משלחת פתח ובה מקורבים לעבאס תצטרף לשיחות בקהיר בשבוע הבא

עקב אזהרות החזית העממית מפני השלכות ההסכם עם ישראל לפני השגת פיוס פנים-פלסטיני, התבקש יו"ר הרשות להוציא משלחת לקהיר. לא ברור אם אנשיו יצטרפו לשיחות הפלגים או שיתקשרו רק עם המתווכים המצרים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ברמאללה, בשבוע שעבר
עבאס ברמאללה, בשבוע שעברצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

משלחת פתח תצא לקהיר בשבוע הבא על מנת להשתתף בשיחות עם הפלגים הפלסטיניים בעזה, לרבות חמאס - כך מסר ל"הארץ" גורם מרכזי בתנועה המקורב ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. המשלחת צפויה לכלול את האחראי על תיק הפיוס, עזאם אל-אחמד, ושני בכירי הרשות המקורבים לעבאס, ראש המודיעין מאג'ד פרג' והשר לעניינים אזרחיים חוסיין א-שייח. עדיין לא ברור אם אנשי פתח יצטרפו לשיחות בנוכחות הפלגים הפלסטיניים, או ישוחחו רק עם נציגי מצרים.

לפי הגורם, בשבוע שעבר לחצה מצרים על עבאס לשלוח את נציגיו לקהיר, אולם האחרון התנגד מאחר שלדבריו, ההסכם המתגבש בין חמאס לישראל רק יעמיק את הנתק בין רצועת עזה לגדה המערבית. בסוף השבוע חזר עבאס על עמדתו והוסיף כי הרשות רוצה שליטה מלאה ברצועה, כמו בגדה, כך שתהיה "ממשלה אחת, חוק אחד ונשק אחד".

גורמים פלסטיניים ברמאללה וברצועה הבהירו כי מוכנותו של עבאס להוציא משלחת לקהיר לא מעידה על פריצת דרך במגעים לפיוס, וכי נציגיו צפויים להציג את עמדתו. ל"הארץ" נודע כי בשיחות שנערכו בקהיר נתגלעו חילוקי דעות בין נציגי הפלגים, כשבראשן אזהרותיה של החזית העממית מפני הסכם רגיעה עם ישראל לפני פיוס פנים-פלסטיני. נציגי החזית הזהירו מהשלכות המהלך, שעלולות להוביל לניתוק של הרשות ושל אש"ף מרצועת עזה. לפיכך, הדגישה יחד עם פלגים אחרים את הפיוס כתנאי להסכם.

בתחילת השבוע חזרו נציגי הפלגים הפלסטיניים, ובהם גם חמאס, לרצועת עזה לרגל חג הקורבן שהחל היום ויימשך עד לסוף השבוע. בתום החופשה, צפויים נציגי הפלגים לחזור לקהיר. הצטרפותה של משלחת בכירה כל כך של פתח, עשויה להשפיע על קצב השיחות ועל תזמון ההודעה על הפסקת אש.

נציגי הפלגים הפלסטינים ציינו בצל השיחות במצרים כי גם בלי הכרזה רשמית של חמאס, יימנעו ממהלכים "שוברי כלים" - בין אם בעימות נגד ישראל ובין אם בזירה הפנים-פלסטינית. ואולם, הם לא צפויים לקרוא להפסקת ההפגנות ליד גדר הגבול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ