בני, אוסמה בן לאדן: אמו של מנהיג אל קאעדה מדברת לראשונה

17 שנים אחרי פיגועי 11 בספטמבר, משפחת בן לאדן עדיין בעלת השפעה רבה בסעודיה. עליה גאנם, טוענת שבנה היה "ילד טוב שפגש אנשים ששטפו את מוחו". בראיון לגרדיאן היא מספרת על המפגש האחרון עמו ועל תגובת המשפחה כשהחלו להגיע הדיווחים הראשונים מניו יורק

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן לאדן. קרובי המשפחה אומרים כי האם מדחיקה את פעולותיו
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בספה פינתית בחדר מרווח, אשה הלובשת גלביה בצבעים עזים יושבת כממתינה בציפייה דרוכה. החיג'אב האדום המכסה את שערה משתקף בארון עם דלתות זכוכית; בתוכו, צילום ממוסגר של בנה הבכור ניצב במקום של כבוד בין מזכרות משפחתיות וחפצי ערך. הדמות, עם זקן וז'קט צבאי, מופיעה בכמה צילומים: אחד הנשען על הקיר שלרגליה, אחד על האח.

עליה גאנם היא אמו של אוסמה בן לאדן. לצדה יושבים על כסאות שני בניה הנותרים, אחמד וחסן, ובעלה השני מוחמד אל-אטאס, האיש שגידל את שלושת בניה. לכל חבר משפחה יש סיפור על האיש שנקשר לעליית הטרור הגלובלי, אולם גאנם היא המוקד. היא מתארת את האיש שעבורה הוא עדיין הבן האהוב שאיבד את דרכו. "חיי היו קשים מאוד כי הוא היה מרוחק כל כך ממני", היא אומרת, "הוא היה ילד טוב מאוד והוא אהב אותי מאוד".

גאנם

גאנם, בשנות ה-70 לחייה, סובלת מבעיות בריאות. היא מצביעה על אל-אטאס – גבר רזה שנראה בכושר, הלבוש כמו שני בניו בגלביה לבנה מגוהצת – לבוש המקובל על גברים בחצי האי ערב. "הוא גידל את אוסמה מגיל שלוש. הוא היה איש טוב, והוא היה טוב לאוסמה".

המשפחה נאספת בפינה של האחוזה שבה היא מתגוררת בג'דה, העיר בסעודיה שהיתה ביתו של שבט בן לאדן במשך דורות. הם נותרו אחת המשפחות העשירות בממלכה: אימפריית הבנייה המשפחתית בנתה חלק ניכר מסעודיה המודרנית, והיא משולבת בצורה הדוקה בממסד של המדינה. הבית של משפחת בן לאדן משקף את עושרה של המשפחה ואת השפעתה. הוא נמצא בחלק העשיר של ג'דה, ולמרות שאין מאבטח, הבן לאדנים הם התושבים הידועים ביותר של השכונה.

במשך שנים סירבה גאנם לדבר על אוסמה. היא ושאר בני המשפחה נמנעו מכך נוכח שלטונו בן שני העשורים כמנהיג אל-קאעדה, תקופה שבה היכה ארגון הטרור בניו יורק ובוושינגטון הבירה, והסתיימה לפני יותר מתשע שנים עם מותו בפקיסטאן.

אבל ההנהגה החדשה של סעודיה – בראשותו של יורש העצר השאפתני בן ה-32, הנסיך מוחמד בן סלמאן – הסכימה לבקשת "גרדיאן" לדבר עם המשפחה, הנתונה תחת השגחה צמודה בממלכה. המורשת של אוסמה היא כתם אפל על הממלכה ועל משפחתו. אנשי ממשל בכירים מאמינים כי באפשרם למשפחה לספר את סיפורה, הם יוכלו להראות כי בן לאדן היה חבר מנודה בחברה הסעודית – ולא סוכן שלה.

מבקרים של סעודיה טענו זמן רב כי אוסמה זכה לתמיכה מהמדינה, ומשפחות קורבנות התקפת הטרור ב-2001 פתחו במהלך משפחתי נגד סעודיה, ללא הצלחה בינתיים. אבל 15 מ-19 החוטפים בפיגוע הגיעו מסעודיה.

תמונות מזירת החיסול

"השתנה באוניברסיטה"

גאנם מספרת על בנה הבכור שלדבריה היה נער ביישן עם כישורים אקדמיים גבוהים. הוא נהפך לאדם חזק ופעיל בשנות ה-20 לחייו, בזמן שלמד כלכלה באוניברסיטת המלך עבדול עזיז בג'דה. באוניברסיטה עבר תהליך רדיקליזציה. "האנשים באוניברסיטה שינו אותו", אומרת גאנם. "הוא נהפך לאיש אחר". אחד מהאנשים האלה היה חבר באחים המוסלמים שגורש מאוחר יותר מסעודיה ונהפך ליועצו הרוחני של בן לאדן. "הוא היה ילד טוב עד שהוא פגש אנשים ששטפו את מוחו. אפשר לקרוא לזה כת. הם קיבלו כסף עבור זה. תמיד אמרתי לו להתרחק מהם, והוא לא הודה במעשיו, כי הוא אהב אותי כל כך".

בשנות ה-80 המוקדמות נסע בן לאדן לאפגניסטאן להילחם בכיבוש הרוסי. "כל מי שפגש אותו באותה עת כיבד אותו", אומר חסן, שממשיך בסיפור. "בהתחלה היינו גאים בו. אפילו ממשלת סעודיה התייחסה אליו בדרך מכבדת ואציל. ואז הוא נהפך למוג'היד".

בן לאדן באפגניסטאן, ב-1998צילום: AP

שתיקה לא נוחה משתררת. חסן מנסה להסביר את השינוי. "הייתי גאה בו כי הוא היה אחי הבכור", הוא ממשיך. "הוא לימד אותי הרבה. אבל אני לא גאה בו כאדם. הוא הגיע למעמד של כוכב-על בעולם, והכל היה לשווא".

גאנם מקשיבה בקפידה, ומתעוררת לחיים כשהשיחה חוזרת לשנותיו המעצבות של אוסמה. "הוא היה שומר חוק. מאוד טוב בבית הספר. הוא באמת אהב ללמוד. הוא בזבז את כל כספו על אפגניסטאן – הוא נסע לשם במסווה של עסקי המשפחה".

האם חששת שייהפך לג'יהאדיסט?

"מעולם לא עלה בדעתי".

איך הרגשת כשזה קרה?

"היינו המומים. לא רציתי שזה יקרה. למה לו להשליך הכל ככה?"

המשפחה אומרת כי ראו את בן לאדן לאחרונה באפגניסטאן ב-1999, כשביקרו אותו פעמיים בבסיסו מחוץ לקנדהאר. "זה היה ליד שדה התעופה שנכבש מידי הרוסים", אומרת גאנם. "הוא שמח מאוד לקבל את פנינו. הוא עשה לנו סיור כל יום. הוא הרג חיה ועשינו סעודה גדולה, והוא הזמין את כולם".

בן לאדן (שני מימין) בביקור בשוודיה, בשנות ה-70

גאנם מתחילה להירגע, ומדברת על ילדותה בעיר החוף הסורית לטקיה, שם גדלה במשפחה עלאווית. המטבח הסורי טוב מזה הסעודי, היא אומרת, וכך גם מזג האוויר לחוף הים התיכון, עם קיץ חם ולח שעומד בניגוד לחום החורך של ג'דה ביוני. גאנם עברה לסעודיה בשנות ה-50, ואוסמה נולד בריאד ב-1957. היא התגרשה מאביו שלוש שנים לאחר מכן ונישאה לאל-אטאס, שהיה אז איש מינהלה באימפריה הצומחת של בן לאדן, בתחילת שנות ה-60. אביו של אוסמה הוליד בסך הכל 54 ילדים עם 11 נשים.

כשגאנם עוזבת לחדר הסמוך, אחיו למחצה של אוסמה ממשיכים את השיחה. הם אומרים שחשוב לזכור שאם לא יכולה להיות אובייקטיבית. "עברו 17 שנה (מאז 11 בספטמבר) והיא נותרה בהכחשה לגבי אוסמה", אמר אחמד, "היא מאשימה את כל הסובבים אותה. היא הכירה רק את הצד הטוב שלו, לא את הצד הג'יהאדיסטי".

הוא אומר כי היה בהלם כשפורסמו הדיווחים הראשונים מניו יורק. "ידענו מההתחלה שזה אוסמה", אמר, "מהצעיר ביותר עד המבוגר ביותר התביישנו בו". הוא תיאר כי המשפחה כולה חששה מההשלכות הקשות של מעשיו, וחזרו לסעודיה מסוריה, לבנון, מצרים ואירופה. תחילה, יציאתם מהמדינה הוגבלה והם עברו חקירות, אך כעת מקורביו של בן לאדן יכולים לנוע כמעט בחופשיות מחוץ לממלכה.

"חשבנו שזה מאחורינו"

גם היום, בן לאדן נותר דמות פופולארית בחלקים מארצו, ויש אזרחים שבטוחים כי ביצע את עבודת האל. קשה לאמוד את היקף התמיכה בו, אולם רוב משפחתו הקרובה הורשתה לחזור לסעודיה, לרבות לפחות שתיים מנשותיו (בהן זו שהיתה לצדו במהלך החיסול).

הפגיעה במגדלי התאומים. "מההתחלה ידענו שזה אוסמה"צילום: REUTERS

שאלתי את המשפחה על בנו הצעיר של בן לאדן, חמזה בן ה-29 שעל פי הדיווחים נמצא באפגניסטאן. בשנה שעברה הוא הוגדר כאיום טרור עולמי על ידי ארה"ב, ונראה כי צועד בדרך אביו. "חשבנו שכולם כבר עברו את זה", אמר דודו ונענע בראשו, "ואז חמזה אמר שהוא הולך לנקום את מות אביו. איני רוצה לעבור זאת שוב".

"איסלאם חדש"

השנים המעצבות בחייו של אוסמה בן לאדן בג'דה אירעו בשנות ה-70, בתקופה חופשית יחסית ולפני המהפכה באיראן ב-1979, שלאחריה מנהיגי סעודיה אימצו פרשנות מחמירה לאיסלאם הסוני. מאז, קיבעה הממלכה את האוכלוסייה בחוקים שמרניים בהם הפרדה של גברים ונשים, חוקי מגדר ברורים, חוסר סובלנות לאמונות אחרות ועוד. רבים מאמינים כי אידאלוגיה זו תרמה לעליית הטרור העולמי ואנשי הדת הסעודים הואשמו בעידוד תנועות ג'יהאד בשנות ה-90, שבמרכזן בן לאדן.

כיום, ההנהגה הסעודית החדשה רוצה למחוק את העידן הזה, ולהציג את מה שיורש העצר מוחמד בן סלמאן מכנה "איסלאם מודרני". הוא רואה בגישה זו חיונית להישרדות ארצו, שבה הצעירים היו זה ארבעה עשורים מנותקים מתרבות, חיי חברה וחירויות אישיות. המנהיגים החדשים של סעודיה מאמינים כי שינויים חברתיים יוכלו לספק מפלט אחר לקיצוניים.

ובאמת השינוי מתחיל לחלחל לחלקים רבים בחברה הסעודית. השינוי הבולט ביותר היה הסרת האיסור על נשים לנהוג. אבל היו גם שינויים בשוק  ובמגזר הציבורי, נפתחו בתי קולנוע ומבצע נגד שחיתות נערך אפילו בממשלה. הממשל הסעודי טוען אף כי עצר את המימון לכל גופי הווהאביה הקיצוניים מחוץ לממלכה.

אבל מורשת בן לאדן נותרה אחת הסוגיות הבוערות בממלכה. פגשתי את הנסיך תורכי אל-פייסל, שעמד בראש המודיעין הסעודי 24 שנה - עד עשרה ימים לפני פיגועי 11 בספטמבר - בווילה שלו בג'דה. "היו שני אוסמה", הוא מספר, "אחד לקראת סוף ההשתלטות הסובייטית על אפגניסטן ואחד לאחריה". לדבריו, לפני המלחמה הוא תמך ברעיון המוג'אהדין אך לא היה לוחם. מאז שנות ה-90 הוא אימץ גישה פוליטית יותר וניסה להתערב בסכסוכים אחרים באזור. "הוא התסיס את מאמיניו הסעודים", אמר.

אל-פייסל בוושינגטון, ב-2005צילום: AFP

כשעבר בן לאדן לסודאן, היה זה אל-פייסל ששוחח עמו בטלפון מטעם סעודיה. שם, המסיונריות שלו גברה. "הוא נהג לשלוח הודעות בפקס לכולם", תיאר, "הוא היה מאוד ביקורתי. המשפחה שלנו ניסתה לדכא אותו אך הם לא הצליחו".

ב-1996 בן לאדן כבר שב לאפגניסטן, ולדברי אל-פייסל, בממלכה ידעו שהוא בעייתי ורצו שהוא יחזור. הוא טס לאפגניסטאן ונפגש עם ראש הטליבאן מוחמד עומאר. "הוא אמר לי, אני לא מתנגד להסגירו, אבל הוא משרת את העם האפגאני". שנתיים לאחר מכן, כשחזר אל-פייסל למדינה – נראה כי כוחו של בן לאדן כבר היה חזק בהרבה. "איך אתה יכול לרדוף אחר האדם היקר הזה שמקדיש את חייו לסייע למוסלמים", אמר לו המנהיג.

תומכי בן לאדן מוחים על חיסולו בכוויתה, ב-2011צילום: AFP

בשנה לאחר מכן, התרחש ביקור המשפחה בקנדהאר, לאחר שטיל אמריקאי פגע בנכסי בן לאדן בתגובה לתקיפת אלקעידה על שגרירויות ארה"ב בטנזניה ובקניה. זה נראה מזעזע שלמשפחה הקרובה של המנהיג הקיצוני לא היה קשה בכלל למצוא את האדם שסוכנויות הביון המערביות והסעודיות לא הצליחו לאתר. לדברי בכירי מודיעין בריאד, לונדון וושינגטון באותה התקופה הפך בן לאדם למטרת הטרור הגדולה בעולם.

"אין ספק שהוא השתמש באזרחים סעודים ב-11 בספטמבר במכוון", אומר קצין מודיעים בריטי, "הוא היה משוכנע שהוא יוכל להסית את המערב נגד מולדתו. הוא באמת הצליח להצית מלחמה – אבל לא את זו שתכנן".

את הראיון ערך מרטין צ'ולוב. לכתבה בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ