המורדים בדרום סוריה: הושג הסכם הפסקת אש עם אסד, נמסור את נשקנו

לאחר ימים של שיחות והפצצות כבדות לסירוגין, הושג הסכם בתיווך רוסי - כך לפי המורדים במחוז דרעא בדרום סוריה. לפי ההסכם, אזרחים שנמלטו מהלחימה יוכלו לשוב לבתיהם. צבא סוריה הודיע כי השתלט על מעבר הגבול עם ירדן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפצצה בדרעא שבדרום סוריה, אתמול
הפצצה בדרעא שבדרום סוריה, אתמולצילום: AFP

המורדים בדרום סוריה הודיעו היום (שישי) כי ימסרו את נשקם באופן הדרגתי במסגרת הסכם הפסקת אש שהושג בתיווך רוסי. על פי המורדים, צבא אסד ישתלט גם על השטחים שהיו בידי כוחות המדינה האיסלמית במשולש הגבולות עם ישראל וירדן. בנוסף, צבא סוריה השתלט על מעבר הגבול לירדן, הסמוך לעיירה נסיב.

מעבר הגבול נסיב

מקור בכוחות המורדים אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם יחלו למסור את כלי הנשק הכבדים שלהם היום. מורדים שידחו את ההסכם יעזבו לצפון סוריה. אזרחים שנמלטו יוכלו לשוב לאזור. לפי הדיווח, המשטרה הצבאית הרוסית תוצב בגבולה הצפוני של ירדן, וצבא סוריה והמיליציות יעזבו את מזרח דרעא.

חיילי צבא אסד משתלטים על מעבר הגבול נסיב, אתמולצילום: AFP

לפי ההסכם, ייפסקו חילופי האש וההפגזות באופן מיידי וכוחות של המשטרה הצבאית הרוסית ייכנסו למובלעות המורדים, שם יימסר להם הנשק. עוד דווח כי האופוזיציה דורשת מהצבא הסורי לסגת מארבעה כפרים עד להשלמת המשא ומתן בעניינם. באופוזיציה אישרו כי ההסכמות היום מתקבלות על רקע התקיפות המסיביות שביצע חיל האוויר הרוסי אתמול.

בנוסף, הצבא הסורי הודיע שהוא שולט בשמונה עמדות על הגבול עם ירדן וממשיך בקרבות נגד כוחות ג'בהת א-נוסרה ודאעש, איתם אין משא ומתן. בימים האחרונים תגבר צבא ירדן את כוחותיו בגבול. ירדן, שקלטה יותר ממיליון פליטים מאז תחילת המלחמה בסוריה, מסרבת לפתוח את הגבול בפני התושבים הנמלטים.

בסרטון: שיירה של הצבא הסורי מתקרבת לגבול עם ירדן

איברהים ג'אבאווי, דובר המפקדה המרכזית של המורדים בדרום סוריה, אמר כי ההסכם כולל הפסקה של הפעילות העוינת בשני הצדדים, אך לא ציין מתי ההסכם ייכנס לתוקפו באופן רשמי. ג'אבאווי הוסיף כי סבב השיחות בין הצדדים, שהתחיל לפני כשבוע, עדיין נמשך כדי להסכים על כל הפרטים.

אזרחי ירדן צופים ממעבר הגבול נסיב על ההפצצות בדרום סוריה, אתמולצילום: AFP

ג'אבאווי האשים את ארה"ב בכך שבגדה במורדים משום שאפשרה לרוסיה ללחוץ עליהם להיכנע. "היינו צריכים להיזהר יותר מהחברים שלנו ומהבגידה של החברים", אמר. בחיזבאללה טענו כי ההשתלטות על דרום סוריה היא "תבוסה לאמריקה, ישראל ולבעלות בריתן", אמר אחד מבכירי הארגון.

בימים האחרונים צבא אסד וחיל האוויר הרוסי הפציצו בכבדות את האזור, לאחר כישלון השיחות עם המורדים. המחלוקת המרכזית בין הצדדים נגעה להתעקשות המורדים למסור את הנשק הכבד בהדרגה, כדי שיוכלו להתגונן מפני תקיפות צבא סוריה אחרי שייחתם ההסכם.

המתקפה הגדולה בדרעא של כוחות אסד ובעלי בריתם החלה ב-19 ביוני וגרמה לעקירתם של כ-320 אלף בני אדם, על פי הערכות של האו"ם. פעילי אופוזיציה בדרעא תיארו את המצב באזור כ"גיהנום" בעקבות ההפצצות המסיביות. "מאות תקיפות אוויריות וטילים נופלים על רוב האזורים בעיר דרעא ועל כל העיירות במחוז", אמר הפעיל המקומי אבו עומאר אל-דראווי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ