אסד קרוב להכרזת ניצחון, וצפוי לפנות למערכה במעוז המורדים הגדול האחרון

נשיא סוריה הודיע כי צבאו עומד בפני "ניצחון מוחץ". המורדים מעריכים כי יחל להתכונן ללחימה במחוז אידליב הצפוני, אליו התפנו אלפי מורדים. הסכם בחסות טורקיה עשוי למנוע את המתקפה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל בצבא אסד בקוניטרה, בשבוע שעבר
חייל בצבא אסד בקוניטרה, בשבוע שעברצילום: OMAR SANADIKI/רויטרס

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הודיע היום (רביעי) באיגרת לאזרחים לרגל יום הצבא במדינה, כי הוא עומד בפני החזרת השליטה על המדינה השסועה. "אנחנו לקראת הכרזה על ניצחון מוחץ", נכתב באיגרת. "בזכותכם הגענו היום למצב של יציבות וביטחון ברוב האזורים – מחומס, תדמור, חלב ואל-קלמון ועד לדיר א-זור והפרברים של דמשק. בערים ובכפרים הרבים שבהם הצליח הטרור להתבסס בסיוע לוגיסטי וכספי למשך שבע שנים וחצי".

היום הודיע צבא סוריה כי השתלט על מעוזם האחרון של המורדים במחוז דרעא שבדרום המדינה. סוכנות הידיעות הסורית הודיעה כי כעת המשטר שולט כעת במחוז כולו, לאחר שאתמול הודיע כי רובו חזר לידיו. לפי ההודעה, כוחות הנאמנים לאסד השתלטו את הכפר אל-קסיר באגן הירמוך מידי ג'יש חאלד אבן אל-ואליד, ארגון המסונף למדינה האיסלאמית (דאעש). עוד נמסר כי אנשי אסד רודפים אחר אנשי דאעש שנמלטו ומחפשים אחר מצבורי נשק, מטעני נפץ ומוקשים. בד בבד, נמשך המשא ומתן עם ארגון ג'בהת א-נוסרה במחוז קוניטרה. חלק מאנשיו כבר עזבו כמה כפרים, ועם תום המגעים ישלים אסד את המערכה בדרום המדינה ויכריז על שליטה מלאה באזור.

סורים בקוניטרה, בשבוע שעברצילום: AFP

אולם בעיר א-סווידא שבדרום סוריה, שספגה אבדות קשות, מתמודדים עם הפחד מפני פיגועי נקם. 215 בני אדם, רבים מהם דרוזים, נהרגו בשבוע שעבר ברצף פיגועי התאבדות שהוציא לפועל דאעש. 30 נשים וילדים נחטפו. תושב האזור אמר ל"הארץ" כי המשפחות לא יודעות לאן נלקחו החטופים ואם נוצר קשר עם הממשלה בעקבות לקיחתם. "דאעש תמיד דורש מחיר כבד. כסף, שחרור אנשיו הכלואים בבתי הסוהר ועוד אין סוף דרישות שספק אם הממשלה יכולה לעמוד בהן", אמר. לדבריו, התושבים חוששים מהמשך שפיכות הדמים. אף שצבא סוריה הקים מחסומים באזור, אמר, "זה לא אומר שאין עדיין חוליות רדומות של דאעש וג'בהת א-נוסרה שיכולות לתקוף את הכפרים".

גורמים באופוזיציה הסורית מעריכים כי בתום ההשתלטות על דרומה של המדינה, יחל אסד להתכונן למערכה במחוז אידליב – מעוזם הגדול האחרון של המורדים. במחוז נמצאים אלפי לוחמים מארגוני המורדים וחמושים ובני משפחותיהם שפונו לשם כחלק מהסכמי הכניעה עם המשטר. אסד הכריז בעבר כי המערכה הבאה תתקיים במחוז.

סורים שבים לקוניטרה, בשבוע שעברצילום: AFP

אתרי אינטרנט המזוהים עם האופוזיציה העריכו כי הלחימה תחל בחודש הבא. על פי הדיווחים, רוסיה, שמספקת סיוע אווירי למשטר אסד, תקבע את המועד. בכיר באופוזיציה הסורית אמר ל"הארץ" כי למורכבות מוסיפים אינטרסים של גורמים נוספים, ובראשם טורקיה. המדינה איימה להתערב בלחימה אם צבאות אסד ורוסיה יתקפו במחוז. לכן, אמר הבכיר, ההערכה היא שיושג הסדר מדיני בחסות אנקרה.

בכיר באופוזיציה הסורית מהזרם החילוני אמר ל"הארץ" כי השלמת המערכה הצבאית בסוריה בחודשים הקרובים תעניק ניצחון מוראלי מוחץ לנשיא הסורי, אולם אין מדובר בסוף פסוק. לדבריו, גם רוסיה מבינה שלא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו, לאחר כמעט שמונה שנות מלחמה ומאות אלפי הרוגים. "אנחנו מבינים שרוסיה וארה"ב לא רוצות לחזור לתסריט העיראקי והלובי של הרס מוסדות המדינה שיגרום להתפוררותה", אמר. "מוסדות המדינה הסורית ישארו, אבל צריך תהליך ארוך של רפורמה שיוביל לשינוי מהותי באופי השלטון. זה מחייב התערבות בינלאומית כולל של ארה"ב, ואך בראש ובראשונה את הסתלקותו של בשאר אל-אסד. אחרת אי אפשר לדבר על רגיעה בסוריה גם בעוד שנים".

פועלים במחוז אידליב בסוריה, לפני כחודשצילום: AFP

מסמך פנימי שהודלף לאנשי אופוזיציה ומיוחס לבכיר במודיעין הסורי הצביע על כך שהמשטר בסוריה אסף בשנה האחרונה מידע רב על ארגוני האופוזיציה ומקורות המימון שלהם, הכוללים אנשי עסקים מסוריה ומקורות זרים. באופוזיציה טוענים שהמידע שימש במלחמה נגדם. עוד נמסר כי הארגונים ננטשו על ידי מדינות אחרות שאמורות היו לספק סיוע כלכלי ולוגיסטי, שבהן ארה"ב, מדינות באירופה ומדינות במפרץ הפרסי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ