שר ההגנה של איראן מבקר בדמשק: "ניקח חלק פעיל בשיקום סוריה"

השר אמיר חאתמי הגיע לביקור בן יומיים בסוריה כדי לקדם את הרחבת שיתוף הפעולה עם משטר אסד ואת בנייתה מחדש של המדינה. הוא צפוי לקיים פגישות עם עמיתו הסורי ועם בכירי הצבא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאתמי באיראן, במאי
חאתמי באיראן, במאיצילום: /אי־פי

שר ההגנה של איראן, אמיר חאתמי, הגיע היום (ראשון) לביקור בן יומיים בסוריה כדי להשתתף בישיבת המועצה הצבאית העליונה, כך לפי סוכנות הידיעות תסנים. לפי הדיווח, מטרת הביקור היא הרחבת שיתוף הפעולה בין סוריה לאיראן וקידום שיקומה של המדינה. "אנו מקווים שנוכל לקחת חלק פעיל בבנייתה מחדש של סוריה", אמר חאתמי בעת הגעתו לשדה התעופה בדמשק. הוא בירך גם את ניצחונות "ציר ההתנגדות" (סוריה ואיראן) נגד המורדים, אותם כינה אבן דרך בשיתוף הפעולה האזורי.

הסוכנות ציינה כי בביקורו יקיים חאתמי פגישות עם שר ההגנה של סוריה ועם בכירי צבא אסד. בראש סדר העדיפויות של חאתמי נמצאים בחינת ההתפתחויות באזור, המלחמה נגד "הטרור" (המורדים), חיזוק היחסים בין סוריה לאיראן ומציאת דרכים לחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי ביניהן.

תמונות מהגעתו של חאתמי (השני מימין בתמונה התחתונה):

בעת ביקורו בישראל בשבוע שעבר, אמר היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, שסוריה היתה הנושא המרכזי שלו הוקדש הכי הרבה זמן בפגישתם של טראמפ ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין בהלסינקי בחודש שעבר. לדברי בולטון, כמה שבועות לפני הפגישה הוא הגיע לביקור הכנה במוסקבה, במהלכו אמר פוטין שהוא לא רוצה לראות את האיראנים בסוריה, אבל הוא לא חושב שרוסיה יכולה להוציא אותם משם בכוחות עצמה.

בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי בוושינגטון סבורים כי ההערכה הזו של פוטין "מדויקת", וכי רוסיה לא יכולה בשלב הנוכחי לכפות על איראן להוציא את כל כוחותיה משטח סוריה. עם זאת, בראיון הבהיר בולטון כי "לאיראן נהיה מסובך יותר להחזיק את הכוחות שלה בסוריה, בגלל המחיר הכלכלי שגובים ממנה העיצומים שלנו". הוא הוסיף כי "כולם במזרח התיכון מוטרדים מהנוכחות הצבאית של האיראנים בסוריה".

איראן מעוניינת להישאר בסוריה בין היתר כדי להרוויח מתהליך שיקום המדינה לאחר תום מלחמת האזרחים. לפני כשבועיים דווח ב"הארץ" כי רוסיה מונעת מכוחותיה של איראן להתקרב עד למרחק של 85 קילומטרים מהגבול עם ישראל, מלבד באזור דמשק. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ