דאעש, לוחמי צדק? מסמכים שנמצאו בעיראק מראים איך ארגון הטרור רדף פושעים

לפי מאות מסמכים מעיראק, אנשי דאעש טיפלו גם בעבירות הקטנות ביותר - כולל גניבות בסך 15 שקלים. מפקד בארגון בראיון מהכלא: "ידענו שאם נצליח לעשות צדק, נכבוש את לב התושבים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי אסד במוסול, ב-2014

זירת הפשע היתה בשוק מצפון למוסול. לוחם המדינה האיסלאמית (דאעש) הגיע לדוכן של זעיד עימאד, ובחר את אחת התרנגולות השמנמנות. עימאד שחט אותה, מרט את נוצותיה, שקל אותה וביקש מהקונה 8,000 דינר (כ–25 שקלים) שהגיעו לו בעבור העוף. אבל אז החלו הצרות. "הוא תחב את היד לכיס ואמר שיש לו רק 4,000 דינר", נזכר עימאד.

לרוב, סיפור כזה היה נגמר כך, בהכנעת החלש בידי החזק. אבל שבוע לאחר שהפסיד את כספו, עימאד עשה משהו שנחשב נועז במקום שבו שולט ארגון קיצוני: הוא ניגש לתחנת המשטרה האסלאמית והגיש תלונה בגין אי פירעון החוב. למחרת היום מיהר אליו לוחם המדינה האיסלאמית ושילם לו את חובו. זה היה הליך מזורז ויעיל של טיפול בעבירה קלה, שאיש לה היה מתייחס אליה לפני השתלטות הארגון הקיצוני על המקום.

מסמכי דאעש שהגיעו לידי הניו יורק טיימסצילום: TONY CENICOLA / NYT

בגרסה טרוריסטית של מדיניות "החלונות השבורים", הקפידו אנשי דאעש לטפל בפשיעה ביישובים שבהם שלטו. התושבים, שהיו מורגלים לשלם שוחד כדי לזכות בהתייחסות מהמשטרה, העריכו את השליטים החדשים. לפי 400 תיקי חקירות ומסמכים שהגיעו לידי הניו יורק טיימס, דאעש היה נכון ואף להוט לעסוק בשלל פרטים בחיי היום־יום של התושבים, שמאות מהם האמינו שהוא יפעל בהגינות לפתור את בעיותיהם, קטנות ככל שיהיו.

סוחרים שמכרו את מרכולתם בהקפה, פנו לדאעש כשלקוחותיהם לא שילמו. הם דרשו את התשלום המגיע להם בעבור פרה, עוף, חיטה, ירקות ומוצרים דומים. חקלאים דרשו פיצוי על נזקים שגרמו עדרים לשדותיהם. לעתים טיפלה המשטרה גם בתאונות דרכים, פריצות,  קטטות, או גניבה.

העובדה שמאות אזרחים הגישו תלונות, לרבות על התעמרות בידי לוחמי דאעש, מלמדת שלפחות חלק מהעיראקים האמינו שארגון הטרור יכול לתת להם סעד משפטי. אפילו תושבים שנפגעו מידי הארגון שיבחו אותו על מדיניות השיטור שלו. לדבריהם, הארגון נהג בהגינות והיה מוכן להתייחס לבעיות שבעבר הרשויות התעלמו מהן.

תושבים חוזרים למוסול, בפברוארצילום: KHALID AL-MOUSILY/רויטרס

מרה רבקין, מומחית לענייני דאעש מאוניברסיטת ייל הסבירה כי בכל פעם שכבש הארגון שטח חדש, אחד הנושאים שעמדו בראש סדר העדיפויות של אנשיו היה לרכוש את אמון התושבים ולזכות בשיתוף הפעולה שלהם. "דאעש זיהה מן הסתם שהוא יכול לנצל לטובתו את דרישת התושבים לכבוד, אם יקשיב לתלונותיהם ולבעיותיהם ויציע להם פתרונות מהירים", הוסיפה רבקין ששוחחה עם יותר מ–200 בני אדם שחיו בשטחים שנכבשו.

מפקד תחנת המשטרה בכפר סהג'י, היושב היום בכלא, מודה שדאעש חתר לזכות באמון הציבור. בריאיון מבית הכלא הוא תיאר איך חקר בתקיפות תלונה של מוכר בשוק על חוב בסכום המקביל ל–15 שקלים. "ידענו שאם נצליח לעשות צדק, נכבוש את לב התושבים", הסביר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ