האו"ם: ייתכן שכל הצדדים בלחימה בתימן אשמים בפשעי מלחמה

כותבי הדו"ח של מועצת זכויות האדם ביקשו מהמדינות המערביות להפסיק לספק נשק לצדדים בלחימה. על פי הדו"ח, סעודיה אחראית להרג המספר הגבוה ביותר של אזרחים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסות בצנעא לאחר הפצצה סעודית, ב-2017
הריסות בצנעא לאחר הפצצה סעודית, ב-2017צילום: KHALED ABDULLAH/רויטרס

בכירים בקרב כל המשתתפות בלחימה בתימן הפרו את החוק הבינלאומי באופן שעלול להתברר כפשעי מלחמה, כך נקבע בדו"ח של מועצת זכויות האדם של האו"ם שפורסם היום (שלישי). הדו"ח, בן 41 עמודים, מפרט הפרות זכויות אדם ובכללן אונס, עינויים, חטיפות ו"מניעת הזכות לחיים" שהתרחשו במהלך שלוש שנות המשבר בתימן. 

הדו"ח מסביר כי האשמה מופנית כלפי גורמים בסעודיה, באיחוד האמירויות, בממשלת תימן ובקרב ההנהגה של המורדים החותים. על פי כותבי הדו"ח, הקואליציה בהנהגת סעודיה הפציצה דרך קבע אתרים שנכללים ברשימה של מקומות אסורים לתקיפה שהיא עצמה חיברה. הרשימה כוללת מחנות פליטים ובתי חולים. כמו כן, הקואליציה לא תיאמה עם האו"ם את התהליך לקביעת יעדי התקיפה שלה.

כותבי הדו"ח ביססו את דבריהם על פי ביקורים בחלקים שונים בתימן. לדבריהם, הפצצות של הקואליציה גרמו למניין ההרוגים הגבוה ביותר מבין אזרחים. "יש מעט מאוד ראיות לניסיונות של הצדדים בלחימה לצמצם הרג אזרחים", אמר כאמל ג'נדובי, אחד מכותבי הדו"ח. על פי נתוני מועצת האו"ם לזכויום אדם, בלחימה בתימן נהרגו 6,475 אזרחים בין מארס 2015 לבין יוני השנה. 

בדו"ח מצוין גם כי סעודיה והמורדים החותים הגבילו את יכולתם של כוחות סיוע להגיע לאזורים שנפגעו. לדברי הדו"ח, "פעולות כאלה, יחד עם כוונה הכרחית, יכולים להתסכם לכדי פשעים בינלאומיים".

הדו"ח כלל גם בקשה ממדינות מערביות להפסיק לספק תחמושת לשתי מדינות המפרץ המעורבות ביותר בלחימה - סעודיה ואיחוד האמירויות. מחברי הדו"ח ביקשו מהקהילה הבינלאומית "להימנע מלספק תחמושת שניתן להשתמש בה בלחימה". בריטניה ומדינות מערביות נוספות סיפקו נשק לסעודיה עבור הלחימה בתימן בטענה שאין סיכון משמעותי לכך שהיא תפר חוקים בינלאומיים. ניתן לפרש את הבקשה גם כפנייה לאיראן להפסיק לספק למורדים החותים טילים.

המלחמה בתימן החלה ב–2014, כשמורדים חותים, בתמיכת איראן, כבשו את הבירה צנעא ושלחו את הממשלה לגלות. במארס 2015, כוננה סעודיה קואליציה של מדינות ערביות ופתחה במתקפה צבאית שמטרתה לסלק את החותים ולהשיב את השלטון לממשלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ