האו"ם: נותרו 20 עד 30 אלף לוחמי דאעש בעיראק ובסוריה

לפי דו"ח שהוגש למועצת הביטחון, הלוחמים נמצאים באזורים עירוניים או מסתתרים בתוך קהילות אוהדות. מומחים מעריכים כי אלפי חמושים זרים נותרו בשתי המדינות, שעזיבתם נותרה אתגר רציני

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי דאעש במוסול שבעיראק, ב-2014
תומכי דאעש במוסול שבעיראק, ב-2014צילום: אי.פי

האו"ם מעריך כי נותרו בין 20 אלף ל-30 אלף לוחמי דאעש בעיראק ובסוריה, לפי דו"ח שפורסם הלילה (שלישי). בשתי המדינות נמצא מספר דומה של לוחמים, "הכולל מרכיב משמעותי של אלפי טרוריסטים פעילים זרים", נכתב. בשיא פעילותו, הוערך הכוח הלוחם של דאעש ביותר מ-60 אלף חיילים.

מחברי הדו"ח מעריכים כי גרעין של לוחמי הארגון ישרוד בשתי המדינות, למרות התבוסה שנחל. עוד כתבו כי אף שזרם המצטרפים למדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק פסק, עזיבת לוחמים למדינות אחרות – גם אם איטית מהצפוי – "נותרה אתגר רציני". לפי הדו"ח, שהוגש למועצת הביטחון של האו"ם, לוחמים רבים יישארו בשתי המדינות, חלקם עוסקים בפעילות צבאית ואחרים מסתתרים בקהילות אוהדות ובאזורים עירוניים.

מחברי הדו"ח סבורים כי אבו בכר אל-בגדאדי עדיין עומד בראש הארגון, למרות דיווחים על כך שנפצע או נהרג. להערכתם, קבוצות הטרור הבולטות בעלות קשר לארגון נמצאות באפגניסטאן, בלוב, בדרום-מזרח אסיה ובמערב אפריקה.

בשיא כוחו, חלש דאעש על כשליש משטחה של עיראק ושלט על שטח מחאלב בסוריה עד פאתי בגדאד. ב-2014 הכריז אל-בגדאדי על חליפות שבירתה בא-ראקה שבסוריה. אולם לפני שנתיים החל הארגון לאבד מכוחו, ובסוף השנה שעברה, עם שחרור העיר מוסול, הכריזה עיראק על ניצחון במערכה נגדו. כתוצאה מכך, נכתב בדו"ח, הפך דאעש מגוף דמוי מדינה לרשת טרור - אם כי התהליך ניכר בעיקר בעיראק, מאחר שהוא עדיין שולט בשטחים בסוריה.

נגד הארגון נלחמים משטר אסד, רוסיה והקואליציה בהובלת ארה"ב. בסוף החודש שעבר קיבל דאעש אחריות על סדרת פיגועי התאבדות בעיר א-סווידא ובסביבתה שבדרום סוריה שנהרגו בהם 215 בני אדם - מחצית מהם אזרחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ