תוכנית השלום האמריקאית |

מדינות ערביות הבהירו לטראמפ שלא יתמכו בהסכם בלי התייחסות למזרח ירושלים

סעודיה העבירה לממשל מסר לפיו בעקבות העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, היא לא תוכל להמשיך לתמוך בתוכנית השלום שמנהיג הנשיא. ירדן ומצרים הפצירו בממשל להציג תוכנית שתהיה הוגנת כלפי הפלסטינים

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בלונדון, במארס
אמיר תיבון

סעודיה ומדינות ערביות אחרות הבהירו לממשלו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי לא יוכלו לתמוך בתוכנית השלום שלו אם לא תכלול התייחסות ברורה לבירה פלסטינית במזרח ירושלים. העמדה הסעודית דווחה לראשונה בידי סוכנות הידיעות רויטרס. שני מקורות דיפלומטיים שמעורבים בשיחות על תוכנית השלום האמריקאית אישרו את הפרטים בשיחה עם "הארץ" ואמרו כי מצרים וירדן הביעו עמדה דומה בשיחות עם צוות השלום האמריקאי. 

המסר הסעודי הועבר לצוות השלום האמריקאי בחודש שעבר, במהלך ביקורם באזור של חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח המיוחד לתהליך השלום, ג׳ייסון גרינבלט. בנוסף, סעודיה העבירה מסר זהה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ולמנהיגים אחרים באזור. זאת, בניגוד למספר דיווחים בחודשים האחרונים שהצביעו על אפשרות שסעודיה תביע תמיכה בתוכנית האמריקאית, גם אם הפלסטינים יתנגדו לה ויכריזו שהיא מוטה לטובת ישראל. 

בשנה שעברה, עוד לפני שממשל טראמפ הודיע על הכרה בירושלים כבירת ישראל, פורסם בניו יורק טיימס דיווח על כך שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לחץ על עבאס לקבל את התוכנית האמריקאית, גם אם היא לא תכלול רצף טריטוריאלי למדינה הפלסטינית או בירה במזרח ירושלים. עבאס סירב, מה שהוביל למשבר בין הרשות הפלסטינית לבין סעודיה. 

בחודשים האחרונים, עם זאת, המצב השתנה - בין היתר בגלל החלטת הממשל להכיר בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקאית אל העיר - שני מהלכים שזכו לגינוי רשמי מצד סעודיה. המלך סלמאן הביע תמיכה בעמדה הפלסטינית במשא ומתן במספר הזדמנויות בחודשים האחרונים, והבטיח כי סעודיה לא תיסוג בה מתוכנית השלום הערבית שנוסחה בשנת 2002, הכוללת מדינה פלסטינית על סמך גבולות 1967 עם חילופי שטחים. בנוסף, סעודיה העבירה כ-80 מיליון דולר לרשות הפלסטינית בשבועות האחרונים, כדי לסייע לרשות להתגבר על הקיצוץ בסיוע האמריקאי לפלסטינים. 

מקור דיפלומטי שמעורב במגעים על תוכנית השלום אמר ל"הארץ" כי הסעודים אמרו לממשל טראמפ: ״מה שיכולנו לעשות למענכם לפני ירושלים, אנחנו לא יכולים לעשות עכשיו״. 

במקביל, גם ירדן ומצרים הפצירו בממשל להציג את תוכנית השלום אך ורק אם היא תוכל להיחשב הוגנת ומאוזנת כלפי הפלסטינים. הירדנים, לפי המקורות ששוחחו עם "הארץ", הזהירו את קושנר וגרינבלט כי תוכנית שתצטייר ברחוב הירדני כמוטה לטובת ישראל, עשויה ליצור חוסר יציבות בממלכה, מה שיחייב את המלך עבדאללה לגנות אותה בתקיפות. המלך היה המנהיג הערבי שנקט את הקו הביקורתי ביותר כלפי ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים בשנה שעברה. 

קושנר סיפר בחודש שעבר בראיון לעיתון הפלסטיני אל-קודס כי מנהיגי כל מדינות ערב שאיתם הוא שוחח, הביעו תמיכה בהקמת מדינה על בסיס גבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים, אולם הוא לא התחייב שכך אכן תיראה התוכנית של הממשל. 

"ממשל טראמפ השקיע יותר מדי בתיאוריה שהסעודים איכשהו יביאו להם את הסכם השלום על מגש", אמר אילן גולדנברג, בכיר לשעבר בפנטגון ובמשרד החוץ האמריקאי, שעסק בנושא הישראלי-פלסטיני בימי ממשל אובמה. "לסעודים אין הרבה מנופי לחץ על עבאס. זה לא היה ריאלי לצפות שהם ילחצו עליו לקבל את התוכנית". גולדנברג אמר כי שתי המדינות שיכולות להשפיע יותר על הזירה הפלסטינית הן מצרים וירדן. 

ארון דייוויד מילר, שעסק במשא ומתן הישראלי-פלסטיני בממשלים האמריקאיים מתקופת רייגן ועד לתקופת הנשיא בוש הבן, אמר ל"הארץ" כי הממשל פירש לא נכון את רצונה של סעודיה ביחסים משופרים עם ישראל. לדבריו, "יש הבדל גדול בין שיתוף פעולה של סעודיה וישראל נגד איראן, לבין תמיכה סעודית בתוכנית שלום שרחוקה מאוד מהעמדה המסורתית של מדינות ערב לאורך השנים, ורחוקה עוד יותר מהעמדה הפלסטינית". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ