עדה אחת, אמונה אחת ופלגנות פוליטית: הדי הטבח בעיירה הדרוזית בסוריה נשמעים בלבנון

המחלוקות הפוליטיות שיצר רצח מאות הדרוזים בסווידא עשויות להשפיע על הרכב ממשלתו של אל־חרירי ועל יחסה למשטר אסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בדלית אל-כרמל למען הדרוזים בסוריה, שלשום
הפגנה בדלית אל-כרמל למען הדרוזים בסוריה, שלשוםצילום: רמי שלוש

גלי ההדף המטלטלים שחולל הטבח בסווידא ביום רביעי, שבו נרצחו יותר מ–260 בני אדם, הגיעו גם לישראל, כשאלפי דרוזים יצאו בהפגנת מחאה, וללבנון שבה מתגוררים כ–300 אלף דרוזים. זהו אולי האירוע החמור ביותר שפגע בעדה הדרוזית בכלל ובסוריה בפרט, מאז החלה המלחמה בסוריה.

לטרגדיה הקשה נוסף גם תסכול עמוק מכך שרוסיה לא עמדה בהתחייבותה להגן על בני העדה בסוריה שמונים כ–800 אלף נפש, ולא פחות מכך, מצבא סוריה. עמו הגיעו הדרוזים בסווידא להבנות על שיתוף פעולה שכולל החזרת הנשק, הצטרפות אנשי המיליציות הדרוזיות לשירות צבאי ואפילו התחלת גיוס בני עדה הצעירים לשורות הצבא. לא כל תושבי סווידא סמכו ידיהם על ההסכמות הללו, שגובשו עם הנהגתה הרוחנית של העדה בעיר, אבל ההכרה בכך שאסד ימשיך לעמוד בראש המדינה גם אחרי המלחמה והרצון להגן על עצמם ועל רכושם, העניקו לרוסיה ולמשטר הסורי את מבוקשם. לאמור, הדרוזים לא יפריעו לצבא סוריה להשתלט על דרום סוריה.

צילום: רמי שלוש

אלא שבעקבות הטבח פרצה מחלוקת פנימית בסווידא סביב השאלה אם ההנהגה פעלה נכון כאשר נתנה את הסכמתה לשבת בשקט, לפרק את המיליציות ולמסור את נשקה למשטר. בעוד שבסווידא האבל הכבד בולם בינתיים תגובות מעשיות, בלבנון מתחוללת בימים אלה סערה פוליטית עזה סביב הניצול הפוליטי של הטבח בסוריה.

את הניצוץ הצית המנהיג הדרוזי וליד ג'ונבלאט, מנהיג המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית. בנאום שנשא בעצרת לזכר הנרצחים, הפנה ג'ונבלאט אצבע מאשימה כלפי המשטר הסורי. "אסד רוצה להכניע בכוח את תושבי ההר (הר הדרוזים). בינינו לבין הרוסים יש הבנות, אבל אנחנו דורשים ערבויות לביטחונם של הדרוזים", אמר ג'ונבלאט. הוא סיים בהצהרה מרגשת ומעוררת מחלוקת: "הלוואי שהיה לי נשק, אז הייתי יוצא להילחם לצדכם אנשי ההר". מאיש לא נסתרו כוונותיו הפוליטיות של ג'ונבלאט. הוא לא רק האשים את אסד והמשטר הסורי, בדבריו יש יותר מרמז לכך שהדרוזים בסוריה עשו טעות כאשר ויתרו על נשקם והגיעו להסכם לקוי עם הרוסים.

העצרת, שהיתה אמורה להפגין סולידריות עם הדרוזים בסוריה, הפכה באחת לעצרת פוליטית שחייבה תגובה מצד יריביו הפוליטיים של ג'ונבלאט. ויאם ווהאב, מנהיג מפלגת "האיחוד הערבי" הדרוזית הסביר כי "ג'ונבלאט מוצא עצמו במצוקה גדולה משום שהוא הימר על נפילת אסד והוא מתוסכל מהנסיגה בעמדתה של ארה"ב". לתושבי סווידא אמר ווהאב: "תתארגנו, הנשק בנמצא ואם צריך אנחנו מוכנים לצאת אליכם ולהילחם לצדכם". יותר שמהדברים מכוונים לתושבי סווידא, הם נועדו לשלול מג'ונבלאט את המונופול על קביעת העמדה הדרוזית הלבנונית.

צילום: רמי שלוש

לטלאל ארסלאן, ראש המפלגה הדמוקרטית הלבנונית הדרוזית, יש כתובת אחרת להאשמה — ישראל היא זאת שעומדת מאחורי הטבח יחד עם ארה"ב. ארסלאן, שבינו לבין ג'ונבלאט שוררת עוינות פוליטית ואישית, מאשים את ג'ונבלאט במצבם הקשה של הדרוזים בלבנון. לדבריו, הם סובלים מעוני מחפיר, אבטלה, נשירה מבתי הספר ושימוש בסמים מפני שג'ונבלאט לא השכיל לנצל את מעמדו כדי להשיג תקציבים ראויים עבור העדה.

אולם המאבק הפומבי, שכולל גידופים ועלבונות בין שני המנהיגים הללו, איננו בהכרח רק סביב טובת העדה. ג'ונבלאט הוא בעל בריתו של סעד אל־חרירי, ראש הממשלה שטורח יותר מחודשיים — ללא הצלחה — להרכיב ממשלה. מנגד, ארסלאן נחשב לבעל בריתו של הנשיא מישל עאון ומתכוון לכונן גוש פוליטי יחד עם ה"הזרם הלאומי החופשי", מפלגה נוצרית שהקים עאון ובראשה עומד עכשיו ג'ובראן באסיל. ויאם ווהאב מקורב לחסן נסראללה ומפלגתו היא בעלת בריתו של חיזבאללה. שתי המפלגות הדרוזיות, של ווהאב ושל ארסלאן, בניגוד למפלגתו של ג'ונבלאט, תמכו ותומכות במשטר אסד ומצפות לסיום המלחמה כדי למהר ולחתום על הסכמים חדשים לשיתוף פעולה עמו. מטבע הדברים, מנהיגי שתי המפלגות הללו נמנעים מהאשמת אסד באחריות לטבח בסווידא וקוראים לדרוזים בסוריה לא ליפול בפח שטומן להם ג'ונבלאט, שפועל לדבריהם "על פי אג'נדות זרות" — רמז לקשריו עם ארה"ב.

למחלוקת והעימותים הפוליטיים שהצית הטבח בסווידא בזירה הלבנונית יהיו השלכות לא רק על הרכב הממשלה לבנונית, אלא גם על מדיניותה של לבנון כלפי סוריה. לדרוזים יש ייצוג קטן בפרלמנט, שמונה חברים מתוך 128, אבל כוח זה מספיק כדי לשמש לשון מאזניים בעת יצירת הגושים הפוליטיים שיתחלקו בתיקי הממשלה. גושים אלה הם שיצטרכו להכריע בשאלת טיב היחסים עם סוריה, הם יקבעו את מידת כוחות של ראש הממשלה ויאתגרו או יסייעו לגוש הפוליטי של חיזבאללה. מאזן הכוחות הפוליטי העדין בלבנון נשען לא רק על הניצחון בקלפיות אלא גם על מערכות היחסים האישיות בין מנהיגים ועל קשריהם של מנהיגים עם מדינות באזור כמו סעודיה, איראן, מדינת איחוד הנסיכויות וקטאר. בכל אלה צפויים הדרוזים לומר את דברם, וכפי שכתבה העיתונאית הלבנונית מייסם ריזק בעיתון אל־אחבאר "ההריון היה בסווידא, אבל הלידה תהיה בלבנון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ