רוסיה הציעה בחשאי לארה"ב לסייע בשיקום סוריה; בוושינגטון מסתייגים

לפי מסמך פנימי אמריקאי, רמטכ"ל צבא רוסיה כתב לעמיתו כי למשטר אסד חסרים ציוד, דלק ומימון כדי לקלוט פליטים. עוד נכתב כי הציע לפנטגון לפעול לגיוס כספים לבניית תשתיות במדינה ההרוסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסות העיר דרעא, בשבוע שעבר
הריסות העיר דרעא בדרום סוריה, בשבוע שעברצילום: AFP

רוסיה ביקשה מארה"ב סיוע בשיקום סוריה ובהחזרת פליטים למדינה, לפי תזכיר של הממשל האמריקאי. ב-19 ביולי פנה הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב לעמיתו, ראש המטות המשולבים ג'וזף דנפורד, באמצעות ערוץ תקשורת חשאי. התוכנית הרוסית התקבלה באופן צונן בוושינגטון. בתזכיר נכתב כי ארה"ב דבקה במדיניותה, שלפיה תתמוך במאמצים כאלו רק אם יכללו פתרון פוליטי לסיום מלחמת האזרחים, כמו בחירות בפיקוח האו"ם.

"בהצעה נטען שלמשטר הסורי חסרים ציוד, דלק, חומרים אחרים ומימון לשם בנייתה מחדש של המדינה כך שתוכל לקלוט את הפליטים", נכתב במסמך, שמבהיר כי רוסיה התייחסה לשטחים בשליטת המשטר בלבד. ההצעה היא חלק ממאמציה של רוסיה לגייס את ארה"ב ומדינות נוספות לשקם את סוריה, באופן שיחזק את שליטתו של הנשיא בשאר אל-אסד. האו"ם העריך את עלות התהליך ב-250 מיליארד דולר.

במכתבו לדנפורד, הציע הרמטכ"ל הרוסי כי ארה"ב, רוסיה וירדן ישתמשו במרכז לפיקוח על הפסקת האש ל"ועידה ליישום תוכנית שיקום והחזרת פליטים". עוד הציע, לפי התזכיר, כי ארה"ב ורוסיה יפעלו לגיוס מימון לבניית התשתיות במדינה. לפי הערכות, כחצי מיליון בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים שפרצה ב-2011. מאז נמלטו מהמדינה 5.6 מיליון סורים, וכ-6.6 מיליון נעקרו מבתיהם. 

לא נמסרו תגובות מראש המטות המשולבים, הקרמלין ומשרד ההגנה של רוסיה. לאחר פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בהלסינקי, אמר שר החוץ של ארה"ב כי השניים דנו "כיצד להחזיר את הפליטים". אולם בשבוע שעבר אמר שר ההגנה כי לא חל שינוי במדיניות ארה"ב בעקבות הפסגה. בתזכיר נכתב כי הוא אינו תוצאה של הפגישה, חרף מאמצי גורמים ברוסיה להציגו ככזה.

חיילים מניפים את דגל סוריה בקוניטרה, בשבוע שעברצילום: AFP

באחרונה משלים המשטר את השתלטותו על דרום המדינה. כוח האו"ם ברמת הגולן, אונדו"ף, החל לשוב אתמול לעמדותיו באזור המפורז. מפקד הכוח אמר כי הוא מעוניין לפתוח את מעבר קוניטרה מחדש. "המטרה הסופית היא החזרת המצב לקדמותו, ככל שיאפשרו התנאים", אמר.

כעת צפוי אסד לפתוח כעת בכיבוש מובלעת המורדים הגדולה האחרונה – מחוז אידליב הצפוני, הגובל בטורקיה. בשלוש השנים האחרונות פונו אליו מורדים ומשפחותיהם במסגרת הסכמים עם המשטר. נמצאים בו לוחמים חמושים, פעילים ואזרחים שסירבו לשוב לחיות תחת שלטונו של אסד.

אסד מבקש להשתלט על המחוז, במה שכלי תקשורת התומכים במשטרו הגדירו כ"אם כל הקרבות". מערכה קשה עלולה לגרום למשבר הומניטרי. על פי הערכות, במחוז נמצאים שלושה מיליון בני אדם שלא ברור לאן יוכלו להימלט. עשרות אלפים הם לוחמים חמושים, ואלפי קיצונים מהם שייכים לקבוצות המסונפות לאל-קאעדה ולמיעוט המוסלמי בסין – האויגורים. לצדם נמצאים פלגים חילוניים, שאף הקימו קואליציה בגיבוי אנקרה.

שוק באידליב, שלשוםצילום: AFP

טורקיה חוששת שפליטים וקיצונים יציפו את גבולה בעקבות מתקפה קשה. במסגרת הסכם עם רוסיה ואיראן, היא הציבה כאלף חיילים במחוז, המשמשים חיץ בין צבא סוריה למורדים. טורקיה איימה להתערב בלחימה אם צבאות אסד ורוסיה יפתחו במתקפה, ובאופוזיציה הסורית מעריכים שיושג הסדר מדיני בחסותה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ