דאעש פרסם הקלטה של מנהיג הארגון לראשונה מזה שנה

אבו בכר אל-בגדאדי, שדווח על מותו כמה פעמים בעבר, קורא בהקלטה לנאמניו להמשיך ללחום על אף ההפסדים שספגה המדינה האיסלאמית, ולהשתמש לצורך כך בפצצות, סכינים ומכוניות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל בגדאדי בעיראק, ב-2012
אל בגדאדי בעיראק, ב-2012צילום: רויטרס

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם הלילה (חמישי) הקלטה בה נשמע קולו של מנהיג הארגון, אבו בכר אל-בגדאדי, בפעם הראשונה מזה כמעט שנה. מחלקת התקשורת של הארגון, קרן אל-פורקן, פרסמה את ההקלטה בת ה-54 דקות תחת הכותרת "העניקו לסבלנים בשורות טובות". בהקלטה, קורא מנהיג המדינה האיסלאמית (דאעש) לנאמניו להמשיך ללחום על אף ההפסדים האחרונים שספג הארגון ולהשתמש בהתקפות בפצצות, סכינים ומכוניות.

בגדאדי מברך בהקלטה את המוסלמים לרגל חג הקורבן, שנחגג השבוע, דבר שמעיד לכאורה שהוקלטה בימים האחרונים. "הלוחמים הקדושים, דעו שגודל הניצחון או ההפסד לא נמדד בעיר או בכפר שנגנב על ידי מי שיש לו עליונות אווירית, טילים בליסטיים או פצצות חכמות", הוא נשמע אומר. "לוחמי החליפות, סמכו על הבטחת האל וניצחונו... יחד עם הקשיים מגיעים הרגיעה והשחרור".

לפי בי-בי-סי, בקלטת נשמע בגדאדי מתייחס לאיומים של צפון קוריאה כלפי יפן וארה"ב. לפי הדיווח, בגדאדי מתייחס גם לקרבות במעוזי דאעש דוגמת מוסול, שנכבשה על ידי כוחות עיראקיים ביולי, ולהסכם הפסקת האש שחתמה רוסיה בסוריה. במשך חלק ניכר מההקלטה מדבר בגדאדי על דת ומצטט מקורות דתיים. 

דובר הקואליציה האמריקאית נגד דאעש, ריאן דילון, אמר לבי-בי-סי: "ללא הוכחה חד-משמעית שבגדאדי מת, אנחנו ממשיכים להניח שהוא חי". דובר של משרד ההגנה האמריקאי אמר לרשת הבריטית: "אנחנו מודעים לקלטת בה נשמע כביכול בגדאדי, ואנחנו בוחנים אותה. למרות שאין לנו סיבה להטיל ספק באותנטיות שלה, עוד לא וידאנו שהיא אמינה".

הקלטת האחרונה שבא נשמע קולו של בגדאדי פורסמה בספטמבר 2017, ובה הוא קורא לנאמניו לשרוף את אויביהם בכל מקום, ולתקוף את "מרכזי התקשורת של הכופרים". מיקומו של בגדאדי לא ידוע, ואף יש שמשערים שאינו בן החיים. ארגון המדינה האסלאמית איבד יותר מ-90% מהשטח עליו שלט בעיראק וסוריה מאז הכריז על הקמת החליפות ביוני 2014. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ