מסמכים מסווגים חושפים: כך אימנה איראן חיילים עיראקים במלחמת המפרץ השנייה

הוול סטריט ג'ורנל השיג תמלולים מחקירתו של קייס אל-חזאלי, שהנהיג מיליציה שיעית בעיראק, בהם הוא מספר על האימונים שעבר בבסיסים באיראן ועל כלי הנשק שמכרו האיראנים למיליציות השיעיות כדי לפגוע בחיילים אמריקאים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל-חזאלי בכינוס פוליטי בעיראק, במאי
אל-חזאלי בכינוס פוליטי בעיראק, במאיצילום: Hadi Mizban/אי־פי

טהראן מימנה ואימנה חיילים עיראקים ולוחמי מיליציות שיעיות בעיראק בזמן מלחמת המפרץ השנייה (או מלחמת עיראק), בין השאר כדי לפגוע בחיילים אמריקאים בשטח המדינה. תפקידה של איראן במלחמה נחשף מתמלולי חקירתו של קייס אל-חזאלי, מנהיג מיליציה שיעית בעיראק, שנתפס על ידי ארה"ב ותושאל על ידה ב-2007. ממשלת ארה"ב הסירה את הסיווג מתמלול חקירתו לפני כמה חודשים, ועותקים ממנו הגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל.

לפי הפרסום בעיתון, בחקירה שנערכה ב-18 ביוני 2007 אמר אל-חזאלי שהאימונים נערכו בשלושה בסיסים של משמרות המהפכה בסביבות טהראן. "האיראנים ופעילי חיזבאללה מנהלים את האימונים בבסיסים האלו", אמר אל-חזאלי, "האיראנים מומחים בלחימה כוללת בעוד כוחות החיזבאללה אחראים על לחימת גרילה ולחימה בשטח עירוני". לפי המסמך, האיראנים לא אמרו ללוחמים העיראקים מי המטרות, אך "המליצו" להתמקד בחיילים בריטים כדי להפעיל לחץ על ארה"ב לסגת משטח המדינה.

אל-חזאלי טען בתחקורו שאיראן סיפקה ללוחמים המקומיים מטעני קלע שהיו בשימוש נרחב נגד חיילים אמריקאים וגרמו למותם ופציעתם של מאות מהם. "הנחקר טען שכל אחד יכול לקבל הכשרה להפעיל את המטענים ולאיראן לא אכפת את מי היא מכשירה", נכתב בדו"ח המסווג, "וזאת בגלל העלות הנמוכה של הנשק וזמינותו".

תמלולי החקירה חושפמוקתדא א-סאדרים כי אל-חזאלי סיפר לחוקרים שכנער הוא התעניין במדע ואף השלים תואר ראשון בגיאולוגיה לפני שהחל בלימודי הדת. יכולתו לשלב דת ומדע הרשימה את מוחמד אל-סאדר, אחד מאנשי הדת השיעים הבכירים בעיראק ואביו של מוקתדא אל-סאדר, מנהיג מיליציה שיעית מרכזית בעיראק. א-סאדר שלח אותו לאיראן, לעתים בחברת בנו ולעתים לבדו, כשליח לעניינים כלכליים ופוליטיים.

לאחר מותו של א-סאדר האב ב-1999, אל-חזאלי ניהל לצד בנו את הקשר עם האיראנים. ב-2005 הוא אף נפגש עם קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס האיראני. בחקירה הוא מפרט גם על התפוררות יחסיו עם א-סאדר הבן, שלטענתו היה "חסר עקרונות שאכפת לו רק מהרווח האישי שלו".

ממשלו של דונלד טראמפ דן כעת בשאלה אם להכריז על המיליציה של אל-חזאלי כארגון טרור, על אף שהמפלגה הפוליטית שצמחה ממנה זכתה ל-15 מושבים בפרלמנט העיראקי בבחירות האחרונות במדינה, שנערכו בחודש מאי. אל-חזאלי עצמו הועבר מארה"ב לעיראק ב-2009, לאחר שהתחייב שאנשי המיליציה שלו יניחו את נשקם. בדו"ח שפורסם לא פורט אם אל-חזאלי עונה בשבי, אף שכן נכתב שהוא חווה התקפים בעת תחקורו, מבלי לפרט. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ