אי-פי

בית משפט במצרים גזר היום (שבת) גזר דין מוות על 75 בני אדם - חלקם בכירים בתנועת האחים המוסלמים - משום שהשתתפו בהפגנות במדינה ב-2013 - כך דיווחה התקשורת הממשלתית במצרים. בית המשפט ביקש מהמופתי של מצרים לחוות את דעתו על גזר הדין, כנהוג במדינה במקרה של עונשי מוות. עם זאת, 31 מה-75 לא נמצאים במאסר, ובית המשפט נוהג לדון מחדש בעניינם של נמלטים לאחר שהם נתפסים.

לפי אתר החדשות אל-אהראם, הדיונים בעניינם של למעלה מ-660 בני אדם נוספים שהיו מעורבים בהפגנות נקבעו לספטמבר הקרוב. 739 בני אדם מועמדים לדין בגין המהומות, בהם המנהיג הרוחני העליון של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, שלא נשפט למוות. נאשם נוסף הוא צלם העיתונות, מוחמד אבו זייד, שצילם את דיכוי ההפגנות. האישומים נגד מאות הנאשמים - שצפויים לערער על ההחלטות בעניינם - נעים מרצח עד לגרימת נזק לרכוש ציבורי.

הצלם מוחמד אבו זייד בבית המשפט בקהיר, היוםצילום: Amr Nabil/אי־פי

ההפגנות ב-2013 בקהיר התקיימו לאחר שצבא מצרים הדיח מתפקיד הנשיא את איש האחים המוסלמים, מוחמד מורסי. יותר מ-600 בני אדם נהרגו במהלך דיכוי ההפגנות, וכמה חודשים לאחר מכן, האחים המוסלמים הוצא מחוץ לחוק ונקבע כי הוא ארגון טרור. הרשויות במצרים הובילו מאז כמה פשיטות על חברי ותומכי הארגון, והגישה נגדם כתבי אישום הנוגעים לטרור.

בית משפט במצרים דן למוות על 529 מתומכי מורסי ב-2014, אך עונשם של 492 מהם הומתק למאסר עולם. ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על משפטים המוניים אלו וקראו לרשויות לערוך משפטים הוגנים. בנוסף, ארגוני זכויות אדם בינלאומיים גינו את גזר דינם של המפגינים מ-2013. אמנסטי אינטרנשיונל כינו את המשפטים "פארודיה מגוחכת על צדק" וקראו לרשויות לבטל את האישומים נגד מי שהשתתף בהפגנות השקטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ