צבא סוריה במבצע להשתלטות על דרום המדינה, גוברת במערכת הביטחון הדריכות לקראת פעולה אפשרית שלו סמוך לגדר הגבול בגולן. ישראל הבהירה לצדדים המעורבים שלא תשלים עם הפרת ריבונותה או זליגה של ירי לשטחה. עשרות אלפי בני אדם נמלטו מאזורי הקרבות לכיוון גבולות ירדן וישראל, ועמאן הודיעה שאין בכוונתה לקלוט אותם. הערב (חמישי) נחת הרמטכ"ל גדי איזנקוט בארה"ב לביקור דחוף, שנקבע על רקע ההתפתחויות באזור, וביום ראשון יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני.

לפי האו"ם, בימים האחרונים נמלטו לפחות 45 אלף בני אדם מדרום סוריה לכיוון הגבולות עם ירדן וישראל, בעקבות המבצע שמנהל צבא אסד באזור. ירדן הודיעה שתסגור את גבולה בפני הנמלטים, משום שאינה יכולה לקלוט עוד פליטים. בצה"ל נערכים להתקרבות של פליטים לגבול ישראל, מתוך הנחה שמספרם יילך ויגדל ככל שהלחימה באזור תתמשך. ישראל אינה מתכוונת להכניס אליה פליטים מסוריה, אלא לספק להם סיוע הומניטארי במידת האפשר.

המשטר בסוריה מנהל בימים האחרונים מבצע שמטרתו להשתלט מחדש על דרום-מערב המדינה ובימים האחרונים דווח על סדרת תקיפות במחוז דרעא, מעוז ההתנגדות לבשאר אל-אסד שבו פרצה ב-2011 ההתקוממות נגדו. משמר זכויות האדם הסורי, העוקב אחר הלחימה במדינה, דיווח כי מאז 19 ביוני נהרגו לפחות 96 אזרחים בהפצצות ובהפגזות באזור, כמו גם עשרות מנאמני אסד ומלוחמי המורדים. היום פרסמו אתרים המזוהים עם המשטר תמונות של לוחמים המניפים את דגלי סוריה בכפר אלכרכ, שממזרח לעיר דרעא. צבא סוריה הודיע שיפתח מסדרונות הומניטאריים ליציאת אזרחים מהאזור לכיוון מזרח וצפון המדינה.

צבא אסד נהנה מתמיכת רוסיה, שמבקשת להביא לנסיגת כל כוחות המורדים מדרום המדינה. האזור שבו מתנהלת הלחימה כעת נכלל מהסכם "האזורים הבטוחים" שהשיגו בשנה שעברה ארה"ב ורוסיה. וושינגטון לא התערבה בינתיים בנעשה וסוכנות רויטרס אף דיווחה כי הודיעה למורדים בדרום סוריה שלא יוכלו לסמוך על עזרתה אל מול צבא אסד.

בירדן חיים, לפי ההערכות, יותר ממיליון פליטים ממלחמת האזרחים בסוריה, על רקע משבר כלכלי מחמיר במדינה. ירדן מפנה אצבע מאשימה לאו"ם ולקהילה הבינלאומית, ודורשת מהם להתערב במשבר הפליטים. עמאן הבהירה כי אינה יכולה לכלכל את כל הפליטים בשטחה, כי קיבלה רק חמישית מהסיוע הבינלאומי שהובטח לה. השלטונות בעמאן התמודדו באחרונה עם מחאה עממית נרחבת נגד רפורמות כלכליות, שהביאו להתייקרות של מוצרים רבים. לאחר שורה של הפגנות בהשתתפות רבבות נאלץ ראש ממשלת ירדן האני אל-מולקי להודיע על התפטרותו, והמלך עבדאללה השני הקפיא צו להעלאת מחירי הדלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ