תחקיר אי-פי: הקואליציה הסעודית-אמריקאית בתימן שילמה ללוחמי אל-קאעדה במקום להילחם בהם

הקואליציה בהובלת סעודיה ובתמיכה אמריקאית הגיעה להסכמים סודיים עם לוחמי הפלג המסוכן ביותר של אל-קאעדה: תשלום תמורת נסיגה. במקרים מסוימים אף גייסה אותם לשורותיה, מכיוון שהמלחמה באויב המשותף - החותים שנתמכים על ידי איראן - היתה חשובה לה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמי הקואליציה בהובלת סעודיה בתימן, ב-2017
לוחמי הקואליציה בהובלת סעודיה בתימן, ב-2017צילום: AP Photo

במהלך השנתיים האחרונות טענה שוב ושוב הקואליציה הצבאית בהובלת סעודיה ותמיכת ארה"ב כי זכתה בנצחונות שדחקו את מיליציות אל-קאעדה בתימן ממעוזיה, וחיסלו את יכולתם לתקוף את המערב.

ואולם הצהרות הנצחון הסתירו אמת אחרת: רבים מהכיבושים נעשו ללא יריה אחת. הסיבה לכך היא שהקואליציה הגיעה להסכמים סודיים עם לוחמי אל-קאעדה: לחלקם שילמה כדי לצאת מערי מפתח ולאחרים הניחה לסגת כשהם נושאים עימם נשק, ציוד ומזומן שבזזו. הממצאים הללו התגלו בתחקיר שערכה סוכנות הידיעות AP. מאות מלוחמי אל-קאעדה גויסו לשורות הקואליציה עצמה.

חיילים תימנים משגרים טילים לעבר לוחמי אל-קאעדה, 2014צילום: AP Photo

פשרות ובריתות אלו איפשרו לחברי מיליציות אל-קאעדה לשרוד ולהמשיך להילחם – ובכך לחזק את שורותיו של הפלג המסוכן ביותר של רשת הטרור שביצעה את מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 ספטמבר 2001. משתתפי מפתח בבריתות הללו אמרו כי ארה"ב מודעת להסדרים ונמנעה מלצאת בהתקפות באמצעות מל"טים על הכוחות המעורבים בהסכמים.

ההסכמים שנחשפו על ידי AP משקפים את האינטרסים הסותרים של שתי המלחמות שמתרחשות בו זמנית בפינה דרום מערבית זו של חצי האי ערב.

באחת מהן, ארה"ב עובדת עם בעלות בריתה הערביות – במיוחד איחוד האמירויות הערביות – בכוונה לחסל את הפלג המקומי של אל-קאעדה בחצי האי ערב, המכונה AQAP. אולם המשימה הגדולה יותר היא לנצח במלחמת האזרחים נגד החותים – מורדים שיעים שזוכים לתמיכתה של איראן. במאבק זה, המיליציות של אל-קאעדה נמצאות לצדה של הקואליציה המערבית בהובלת סעודיה, ולפיכך, לצד ארה"ב.

"גורמים בצבא האמריקאי מודעים בוודאות לכך שחלק ממה שארה"ב עושה בתימן זה לעזור ל-AQAP ויש זעם רב בנוגע לכך", אמר מייקל הורטון, עמית בקרן ג'יימסטאון, חברת מחקר אמריקאית שעוקבת אחר הטרור.

"עם זאת, תמיכה באיחוד האמירויות וממלכת סעודיה נגד מה שארה"ב רואה כהתפשטות איראנית היא בעלת עדיפות על המלחמה ב-AQAP, ואפילו על ייצובה של תימן", אמר הורטון. ממצאי AP מבוססים על תחקירי שטח בתימן וריאיונות עם שני תריסר בכירים, כולל קציני בטחון תימניים, מפקדי מיליציות, מתווכים בין שבטים מקומיים וארבעה מחברי פלג אל-קאעדה בתימן.

לוחמי אל-קאעדה בכלא בצנעא, תימן, ב-2013צילום: Hani Mohammed/אי־פי

רובם המכריע של המקורות דרשו לדבר בעילום שם, מחשש לנקמה. פלגים בתמיכת האמירויות, כמו רוב המיליציות בתימן, הואשמו בחטיפה או הריגה של מבקריהם.

מיליציות מקומיות הנהנות מחסות של הקואליציה גייסו באופן פעיל את אנשי אל-קאעדה, או לוחמים שהיו עד לאחרונה חברים במיליציות אל-קאעדה, מכיוון שהם נחשבים ללוחמים יוצאים מגדר הרגיל, חשפה AP.

כוחות הקואליציה מורכבים ממגוון מסחרר של מיליציות, פלגים, ראשי שבטים ושבטים עם אינטרסים מקומיים. הלוחמים של AQAP משולבים ברבים מהכוחות הללו.

מפקד תימני אחד שהופיע ברשימת הטרור של ארה"ב בשל קשריו לאל-קאעדה בשנה שעברה ממשיך לקבל כסף מאיחוד האמירויות כדי לנהל את המיליציה שלו, אמר עוזרו ל-AP. מפקד אחר שקיבל לאחרונה 12 מיליון דולר עבור כוחות הלחימה שלו מידי נשיא תימן, מעסיק כעוזרו הקרוב לוחם אל-קאעדה. במקרה אחד, מתווך של אחד השבטים, שארגן הסכם בין כוחות האמירויות לבין אל-קאעדה, ערך למיליטנטים של אל-קאעדה סעודת פרידה.

הורטון אמר כי חלק ניכר מהמלחמה של האמירויות נגד אל-קאעדה היא פארסה, כלשונו. "כמעט בלתי אפשרי להבדיל מי הוא AQAP ומי איננו, מאחר שיש כל כך הרבה בריתות והסכמים".

ארה"ב שלחה נשק בשווי מיליארדי דולרים לקואליציה כדי להילחם בחותים. היא גם שיתפה את כוחות הקואליציה במידע מודיעיני במבצעים נגד מטרות בתימן, ומטוסי קרב אמריקאים מספקים שירותי תדלוק אווירי למטוסי הקואליציה. ארה"ב לא מממנת את הקואליציה, עם זאת, ואין הוכחה שכסף אמריקאי הגיע לידי לוחמים של אל-קאעדה בתימן.

מפקד לשעבר באל-קאעדה בתעז, תימן, בתחילת השנהצילום: /אי־פי

ארה"ב מודעת לנוכחות של לוחמי אל-קאעדה בקרב המיליציות הנלחמות בחותים, אמר בכיר בממשל האמריקאי לכתבים בקהיר מוקדם יותר השנה. מכיוון שהמדינות החברות בקואליציה תומכות במיליציות איסלמיות קיצוניות, "קל מאוד לאל-קאעדה להשתלב בקרבן", אמר הבכיר, שביקש לדבר בעילום שם.

הפנטגון הכחיש כל קשר למיליציות של אל-קאעדה. "מאז תחילת 2017, ביצענו יותר מ-140 תקיפות נגד מנהיגי AQAP ושיבשנו את יכולתו להשתמש באזורים לא מפוקחים כדי לגייס, לאמן ולתכנן פעילות נגד ארה"ב ושותפינו ברחבי האזור", כתב קומנדר שון רוברטסון, דובר הפנטגון, באימייל ל-AP.

בכיר בממשלת סעודיה הגיב באמרו כי הקואליציה בהובלת סעודיה "היא בעלת מחויבות נמשכת ללחימה בקיצוניות ובטרור".

דובר ממשלת האמירויות לא הגיב לפניות.

הקואליציה החלה להילחם בתימן ב-2015 לאחר שהחותים כבשו את צפונה, כולל הבירה צנעא. איחוד אמירויות המפרץ וסעודיה נחושים לעצור את המהלך של האויבת הראשית שלהם, איראן, להשתלט על תימן, ואמרו כי מטרתם היא להחזיר את ממשלתו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי, המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית.

אובמה וטראמפ בבית הלבן, ב-2016. ההסכמים עם אנשי אל-קאעדה יצאו לפועל בשני הממשלים האחרוניםצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־?

אל-קאעדה מנצלת את הכאוס השורר בתימן לטובתה.  "ארה"ב בבעיה בתימן", אמרה קתרין צימרמן, עמיתת מחקר במכון אמריקן אנטרפרייז. "אין הגיון בכך שארה"ב זיהתה את אל-קאעדה כאיום, אבל שיש לנו אינטרסים משותפים בתוך תימן, ובמקומות מסוימים שם נראה שאנחנו מעלימים עין".

בסכסוך המסובך הזה, אל-קאעדה אומרת כי מספר הלוחמים שלה – שארה"ב מעריכה ב-6,000-8,000 נפש – גדל.

מפקד באל-קאעדה שעוזר לארגן פרישת כוחות אמר ל-AP כי קווי החזית נגד החותים מספקים קרקע פורייה לגיוס חברים חדשים. "משמעות הדבר, שאם אנחנו שולחים 20 לוחמים, אנחנו חוזרים עם 100", הוא אמר.

מפקד זה, ידוע שם, תיקשר עם AP דרך אפליקציית מסרים מאובטחת בתנאי ששמו יישאר עלום, מכיוון שלא הורשה לדבר עם התקשורת.

סעודת פרידה

בפברואר, כוחות של האמירויות הניפו סימני נצחון מול מצלמות הטלוויזיה כשהכריזו על כיבושו מחדש של אל-סעיד, מחוז כפרי בערי אזור שאבווה – אזור שאל-קאעדה שלטה בו במשך שלוש שנים כמעט.

הכיבוש תואר כנצחון משמעותי לאחר מבצע של חודשים בשם "חרב מהירה". שגריר האמירויות לוושינגטון, יוסף אל אוטייבה, הכריז כי המבצע "ישבש את רשת ארגון הטרור ויפגע ביכולתה לתקוף בעתיד".

הפנטגון, שסייע באמצעות מספר מצומצם של חיילים, הידהד הבטחה דומה, ואמר כי המשימה תחליש את יכולת הקבוצה להשתמש בתימן כבסיס.

אולם שבועות לפני כניסתם של הכוחות, שיירת טנדרים עם מכונות ירייה ולוחמי אל-קאעדה רעולי פנים יצאה מאל-סעיד ללא הפרעה, כך אומר מתווך שבטי שהיה מעורב בהסכם הנסיגה.

ארה"ב הרגה את מנהיגיו הבכירים של אל-קאעדה במתקפות מל"טים שהלכו והואצו בשנים האחרונות. בנצחון הזה – כמו אחרים בהם התהדרה הקואליציה – המל"טים נעדרו, לדברי המתווך, למרות שהשיירה בלטה לעין.

תחת תנאי ההסכם, הקואליציה הבטיחה לאל-קאעדה כי תשלם לחברי הארגון לעזוב, אמר עוואד אל-דהבול, ראש תחום הבטחון במחוז. דבריו אושרו על ידי המתווך ושני פקידי ממשל תימניים.

אל-דהבול אמר כי כ-200 חברי אל-קאעדה קיבלו תשלומים. הוא לא יודע את הסכום המדויק, אולם אמר כי 100 אלף ריאל סעודי (20 אלף דולר) שולמו למפקד אחד של אל-קאעדה – בנוכחות נציגי האמירויות.

תחת ההסכם, אלפי לוחמי שבטים מקומיים גויסו למיליציית העילית שאבווה הממומנת על ידי האמירויות. על כל אלף לוחמים, 50-70 היו חברי אל-קאעדה, אמרו המתווך ושני פקידי הממשל.

סאלח בן פריד אל-עוולאקי, מנהיג שבט התומך באמירויות שהיה מייסד פלג שנקרא Elite Force, הכחיש את קיומים של הסכמים כאלה. הוא אמר כי הוא ואחרים פיתו חברי אל-קאעדה צעירים בשאבווה לערוק, כדי להחליש את הקבוצה ולגרום לה לסגת מרצונה. הוא אמר כי כ-150 לוחמים שערקו הורשו להצטרף לכח העילית, אבל רק אחר שעברו תוכנית "חזרה בתשובה".

פינוי שאבווה ומחוזות אחרים מאל-קאעדה לא הושלם לחלוטין ללא לחימה. עימותים פרצו כמה כפרים, בדרך כששרידי אל-קאעדה סירבו לשחק את המשחק. חבר לשעבר באל-קאעדה אמר ל-AP  שהוא וחבריו דחו הצעת כסף מאיחוד האמירויות. בתגובה, לדבריו, כוח העילית שממומן על ידי האמירויות הטיל עליהם מצור בעיר חווטה עד שנאלצו לסגת.

סך הכול, העסקות בין הקואליציה הסעודית-אמריקאית לבין אל-קאעדה בתימן התנהלו בתקופת ממשלם של ברק אובמה ודונלד טראמפ. עסקות אלה הבטיחו את נסיגת לוחמי ארגון הטרור מערים גדולות ומערים שעליהן השתלט אל-קאעדה ב-2015 – כך גילתה סוכנות AP  בתחקיר שערכה. ההסכם המוקדם ביותר, באביב 2016, אפשר לאלפי לוחמי אל-קאעדה לסגת מהעיר אל-מוכלא, העיר החמישית בגודלה בתימן ועיר נמל חשובה בים הערבי. לוחמי ארגון הטרור קיבלו נתיב נסיגה בטוח והורשו לשמור את כלי הנשק והכסף המזומן שבזזו מהעיר, כמאה מיליון דולר על פי הערכות – כך סיפרו חמישה מקורות, בהם אנשי צבא, ביטחון וממשל בתימן, לסוכנות הידיעות.

"מטוסי קרב של הקואליציה ומל"טים אמריקאיים היו מובטלים", אמר מנהיג בכיר בשט שראה את שיירת אנשי הטרור עוזבת. "תהיתי מדוע לא תקפו אותם". מפקד לשעבר בכיר בצבא תימן אמר ששייח של שבט אחד תיווך בין מנהיגי AQAP לבין גורמים מאל-מוכלא ומאיחוד האמירויות. יומיים לאחר הנסיכה נכנסו לעיר כוחות של הקואליציה הסעודית והכריזו שמאות מיליטנטים נהרגו. בקואליציה שיבחו את כיבוש העיר ואמרו שהוא היה חלק מ"מאמצים בינלאומיים משותפים להביס את ארגוני הטרור בתימן". עם זאת, אף עד ראייה לא דיווח על הרוגים. "התעוררנו יום ואל-קאעדה נעלם ללא קרב", אמר עיתונאי מקומי ששוחח עם AP וביקש שלא להזדהות מחשש לביטחונו.

חמישה אנשי שבטים שהיו מעורבים בפעולות התיווך סיפרו שזמן קצר לאחר מכן הושג הסכם נוסף שבמסגרתו נסוג AQAP משש ערים במחוז אבין, כולל מבירתו זינג'יבאר. פעם נוספת, התנאי המרכזי היה שהקואליציה בראשות סעודיה והמל"טים האמריקאיים יפסיקו את כל ההפצצות בשעה שלוחמי אל-קאעדה נסוגים עם כלי הנשק שלהם. חמישה גורמי ממשל תימניים אמרו שההסכם גם כלל תנאי שלפיו עשרת אנשי שבטים מקומיים – כולל מיליטנטים של אל-קאעדה – ישולבו ב"חגורת הביטחון", כוח תימני באזור שנתמך על ידי איחוד האמירויות. במאי 2016, במשך קרוב לשבוע, אנשי אל-קאעדה עזבו במשאיות. אחד המתווכים סיפר ל-AP  שהוא ערך לאחרוני המיליטנטים הנסוגים ארוחת פרידה בין עצי הזית והלימון שלו כשאלה עצרו אצלו כדי להביע בפניו את תודתם.

מתווך אחד, טארק אל-פאדלי, ג'יהאדיסט לשעבר שבעבר עבר הכשרה על ידי מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן, סיפר שהוא היה בקשר עם גורמים בשגרירות ארה"ב ועם הקואליציה בראשות סעודיה, ועדכן אותם לגבי הנסיגה של המיליטנטים. "כשהאחרון עזב, הודענו לקואליציה שהם עזבו", הוא אמר.

לתחקיר המלא ב-AP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ