נעה לנדאו
נעה לנדאו

גורם מדיני אמר היום (שלישי) כי "גורמים אמריקאים בכירים מסרו לישראל שאין שינוי במדיניות התקיפה נגד איראן". הגורם המדיני התייחס בדבריו לאמירתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מוכן להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני ללא תנאים מוקדמים. לדברי הגורם, "ישראל בקשר רציף עם הממשל האמריקאי".

בטהראן דחו מוקדם יותר את ההזמנה של טראמפ. לפי סוכנות הידיעות האיראנית אירנא, סגן יו"ר הפרלמנט אמר כי אין זה זמן טוב למשא ומתן בין ארה"ב לאיראן, וכי זה יהיה משפיל עבור טהראן. "אם טראמפ לא היה נסוג מהסכם הגרעין ולא היה מטיל עיצומים על איראן", אמר עלי מטהרי, "לא היתה לנו בעיה לשאת ולתת עם אמריקה".

אמש הצהיר טראמפ כי יהיה מוכן להיפגש עם רוחאני בכל זמן. "אפגש עם כל אחד... בהחלט אפגש עם איראן. אני מוכן להיפגש עם כל אחד שירצה בכך", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים, "אם אנחנו יכולים לעשות משהו בעל משמעות זה יהיה נהדר. בלי תנאים מוקדמים. אם הם רוצים להיפגש - אפגש איתם".

עם זאת, כבר הבוקר סתר שר החוץ שלו מייק פומפאו את דבריו והציב תנאים לקיום פסגה. בראיון לרשת CNBC דרש פומפאו שטהראן "תשנה את האופן שבו היא מתייחסת לאזרחיה, ותצמצם את התנהגותה הזדונית". שר החוץ הוסיף שעל איראן "להסכים לכך שמשתלם לחתום על הסכם גרעין שיימנע תפוצה של נשק גרעיני".

הצהרות המנהיגים על שיחה אפשרית ביניהם מגיעות לאחר שבשבוע שעבר הם החליפו איומים. רוחאני, הזהיר את טראמפ כי מלחמה עם איראן תהיה "אם כל המלחמות". בתגובה, איים נשיא ארה"ב: "לעולם, אבל לעולם אל תאיים שוב על ארה"ב, או שתסבול מהשלכות שכמותן מעטים סבלו במהלך ההיסטוריה".

החודש אמר בכיר בממשל האיראני כי טהראן דחתה שמונה בקשות של ארה"ב לקיים פסגה בין מנהיגי שתי המדינות בעצרת הכללית של האו"ם בשנה שעברה. ההודעה הבהירה את העוינות בטהראן לטראמפ וכן את העובדה שהממשל בוושינטון להוט לקיים דו-שיח עם רוחאני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ