צבא אסד השתלט על מחוז דרעא שהיה בידי דאעש וקרוב להשלים את כיבוש הגולן

הארגון הסורי לזכויות אדם וערוץ אל-מנאר הלבנוני אישרו כי נשיא סוריה החזיר לידיו את השליטה על האזור הגובל בישראל ובירדן, שם החלה ב-2011 המחאה נגדו שהתפתחה למלחמת אזרחים

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

צבאו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד השלים היום (שלישי) את כיבוש מחוז דרעא שבדרום המדינה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וקרוב להחזיר לידיו את השליטה על אזור הגבול עם ירדן וישראל.

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח היום כי כוחות הנאמנים לצבא אסד השיגו שליטה על הכפרים והעיירות האחרונים בדרעא שנותרו בידי ג'יש חאלד אבן אל-ואליד, ארגון המסונף למדינה האיסלאמית ששלט באזורי האגן הסורי של נהר הירמוך, הזורם לאורך סוריה, בירדן ובישראל.

תושבים בעיירה אל-חראק שבדרעא חוגגים את כיבוש העיירה בידי כוחות אסד, בחודש שעבר
תושבים בעיירה אל-חראק שבדרעא חוגגים את כיבוש העיירה בידי כוחות אסד, בחודש שעברצילום: /אי־פי

לפי כלי תקשורת זרים, בכיבוש אזור זה בידי הכוחות הנאמנים לאסד, הצליח נשיא סוריה להשיג שליטה מלאה על מחוז דרעא – המקום בו נולדה ב-2011 המחאה נגדו, שהתפתחה למלחמת אזרחים עקובה מדם. בהמשך דיווח גם ערוץ אל-מנאר של ארגון חיזבאללה כי המשטר הסורי ובעלי בריתו השיגו שליטה מלאה על אגן הירמוך בדרום מערב סוריה. עם זאת, ישנם דיווחים כי עדיין נותרו כמה מובלעות בשליטת דאעש באזור, מה שמעכב את צבא אסד מלהשלים את כיבוש הגולן הסורי.

בחודש שעבר פתח צבא אסד, בגיבוי תקיפות אוויריות של צבא רוסיה, במתקפה על קוניטרה ודרעא שבדרום מערב המדינה במטרה להחזיר לידיו את השליטה על האזור הגובל בירדן וברמת הגולן. ארגוני מורדים ששלטו באזור במשך שנים, נכנעו על רקע התקדמות כוחות אסד. זאת, במיוחד לאחר שכוחות המערב שסייעו להם במשך שנות המלחמה, הבהירו להם כי לא יתערבו כדי לעצור את המתקפה הסורית.

רוב העיירות והכפרים בדרעא ובקונייטרה הוחזרו לידיו של אסד במסגרת הסכמי פיוס שאפשרו למורדים ולאזרחים אפשרות לבחור בין מעבר לטריטוריה של האופוזיציה שנותרה בצפון סוריה לבין הישארות בשטחים שהוחזרו לנשיא סוריה והשלמה עם משטרו של אסד. רוב האזרחים בחרו להישאר, וכמה ארגוני מורדים אף החליטו להצטרף להתקפה של כוחות אסד נגד ג'יש חאלד אבן אל-ואליד.

תושבי מחוז דרעא חוזרים לבתיהם לאחר כיבוש האזור על ידי אסד, שלשום
תושבי מחוז דרעא חוזרים לבתיהם לאחר כיבוש האזור על ידי אסד, שלשוםצילום: AFP

אחרי שהאזורים שהיו בשליטת כוחות האופוזיציה בדרעא ובקונייטרה הוחזרו לידיו של אסד, עברו כוחותיו להתמקד באגן נהר הירמוך בו שלטו כוחות דאעש. ההפצצות באזור נמשכו גם לאחר שדאעש תקף את העיר השכנה א-סווידא וטבח בקרוב ל-250 תושביו, בני העדה הדרוזית. הארגון גם חטף 20 נשים וילדות מהאזור ואיים להוציאן להורג אם המשטר הסורי ימשיך בתקיפותיו. גורלן של החטופות עדיין לא ברור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ