ללא תיאום עם ישראל, עשרות אנשי דת דרוזים מישראל הגיעו לביקור בסוריה

לדברי אחד ממארגני הביקור, הוא תואם רק עם השלטונות בסוריה. בעבר הועמדו לדין שייחים שביקרו בסוריה ובלבנון, והתחייבו שלא לעשות זאת ללא אישור

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי הדת מישראל בשדה התעופה בדמשק, היום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

54 שייחים ואנשי דת מכפרי הדרוזים בגליל ובכרמל נחתו היום (חמישי) בדמשק, לשם הגיעו בטיסה מעמאן. אנשי הדת הם האזרחים הישראלים הראשונים המבקרים בסוריה מאז פרצה מלחמת האזרחים בה ב-2011. לאחר שנציגי הממשלה הסורית קיבלו את פניהם, סיירו חברי המשלחת באזור א-סווידא, שבו מרוכזים רוב בני העדה בסוריה. השייחים ביקשו לנחם את בני משפחותיהם של ההרוגים בסדרת הפיגועים של דאעש באזור ולשוחח עם קרוביהם של דרוזים שהארגון חטף. במקביל, מבקרים בסוריה אישים דרוזים מלבנון, והכוונה היא לקיים מפגש בין שייחים משלוש המדינות.

הביקור יוצא הדופן, שיסתיים ביום ראשון, הוא תוצאה של מגעים בין ועדת הקשר עם בני העדה הדרוזית בעולם הערבי ושגרירות סוריה בעמאן. השגרירות תיאמה את הביקור עם השלטונות בדמשק. ראש הוועדה, השייח עלי מעדי, לא הצטרף למשלחת מכיוון שנאסר עליו לצאת מהארץ. הוא נחקר במשטרה בעבר בחשד לתכנון הביקור במדינת אויב. מעדי אמר כי הביקור לא תואם עם ישראל אלא רק עם סוריה, וכי אינו חושש משום צעד שינקטו נגדו הרשויות. "אנחנו מבקרים את בני העדה שלנו, את קרובי משפחתנו ואחינו בסוריה ובאתרים קדושים", אמר, "אני לא רואה בזה שום פסול".

הביקורים האחרון של אנשי דת דרוזים מישראל בסוריה ולבנון התקיימו ב-2010 וב-2007. כתבי אישום הוגשו נגד חברי המשלחות, ומי שארגן את הביקורים, חבר הכנסת לשעבר מבל"ד סעיד נפאע, נידון לשנת מאסר. במאי 2014, ביטל בית משפט השלום בנצרת את הרשעתם של 16 שייחים בביקור במדינת אויב. בהסדר שאליו הגיעו השייחים עם המדינה, הם התחייבו שלא לנסוע לסוריה או ללבנון ללא תיאום עם הרשויות בישראל. כמה מחברי המשלחת הנוכחית השתתפו גם בביקורים קודמים. כעת, על רקע המתח סביב חוק הלאום, תצטרך המדינה להחליט בשובם של אנשי הדת אם לנקוט נגדם הליכים או להעלים עין מהביקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ