פסגת פוטין-רוחאני-ארדואן

נשיא איראן: על ארה"ב להסיג את כוחותיה מסוריה במהירות

רוחאני נאם בפסגה המשולשת בטהראן עם נשיא רוסיה ונשיא טורקיה לקראת המבצע לכיבוש אידליב, מעוז המורדים האחרון בסוריה. ארדואן קרא להפסקת אש, אך פוטין אמר כי לאסד זכות להשתלט על השטח

אי-פי
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ארדואן, רוחאני ופוטין בטהראן, אתמול
ארדואן, רוחאני ופוטין בטהראן, אתמולצילום: AFP
אי-פי
רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (שישי) כי על ארה"ב להסיג את כוחותיה מסוריה. "הנוכחות הלא חוקית של אמריקה והתערבותה בסוריה שהובילו להמשך אי היציבות במדינה – חייבות להסתיים במהירות", אמר רוחאני. נשיא איראן נשא נאום טלוויזיוני בפסגה שהוא מארח בטהראן עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן.

המנהיגים ידונו במצב בסוריה, ובעיקר במבצע הצפוי של משטר אסד לכיבוש אידליב, מעוז המורדים האחרון החשוב במדינה. רוחאני התייחס למבצע ואמר כי הקרבות בסוריה יימשכו עד שה"לוחמים", כדבריו, יצאו מכל המדינה, אך הדגיש כי יש להימנע מפגיעה באזרחים. מוקדם יותר היום הזהירו בארה"ב כי אסד נערך להשתמש בנשק כימי בקרבות. 

תמונות מהתקיפה ברוטה בפברואר. בארה"ב הזהירו מתקיפה כימית באידליב
תמונות מהתקיפה ברוטה בפברואר. בארה"ב הזהירו מתקיפה כימית באידליבצילום: AFP

ארדואן קרא לפוטין ולרוחאני להסכים להפסקת אש באידליב, ואמר כי תוצאה כזו בפסגה תהווה "ניצחון". הוא קרא לכמה מארגוני המורדים להניח את נשקם, בהם ג'בהת פתח א-שאם (א-נוסרה לשעבר) ותחריר א-שאם. "אם נצליח להכריז על הפסקת אש כאן היום, אני מאמין שיהיה זה הצעד החשוב יותר בפסגה", אמר ארדואן, "זה יביא רווחה לאזרחים".

עם זאת, פוטין מיהר לומר שמוסקבה מתנגדת ליוזמת הפסקת האש של טורקיה, והוסיף כי ארגונים כמו א-נוסרה והמדינה האסלאמית (דאעש) לא יכולים להיות צד במשא ומתן. "לממשלת סוריה החוקית יש זכות להשתלט מחדש על הטריטוריה הלאומית, ועליה לעשות זאת בסופו של דבר", אמר פוטין.

במחוז אידליב, שבצפון מערב סוריה, ובאזורים הסובבים אותו, חיים כמעט שלושה מיליון בני אדם – כמעט מחציתם עקורים שנמלטו מאזורים אחרים בסוריה. ביניהם חיים, על פי ההערכות, עשרת אלפים לוחמים קיצוניים, בהם פעילים הקשורים לאל-קאעדה.

מחאה נגד משטר אסד ורוסיה באידליב, היום
מחאה נגד משטר אסד ורוסיה באידליב, היוםצילום: AFP

בשביל רוסיה ואיראן, בעלות ברית של משטר אסד, השתלטות על אידליב הכרחית לסיום מלחמת האזרחים בסוריה.  עם זאת, מבצע עקוב מדם עשוי להרחיק את היציבות מסוריה ולפגוע במאמצי רוסיה לעודד חזרת פליטים ולקבל את תמיכת מדינות המערב בשיקום סוריה.

בטורקיה חוששים מאוד ממבצע להשתלטות על אידליב. כבר היום נמצאים בשטח המדינה 3.5 מיליון פליטים מסוריה, והלחימה עלולה להבריח עוד מאות אלפים, בהם לוחמים, לעבר גבולותיה ולערער את היציבות באזורים שבשליטתה בצפון סוריה.

בפסגה התייחס רוחאני גם לפרסום שלפיו ישראל חימשה ומימנה בחשאי ארגוני מורדים בסוריה, בניסיון להרחיק את איראן מהגבול. "אמריקה וישראל למדו שהם לא ישיגו את מטרותיהן בחימוש מיליטנטים בסוריה", אמר. לפי הפרסום אמש בפוריין פוליסי, לצד העברת רובים, מקלעים ומשגרי מרגמות, ישראל שילמה משכורות חודשיות ללוחמי הארגונים והעבירה להם כסף לקניית נשק בשוק השחור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ