לוגו גרדיאן
גרדיאן

התובע הכללי של סעודיה דורש להטיל עונש מוות על חמישה פעילי זכויות אדם, אחת מהם אשה, העומדים למשפט בדלתיים סגורות במדינה. כך דיווח ארגון זכויות האדם ALQST היושב בלונדון מוקדם יותר השבוע. בין העצורים איסרא אל-רומרם, שלפי הדיווחים, תהיה האשה הראשונה שתוצא להורג במדינה בגין פעילות הקשורה לזכויות אדם.

אל-רומרם מואשמת בין היתר בתמיכה בהפגנות מחאה נגד הרשויות ובמשתתפים בהן. פעילי זכויות אדם סעודים הדגישו כי המשפט של החמישה עדיין מתנהל, ודחו את הדיווחים על כך שהנאשמים כבר הוצאו להורג. טרם התקבלה תגובה רשמית מהממשל בסעודיה בנוגע למשפט.

נשים בריאד בסמוך למודעה עם דמותו של סלמאן מלך סעודיה, בפברואר האחרוןצילום: Faisal Nasser/רויטרס

אל-רומרם היא פעילה שיעית בולטת שתועדה בהפגנות נרחבות במזרח המדינה החל מ-2011. היא נעצרה עם בעלה בביתם בדצמבר 2015. מרבית השיעים בסעודיה, מיעוט בממלכה הסונית, מתגוררים במזרחה, וחלק מהם טוענים כי הרשויות הסוניות אוסרות עליהם לקיים את טקסיהם הדתיים או מתערבות בהם. כמו כן, בקרב השיעים עולות תלונות על בעיות ואפליה בתחומי התעסוקה והחינוך – אך המשטר דוחה אותן.

סעודיה כבר הוציאה בעבר להורג פעילים שיעים בגין מה שארגוני זכויות אדם מכנים "האשמות ממניעים פוליטיים". הממשל הסעודי בוחן את הפגנות השיעים על רקע המתיחות מול איראן, המואשמת בליבוי המתחים בתוך המדינה.

סעודיה היא מונרכיה אבסולוטית שבה יש איסור על הפגנות פומביות או על הקמת מפלגות. יורש העצר מוחמד בן סלמאן הוביל בשנים האחרונות רפורמות חברתיות וכלכליות שזכו לסיקור רב. רפורמות אלו לוו בדיכוי ובמעצרם של עשרות אנשי דת, אינטלקטואלים ופעילים שלא ראו עין בעין עם השלטון. בין העצורים היו נשים שהובילו קמפיין בדרישה לאפשר לנשים לנהוג במדינה. קמפיין זה נשא פרי כשביוני השנה החלו בסעודיה להנפיק רישיונות נהיגה לנשים.

"כל הוצאה להורג היא מחרידה", אמרה היום (רביעי) מנהלת אגף המזרח התיכון בארגון זכויות האדם Human Rights Watch, שרה לאה וויסטון, "אולם לדרוש עונש מוות מפעילים כמו אל-רומרם, שכלל לא מואשמים בהתנהגות אלימה, היא מפלצתית".

לכתבה המלאה בגרדיאן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ